Nedir?

Organik Tarım Nedir? Nasıl yapılır? Avantajları Nelerdir?

Toplumların tarımsal faaliyetler esnasında çevrelerine ve doğal yaşam kaynaklarına ne denli zarar verdiğini keşfetmesi ile birlikte organik tarım çalışmaları hem hız hem popülerlik kazanmıştır. Tarım alanlarında kullanılan kimyasallar yalnızca doğal kaynakları değil insan sağlığını da yakından ilgilendirmekte ve büyük oranda tehdit etmektedir. Daha önceki senelerde denenen verimli tarım girişimlerinden farklı olarak başarıya ulaşabilen organik tarım nedir, nasıl yapılır ve avantajları nelerdir, aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bitkisel ürünlerin faydalarını görmek isteyenler için organik bitkiler tüketmek daha mantıklı olacaktır. Çünkü besinlerin genetiğinin değiştirilmesi demek bilinen faydalarının da azalması ya da yok olması anlamına gelir. Sağlığı için beslenmesine dikkat eden kişiler organik ürünlerden daha çok fayda görecek, bağışıklık sistemi doğal ürünlerle güçlenecektir.

Organik tarımın faydaları yalnızca direkt değil dolaylı olarak da insan bedenini etkiler. Çünkü organik tarım sayesinde korunan topraklar ve su kaynakları hem daha temiz hem daha verimli hem de daha sağlıklı bir çevre anlamına gelir. Ürün çeşitliliği kendini korur, var olan çeşitlerin yetişmesi için kırsal alanların gördüğü hasar minimuma düşer. Bu esnada kırsal nüfus için de iş imkanı sağlanmış ve sanayileşme ile azalan istihdam alanları da korunmuş olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu