Öldü Denilen ABD Başkanı Trump Sosyal Medya Hesabından İran’ı Tehdit Etti

ABD Başkanı Donald Trump hakkında “öldü” iddiaları gündeme geldikten sonra ilk defa ortaya çıktı. Sosyal medya hesabından açıklamalar yapan Trump, İran’ı tehdit etti.

04.07.2019 - 10:02
04.07.2019 - 11:07
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bir açıklama yaparak 7 Temmuz tarihinden itibaren bir sonraki adımları atacaklarını ve zenginleştirilmiş uranyum seviyesini yüzden 3,67 üzerine çıkaracaklarını söylemişti. İran Cumhurbaşkanının bu açıklamaları ABD Başkanı Donald Trump’ı kızdırdı. Son günlerde öldü iddiaları ile gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak İran’ı tehdit etti. İran’ın az önce yeni bir uyarı yayınladığını hatırlatan Trump, yeni bir anlaşma yapılmaması halinde uranyumu istedikleri miktarda zenginleştireceklerini söylediğini ve bu tehditlerin İran’a geri dönebileceğini ifade etti.

İran Neden Uranyumu Zenginleştirmek İstiyor?

2015 yılında BMGK’nın 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında kapsamlı ortak eylem planı olarak adlandırılan nükleer anlaşma imzalanmıştı. O anlaşma kapsamında İran, Uranyum zenginleştirme faaliyetini 3,67 oranına kadar çıkartabiliyordu. Yapılan nükleer anlaşmaya göre İran, sadece 300 kilogram uranyumu elinde tutabiliyordu. Yine anlaşmaya göre 300 kilogramın üzerinde uranyumu uluslararası piyasada satabilen İran, bunun karşılığında da doğal uranyum alabiliyordu. Ancak geçtiğimiz yıl ABD bu anlaşmadan çekilmiş ve İran’a karşı yaptırım uygulamaya başlamıştı. Şu anda uranyum zenginleştirme seviyesini arttırmak isteyen İran yapılan nükleer anlaşmada bulunan 26 ve 36 maddeye esas aldığını dile getiriyor. Bu maddelerde yaptırımların geri getirilmesi durumunda ya da taraflardan birinin anlaşmadaki sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde İran’ın nükleer anlaşmasındaki yükümlülüklerini tamamen ya da kısmen durdurabileceği ifade ediliyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim