Ooho-Yenilebilir Su Şişesi Nedir? Nasıl Yapılır?

NAVİGASYONOoho Nedir?Ooho’nun FaydalarıEvde Ooho-Yenilebilir Su Şişesi Yapımı Yetişkin bir bireyin günde ortalama 2 litre su içmesi tavsiye edilir. Bu, sıcak günlerde daha da artmaktadır. Doğanın yavaş yavaş kirletilmesinden dolayı içtiğimiz sulara bile günümüzde para vermekteyiz. Birçoğumuz marketlerden plastik su şişelerinde sular satın almaktayız. Bu plastik su şişeleri doğaya atıldığında yaklaşık 1000 yıl boyunca doğada kalabilmektedir […]

08.07.2018 - 22:33
08.07.2018 - 22:33
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Yetişkin bir bireyin günde ortalama 2 litre su içmesi tavsiye edilir. Bu, sıcak günlerde daha da artmaktadır. Doğanın yavaş yavaş kirletilmesinden dolayı içtiğimiz sulara bile günümüzde para vermekteyiz. Birçoğumuz marketlerden plastik su şişelerinde sular satın almaktayız. Bu plastik su şişeleri doğaya atıldığında yaklaşık 1000 yıl boyunca doğada kalabilmektedir ve oldukça büyük zarar vermektedir. Çevreye verilen bu zarardan ötürü Skipping Rock Labs isimli bir girişim çevreye hiçbir zararı olmayan yenilebilir su şişelerini bulmuştur. Bilhassa plastik alerjisi olan kişiler için faydalı olabilecek bir ürün olarak gözükmekte.

Ooho Nedir?

Yiyebileceğiniz Su” sloganı ile gündeme gelmiş, esnek küre şeklinde bir su ambalajıdır. Tamamen doğal bir şekilde bitkiler ve deniz yosunundan elde edilmiştir. Tasarım olarak birçok yerden ödül almıştır. Ooho’nun tasarımı yumurtanın sarısına benzetilmiştir. Ooho şişesini yiyebilirsiniz, vücuda hiçbir zararı yoktur veya tercihe göre aynı bir su şişesi gibi suyunuzu içtikten sonra çöpe atabilirsiniz. Ayrıca AB (Avrupa Birliği) tarafından 22.500 dolarlık bir teşvik almıştır. Çeşitli renklendirme yöntemleriyle dış kısmı renklendirilebilir.

Renkli Yenilebilir Su Şişeleri

Ooho’nun Faydaları

İleriki zamanlarda piyasaya sürülmesi durumunda bilhassa çevreye çok yararı olacaktır. Plastik üretirken 9x enerji harcandığını düşünürsek, Ooho üretilirken sadece x miktarda enerji harcanmaktadır. Plastiğin doğada kaybolma süresi 1000 yıl iken, Ooho yaklaşık 40 günde bir meyve gibi doğada yok olmaktadır. Plastik üretim maliyetine göre çok ucuzdur.

Evde Ooho-Yenilebilir Su Şişesi Yapımı

Evde basit bir şekilde de bu yenilebilir su şişelerini yapmayı deneyebilirsiniz. Yapım için gerekli malzemeler;

  • Sodyum aljinat
  • Kalsiyum laktat
  • İçi derin bir cam kap
  • Su
  • 2 küçük cam kap
  • El mikseri
  • Karıştırmak için metal bir kaşık

Hazırlanışı: 1 gram sodyum aljinatı, küçük kap içerisine koyduğunuz 1 su bardağının üzerine dökün ve akabinde el mikseri ile yavaşça, dışarı taşırmadan, yaklaşık 10-15 saniye boyunca çırpın. Karışım beyaz bir renge dönecektir. Yaklaşık 15 dakika beklettiğiniz bu karışım yine saydam su rengine döndüğünde karışım hazırdır.

Yenilmeye-İçilmeye Hazır Bir Ooho

İkinci karışımı hazırlamak için en büyük kabın içerisine 4 su bardağı su döküyoruz ve üzerine 5 gram kalsiyum laktat ilave ediyoruz. Çorba kaşığıyla yavaş şekilde yaklaşık 20 saniye boyunca karıştırıyoruz. Bu karışımı da hazırladıktan sonra, önceden hazırladığımız sodyum aljinat karışımından temiz bir kaşık yardımı ile alıp ikinci karışım üzerine yavaşça koyuyoruz. Bu işlemi sanki pasta üzerine süsleme yapıyor gibi yapmalıyız. 4 su bardağı olarak hazırladığımız ikinci karışımın içerisine 3 veya 4 kaşık sodyum aljinat eklemek yeterli olacaktır. Akabinde 3 dakika boyunca bu karışımı karıştırmak gerekmektedir. 3 dakika sonunda ikinci küçük kabın üzerine 2-3 su bardağı su ekleyiniz ve daha büyük bir kaşık yardımı ile en son karışımdan yine yavaş bir şekilde alıp su dolu kabın üzerine koyunuz. 2-3 saniye sonrasında alınız. Yenilebilir su şişesi hazırdır.

Bu şekilde marketlerde piyasaya sürülüp, tüketim ürünü olarak tüketiciye sunulacağı tartışılabilir, Geliştirilmeye açık bir ürün olduğu açıkça ortadadır. Düşünüldüğü zaman marketlerde satılan o plastik şişelerin yerini alabilme ihtimali sevindirici. Yaklaşık 325 milyonluk ABD’de her sene 50 milyarın üzerinde plastik şişe atılmaktadır. Bunu 7.5 milyarlık dünyamıza oranlarsak sonuç gerçekten de korkutucu.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim