Organik Beslenmek Nedir? Organik Beslenmenin 12 Avantajı ve Dezavantajı

NAVİGASYON12. Avantaj: Çevreye Faydalıdır11. Dezavantaj: Çevreye Zararlıdır10. Avantaj: Kanser Vakaları Azalır9. Avantaj: Hayvanlar İçin Daha İyi8. Avantaj: Zannettiğiniz Kadar Pahalı Değil7. Avantaj: Farkındalık Yaratır6. Dezavantaj: Strese Neden Olabilir5. Avantaj: Yüzlerce Kimyasaldan Kurtulursunuz4. Avantaj: Küçük Çiftçilere Destek Olursunuz3. Avantaj: Lezzetli Ürünler Tüketirsiniz2. Avantaj: Çok Daha Fazla Vitamin ve Mineral1. Avantaj: GDO’suz Bir Yaşam Dünya üzerinde her […]

29.01.2019 - 14:14
29.01.2019 - 18:08
Yorum Yap
6 dk okuma süresi

Dünya üzerinde her gün binlerce kişi, güne ‘bundan sonra organik besleneceğim’ motivasyonu ile başlıyor. Hazır gıdaların giderek daha fazla katkı maddesi içermesi, insanların bilinç düzeyinin artışı ve sanayi devriminden sonra ilk defa organik beslenmenin bu kadar gündemde olması, kişileri organik beslenmeye yöneltmektedir.

Bundan 1 asır önce dahi organik beslenme diye bir kavram yoktu. Teknoloji tarım ve hayvancılığa el atmamış, tüm besinler doğal yollar ile elde ediliyordu. Bugün ise market raflarından satın aldığımız ürünlerin birçoğuna şüphe ile yaklaşmaktayız.

Peki organik beslenmek ne demek? Organik gıdaları satın almalı mıyız? İşte bu konudaki 12 avantajı ve dezavantajı konumuzun devamında işleyeceğiz.

12. Avantaj: Çevreye Faydalıdır

Organik Beslenme Nedir

Organik tarım, sadece insanlar için iyi değildir. Aynı zamanda hayvanlar ve tüm çevre için de bir çok avantajı bulunuyor. Organik tarımda kimyasal madde kullanılmadığı için içme su kaynaklarının kirlenmesi de önlenmektedir. Organik tarımın yaygınlaşması ile beraber, topraktaki karbon miktarının da azalması hedeflenmektedir.

11. Dezavantaj: Çevreye Zararlıdır

Organik Beslenmenin Zararları

Hani faydalıydı? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Organik beslenmenin insan sağlığına ve çevreye birçok faydası bulunduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Günümüzde organik tarım halen çok sınırlı yapıldığı için herhangi bir zarardan söz etmek doğru olmaz fakat tüm dünyanın bir anda organik tarıma geçtiğini düşünelim. 7 milyardan fazla insanı organik tarım ile beslemek, günümüzdeki tarım alanlarının en az 10 katına çıkarılması demektir.

Organik tarım alanları büyüdükçe, doğal alanlarda oluşacak tahribat da kaçınılmaz olacaktır. Bugün birçok ormanlık alan, tarım ürünü elde etmek için kullanılmak zorunda kalınacaktır. Bu süreç ise ekolojik sistemin ciddi manada tahrip edilmesi ile sonuçlanacaktır.

10. Avantaj: Kanser Vakaları Azalır

Organik Beslenme ve Kanser

Organik tarım ve hayvancılık ile elde edilen ürünler, modern tarım ve hayvancılık ürünlerine göre %33 daha fazla antioksidan içermektedir. Bu da kanser hücrelerine göre 1/3 oranında daha güçlü bünyelere sahip olacağımız manasına geliyor. Düşük bir oran gibi görülse de, böylesine ölümcül bir hastalık için umut verici.

9. Avantaj: Hayvanlar İçin Daha İyi

Organik Beslenme ve Hayvanlar

Herhangi bir üründe gördüğünüz ‘organik‘ etiketi, markalar tarafından zannedildiğinden çok daha zor eklenebilmektedir. Organik ürünler, çok titiz bir süreç sonrasında market raflarına kadar ulaşabilmekte. Bir et ürününün organik ürün sertifikasını alabilmesi için hayvanların çok daha güvenli ve temiz ortamlarda yaşam sürmesi gerekir. Hayvanlar sanayi üretimi yemler yerine, meralardaki doğal otlar ile beslenir. Sonuç olarak yaşam fonksiyonlarımızı devam ettirmek için hayvanları yine yemek zorundayız fakat en azından o ana kadar, hayvanların çok mutlu yaşadığından emin olabilirsiniz.

Meyve veya sebzelerde kurt bulunması, onların organik olduğunun kanıtı olamaz.

8. Avantaj: Zannettiğiniz Kadar Pahalı Değil

Organik Beslenme Pahalı Mı

Organik ürünlerin pahalı olduğu iddiası, kısmen doğrudur. Herhangi bir organik ürün satışı yapan markete gittiğinizde, raftaki fiyatlar muhtemelen sizi korkutacaktır. Bunun yerine bölgenize yakın olan çiftliklerin adresini öğrenerek oralardan toplu organik ürünleri çok daha ucuza alabilirsiniz. Örneğin yumurta gibi sürekli tüketilen bir ürünü, en yakındaki organik tavuk çiftliğine giderek ilk satıcısından alabilirsiniz. Bu sayede hem üreticiye komisyonsuz gelir etme fırsatı sunarak organik tarıma destek olmuş, hem de normal yumurtalara ödediğinizden en fazla %30 daha fazla ücret ödeyerek organik yumurta satın almış olursunuz.

7. Avantaj: Farkındalık Yaratır

Organik Beslenme ve Farkındalık

Kulağa çok entel bir söz olarak geldiğinin farkındayız fakat organik beslenmek, ciddi manada farkındalık yaratır. Size çok basit bir soru soralım; Buzdolabındaki ürünlerin nereden geldiğini biliyor musunuz? Ürünleri herhangi bir market rafından almış iseniz, üzgünüm fakat bilmeniz mümkün değil.

Bir ürünün ‘organik’ etiketi alabilmesi için sadece sonuç olarak lezzetli veya sağlıklı olması değil, aynı zamanda titiz bir süreçten geçmesi gerekir. Bu ürünler, mutlaka bir çiftçinin maharetli ellerinden geçmek zorundadır. Organik ürün alarak doğaya fayda vermekle kalmaz, vücudunuza giren her bir lokmadan da emin olursunuz. Unutmayalım; ne yersek, biz de oyuz.

6. Dezavantaj: Strese Neden Olabilir

Organik Beslenme ve Stres

Paranızın büyük bir bölümünü organik beslenmeye harcamak, bir süre sonra bünyenizde stresin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bunun en büyük sebebi ise ‘Bu masrafı sürekli karşılayabilecek miyim? sorusuna cevap bulamamaktır. Bütçesi sınırlı olan kişilerin, sürekli olarak organik beslenemeyeceklerini düşünmeleri, onların mutsuz olmasına sebep olabilir. Bu duruma düşmemek için tüm ürünlerinizi organik tüketmek yerine, sadece çok sık kullandığınız besinleri organik tüketmeye çalışabilirsiniz.

5. Avantaj: Yüzlerce Kimyasaldan Kurtulursunuz

Organik Beslenme ve Kimyasallar

Modern tarımda ve hayvancılıkta 1000’e yakın kimyasal kullanıldığını biliyor muydunuz? Üstelik bu kimyasalların uzun vadeli yan etkileri konusunda da neredeyse hiçbir onaylı test bulunmamaktadır. Günümüzün modern tarımında kullanılan kimyasalların, sadece %1’inin uzun vadeli yan etkileri bilinmektedir. Organik beslenme ile bu kimyasalların tamamında kurtulabilir, kendinize ve çocuklarınıza güvenli bir yaşam dizayn edebilirsiniz.

4. Avantaj: Küçük Çiftçilere Destek Olursunuz

Organik Beslenme ve Çiftçiler

Çevrenizde çiftçilik ile uğraşan bir arkadaşınız veya akrabanız var mı? Eğer cevabınız ‘evet var’ ise bu işin ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur. Rekabetin çok yüksek olduğu tarım ve hayvancılık sektöründe, kimi zaman küçük çiftçiler barınamıyor ve kaliteli ürün üretmelerine rağmen batıyorlar. Küçük çiftçilerin yok olması, organik tarım yerine modern tarımın mutfaklarımıza misafir olmasına sebep olacaktır.

Birincil ihtiyaçlarınızı küçük çiftçilerden satın alarak, onlara destek olabilirsiniz. Market raflarındaki organik ürünleri almak da, yine küçük çiftçilere destek olan bir ekosisteme katılmanızı sağlar.

3. Avantaj: Lezzetli Ürünler Tüketirsiniz

Organik Beslenme ve Lezzet

Toprağa ne kadar iyi davranırsak, o da bize o kadar iyi ve lezzetli ürünler ikram edecektir. Organik beslenmeyi bir alışkanlık haline getirmiş kimseler, arada bir normal ürünleri denedikleri zaman farkı çok daha net görebilmekteler. Bize inanmıyor musunuz? O zaman ilk fırsatta, organik etiketli bir ürünü deneyin ve sonucu konu altında bulan yorum kutucuğundan bize iletin.

2. Avantaj: Çok Daha Fazla Vitamin ve Mineral

Organik Beslenme ve Vitamin

Organik tarım yapılan topraklar, her yönden çok daha zengin alanlardır. Yapılan onlarca farklı çalışmanın ortak noktasına göre organik olarak yetiştirilen tarım ürünlerinde %21 daha fazla demir, %27 daha fazla C vitamini, %13 daha fazla fosfor ve %29 daha fazla magnezyum bulunduğu kanıtlanmıştır. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için bu değerler, kesinlikle dikkate almaya değerdir.

1. Avantaj: GDO’suz Bir Yaşam

Organik Beslenme ve GDO

Hayatımıza ‘Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar‘ olarak giren ‘GDO‘, birçok yönden yaşamı olumsuz etkileyebilecek bir potansiyele sahiptir. Artan nüfusu besleyebilmek ve daha fazla para kazanabilmek için besinlerin genetiği ile dahi oynanmaktadır. Organik ürünleri tüketen bireylerin ise böyle endişeleri olmaz. Bu ürünlerde hiçbir katkı maddesi olmadığı gibi genetikleri ile de oynanamaz. Organik ürünler, topraktan çıktığı gibi masanıza gelirler.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim