Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Opioid Nedir: Hamilelikte Opioid

Son Güncelleme:
 Opioid Nedir: Hamilelikte Opioid

Opioid nedir sorusu son dönemlerde anne adayları tarafından sıklıkla soruluyor ve hamilelikte opioid kullanmanın riskleri tartışılıyor. Opioidler genellikle sezaryen sonrasında ve doğum sırasında meydana gelen ağrıları azaltmak için kullanılan ilaç türüdür. Fakat maalesef hakkında bilinenler epey az ve hâlâ araştırmalar sürüyor.

Opioid Nedir? Opioid Ne İşe Yarar?

Aslına bakarsanız birçok doktor hamilelikteki kısa periyotlar ve emzirme dönemi gibi zamanlar için de opioid reçetesi yazarlar. Yaygın olarak kullanılan opioid ilaçlar Vicodin, Percocet ve morfin olarak bilinir.

Opioid etken maddeli ilaçlar ağrı kesici niteliğe sahiptir fakat aynı zamanda bağımlılık yapma riski de bulunur. Bu ilaçları yüksek dozda almak ya da çok uzun süreler kullanmak bağımlığa yol açabilir. Bu yüzden de riski minimuma indirmek için sadece reçete ile kullanılması önerilir.

Hamilelikte Opioid Kullanılır mı?

Gebelikte opioid kullanımı dediğimiz gibi ciddi bir tartışma konusu ve zararları konusunda net bilgilere sahip değiliz. Opioid ağrı kesiciler bazen hamilelikte kısa dönemler için reçeteli olarak yazılıyor. Örneğin sakatlık yaşadıysanız ya da gebelik sırasında ameliyat olmak zorundaysanız doktorunuz iyileşmeniz için opioid reçetesi yazabilir.

Böyle bir şey gerçekleştiğinde en doğrusu riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışmanız olacaktır. Açıkçası doktorların da bu konuda farklı görüşleri var. Hiçbir şekilde opioid kullanmak istemeyen anne adayları için sıcak, soğuk ya da diğer ağrı yönetimi terapileri uygulanmaktadır.

Bir şekilde opioid almak durumunda kalırsanız da, bu ilaçları dikkatli kullanmanız gerekir çünkü dediğimiz gibi bağımlılık riski yüksektir. Doz aşımı yapmamalı ve çok uzun süre kullanmamalısınız. Aksi takdirde ilaçlar bebeğinizi de etkileyebilir ve doğum sonrası günlerde, hatta haftalarda titremeler, kötü emme refleksleri ya da uyku zorlukları yaşanabilir. Buna da NAS adı verilmektedir.

Gebelikte Opioid Kullanımının Riskleri

Uzmanlar hamilelikte opioid bağımlığına karşı aynı zamanda başka negatif etkiler konusunda da uyarmaktadır. Buna rağmen maalesef şimdiye kadar kanıtlanmış, kesin olarak güvenebileceğimiz araştırmalar yapılmadı. Fakat son yapılan bir araştırmaya göre opioid bağımlılığı tıpkı eroin gibi sokak uyuşturucusu diye tabir edilen maddelerle aynı ciddi risklere sahip.

Bu riskleri de şöyle sıralayabiliriz:

 • Düşük doğum ya da ölü doğum
 • Plasentada bozulma ya da plasenta yetersizliği
 • Erken doğum
 • Doğum kusurları, kalp problemleri
 • Fetal büyüme geriliği
 • Düşük doğum ağırlığı

[su_highlight]Not: Eğer gebelik sırasında opioide bağımlı olduysanız doğrudan kesmemeniz gerekiyor. Amerikan Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Fakültesi böyle durumlarda bir tedavi programına başlanmasını ve ilacın etkisinin yavaş yavaş önlenmesini öneriyor.[/su_highlight]

Hamilelikle ilgili diğer içeriklerimize baktınız mı?

Bebeklerin Ağlamasının Nedenleri, Bebekler Neden Ağlar?

Bebekle Seyahat Etmenin Püf Noktaları, Bebeklerle Güvenli Seyahat

İlk Defa Anne Olanlara Tavsiyeler, İlk Bebek için Öneriler

Emziren Anneler Neler Yemeli? Emzirirken Beslenme Önerileri

Hamilelikte Doktor Seçimi


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Türkiye koronavirüs pik noktasını 3 Mayıs’ta 100 bin 900 vakayla görebilir
21 04 2020 - 11:23
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Yorum Yap