1. HABERLER

  2. EMLAK

  3. Ön Ödemeli Konut Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Ön Ödemeli Konut Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ön Ödemeli Konut Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

A+A-

Son zamanlarda önce sat sonra yap modeli ile hayatımıza giren gayrimenkul projeleri trend olmuş durumda. İnşaat şirketleri lansman aşamasında projelerini detaylandırarak maketler halinde müşterileri ile buluştururken, bu durum müşteriler içinde fiyatlandırma konusunda yararlı oluyor.

Örnek daireler üzerinden ön satış dönemi içerisinde uygun fiyatlar ile satın alınan daireler tüketicilerin cebini rahatlatırken, bu konuda dikkat edilmesi gereken sözleşmelerde bulunuyor. Mağdur olmamak için ön ödemeli satış sözleşmesine imza atılan projeler için sizler adına araştırma yaparak bilmeniz gerekenleri sıralayacağız.

Ön Ödemeli Konut Satışı Nedir?

Konut alımlarında satış ücretlerinin bir kısmını ya da tümünü ödemeye başladığınızda imzalanması gereken sözleşmelere ön ödemeli konut satış sözleşmesi deniyor. Söz konusu sözleşmeler taşınmazların devir ve teslim alındığı durumlarda düzenleniyor.

Bu sözleşmelerin noterde hazırlanması zorunluluğu bulunurken, satış sözleşmelerinin noterde yapılmaması halinde resmi şekil koşuluna uygunsuzluğu sebebiyle sözleşme geçersizliği öne sürülebiliyor. Bu durumlarda satıcıya ödeme yapmaktan kaçınabiliyorsunuz.

Ön Ödemeli Konut Satışında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ayrıca sözleşme konusunda en önemli maddenin başında satış işleminden bir gün öncesinde ön bilgilendirme formuyla alıcının bilgilendirilmesi bulunuyor. Bu formun yanında zorunluluğu olan bağımsız bölüm planı, kat plan, mahal listesinin de verilmiş olması gerekiyor. Bahsi geçen bilgilendirmelerin yapılmaması halinde satıcı aleyhine idari para cezası uygulanabiliyor.

Hukuki olarak tüketiciler satış sözleşmesine imza atmaları halinde 4 ila 14 gün içinde herhangi bir sebep göstermeksizin cayma hakkına sahip olurken, bu hakkı kullanmak isteyen tüketicilerin satıcıya bu durumu noter ile bildirmesi gerekiyor. Sözleşmeden cayma hakkı 24 aya kadar uzatılabilirken, bu durumlarda ise satıcıların tazminat hakkı talep edebildiği biliniyor.

Ön ödemeli konut satın alacak kişilerin satıcı tarafından gösterilen teminatları sorgulaması gerekirken, ayrıca bu konutların teslim süresinin en fazla 36 ay olduğunun da unutulmaması gerekiyor. Satıcılar 36 ay içerisinde eksiksiz bir şekilde alıcıya konutu teslim etmek ile görevliler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.