Organik Tarım Nedir? Nasıl yapılır? Avantajları Nelerdir?

NAVİGASYONOrganik Tarım Nedir?Organik Tarım Nasıl Yapılır?Organik Tarımın Avantajları Toplumların tarımsal faaliyetler esnasında çevrelerine ve doğal yaşam kaynaklarına ne denli zarar verdiğini keşfetmesi ile birlikte organik tarım çalışmaları hem hız hem popülerlik kazanmıştır. Tarım alanlarında kullanılan kimyasallar yalnızca doğal kaynakları değil insan sağlığını da yakından ilgilendirmekte ve büyük oranda tehdit etmektedir. Daha önceki senelerde denenen verimli […]

01.07.2018 - 23:58
02.07.2018 - 0:04
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Toplumların tarımsal faaliyetler esnasında çevrelerine ve doğal yaşam kaynaklarına ne denli zarar verdiğini keşfetmesi ile birlikte organik tarım çalışmaları hem hız hem popülerlik kazanmıştır. Tarım alanlarında kullanılan kimyasallar yalnızca doğal kaynakları değil insan sağlığını da yakından ilgilendirmekte ve büyük oranda tehdit etmektedir. Daha önceki senelerde denenen verimli tarım girişimlerinden farklı olarak başarıya ulaşabilen organik tarım nedir, nasıl yapılır ve avantajları nelerdir, aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

organik tarım

Organik Tarım Nedir?

Organik Tarım Nedir?

Biyolojik olarak toprağa zarar vermeden aynı anda insanlar için zararı etmenleri ortadan kaldırarak hem verimliliği arttırma hem de daha faydalı ürünler elde etmeyi hedefleyen tarım uygulamalarına organik tarım denir.  Ülkemizde organik tarım faaliyetleri tamamen yerli imkanlar ve amaçlar ile başlamış, 1986 yılında ihracata yönelik uygulamalar da başlamıştır.

Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Organik tarımda birtakım özellikleri taşıması şart olan ürünler kullanılır. Bu ürünler genel olarak tohum, fide ve fidan şeklinde üç başlıkta ayrılır.

Kullanılan tohumun radyasyona maruz kalmamış, DNA yapısına herhangi bir müdahalede bulunulmamış ve genetik yapısının doğal olması gereklidir. Organik tarımda kullanılacak olan fidenin de yine aynı şekilde bu tohumlardan elde edilmiş olması ve büyüme esnasında herhangi bir kimyasal destek almamış olması gereklidir. Fidenin toprak ve iklim özelliklerine uygun olması gereklidir. Yine bir sonraki basamak olan fidan ya da ağaçlarda da fidede olduğu gibi organik tohum kökenli olmasına ve büyüme esnasında kimyasal ürün ya da hormon almamış olmasına dikkat edilmesi gereklidir.

Ürünlerin gerekli şartları taşıyıp taşımadığı onaylanması gereken bir durumdur ve Organik Tarım Yönetmeliği tarafından belirlenen kurallar bu konuda belirleyicidir. Ürünleri çoğaltma amaçlı GDO desteği alınmamış olması bir diğer şarttır.

Organik Tarımın Avantajları

Aldığımız normal görülen ürünlerin büyümesi için hormon kullanıldığı ya da ürünlerin genetiğinin değiştirildiğini biliyoruz. Ancak organik ürünler doğallığın tadını özleyenler için fark yaratmaktadır. Doğal ortamında yetişmiş olan ürünlerin çok daha lezzetli olması kaçınılmaz bir gerçektir. Yani damak tadına önem verenler için organik tarım mahsulleri çok daha avantajlıdır.

Organik ürünlerin bir dizi onay ve sertifika testine tabi olması daha garantili olmalarını sağlar. Ürünler yetkililerce aldığı izin sayesinde tüketicide daha çok güven uyandırır.

organik tarım

Organik Tarımın Avantajları

Bitkisel ürünlerin faydalarını görmek isteyenler için organik bitkiler tüketmek daha mantıklı olacaktır. Çünkü besinlerin genetiğinin değiştirilmesi demek bilinen faydalarının da azalması ya da yok olması anlamına gelir. Sağlığı için beslenmesine dikkat eden kişiler organik ürünlerden daha çok fayda görecek, bağışıklık sistemi doğal ürünlerle güçlenecektir.

Organik tarımın faydaları yalnızca direkt değil dolaylı olarak da insan bedenini etkiler. Çünkü organik tarım sayesinde korunan topraklar ve su kaynakları hem daha temiz hem daha verimli hem de daha sağlıklı bir çevre anlamına gelir. Ürün çeşitliliği kendini korur, var olan çeşitlerin yetişmesi için kırsal alanların gördüğü hasar minimuma düşer. Bu esnada kırsal nüfus için de iş imkanı sağlanmış ve sanayileşme ile azalan istihdam alanları da korunmuş olur.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim