Öksürük Ve Boğaz Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Öksürük ve boğaz ağrısı özellikle, soğuk havalarda sık sık karşılaşılan bir durumdur. Boğazda meydana gelen, enfeksiyon nedeniyle boğazda kaşıntı ve ağrı oluşmaktadır. Öksürük ise, vücudun savunma sistemidir. Ancak boğaz kuruluğu sonucu, kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Bazı durumlarda, boğazda enfeksiyon kaynaklı iltihap görülmesi nedeniyle, kişi doktor kontrolünde antibiyotik kullanımına başlaması gerekebilmektedir. Elbette bunun yanı sıra, evde […]

15.12.2018 - 14:34
15.12.2018 - 14:34
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Öksürük ve boğaz ağrısı özellikle, soğuk havalarda sık sık karşılaşılan bir durumdur. Boğazda meydana gelen, enfeksiyon nedeniyle boğazda kaşıntı ve ağrı oluşmaktadır. Öksürük ise, vücudun savunma sistemidir. Ancak boğaz kuruluğu sonucu, kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Bazı durumlarda, boğazda enfeksiyon kaynaklı iltihap görülmesi nedeniyle, kişi doktor kontrolünde antibiyotik kullanımına başlaması gerekebilmektedir. Elbette bunun yanı sıra, evde öksürük ve boğaz ağrısı durumuna iyi gelen bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yazımızda, en çok kullanılan bitkisel yöntemlere değindik.

Öksürük Ve Boğaz Ağrısına İyi Gelen Çaylar

Nane çayı : Nane çayı, boğaz kuruluğunun tedavisi için yaygın olarak kullanılan bir bitki çayıdır. Boğazın kurumasını engelleyerek, öksürüğü iyileştirmektedir. Nane çayı, sıcak suda 5 dakika kadar demlendikten sonra, gün 2 bardak kadar tüketilebilmektedir. Ancak mide rahatsızlığı olan kişilerin, aç karnına değil tok karnına tüketilmesi önerilmektedir.  Şeker kullanan kişiler, çaya tat vermesi için içerisine bal ekleyebilirler.
Nar kabuğu, polifenolik bileşen bakımından zengin olduğu için, boğaz ağrısına neden olan iltihabın temizlenmesine yardımcı olan bir bitki çayıdır.

Nar kabuğu, polifenolik bileşen bakımından zengin olduğu için, boğaz ağrısına neden olan iltihabın temizlenmesine yardımcı olan bir bitki çayıdır.

Nar kabuğu çayı : Nar kabuğu, polifenolik bileşen bakımından zengin olduğu için, boğaz ağrısına neden olan iltihabın temizlenmesine yardımcı olan bir bitki çayıdır. Kaynar suya, 1 tatlı kaşığı kadar nar kabuğu eklenerek, 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Demleme aşamasında, üzeri kapalı cam bir bardak ya da porselen kullanılmalıdır.  Günde 1 bardak şeklinde tüketmek, boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.
Adaçayı, antibiyotik özelliğe sahip doğal bir bitki olduğu için, boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen bir bitkidir.

Adaçayı, antibiyotik özelliğe sahip doğal bir bitki olduğu için, boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen bir bitkidir.

Adaçayı: Adaçayı, antibiyotik özelliğe sahip doğal bir bitki olduğu için, boğaz enfeksiyonlarına iyi gelen bir bitkidir. Adaçayı yaprakları, cam bir demlikte, 10 dakika kadar bekletildikten sonra, günde 2 bardak tüketilebilmektedir. Ağızda ve boğazda bakterileri oluşumunu engelleyen bir bitki olduğu için, soğuk algınlığı döneminde sık tercih edilmektedir. İsteğe bağlı olarak içerisine limon ve bal eklenmektedir.
Ihlamur: Ihlamur, hastalık sonucu boğazda meydana gelen tahrişi ve yutkunma zorluğu iyileştirmede kullanılmaktadır. Şekerli içmek isteyen kişiler, ıhlamurun içerisine bal ekleyebilirler. Ihlamur çayının etkisinin gitmemesi için, demlenme aşamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. 40 dereceyi geçmeyecek sıcaklıktaki suyun içerisine konan ıhlamur yaprakları, 10 dakika kadar bekletildikten sonra tüketilebilmektedir. Demleme sırasında, cam demlik kullanımı önerilmektedir. Günde maksimumum 3 fincan içilebilir.

Öksürük Ve Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Karanfil: Karanfil, boğazda oluşan enfeksiyona bağlı araların iyileşmesi için kullanılan alternatif bir yöntemdir. Özellikle, yatmadan evvel çiğnenerek tüketilmesi, gece boyu ağızda bakteri oluşumunu engellemekte ve iltihabı temizlemektedir. Ayrıca, bitki çaylarının içerisine konarak da tüketilebilmektedir.
Meyan kökü bitkisi, doğal bir balgam söktürücü olarak bilinmektedir.

Meyan kökü bitkisi, doğal bir balgam söktürücü olarak bilinmektedir.

Meyan kökü: Meyan kökü bitkisi, doğal bir balgam söktürücü olarak bilinmektedir. Öksürük ve boğaz ağrısı durumunda meydana gelen balgamın atımı için, 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı kadar koyularak, 10 dakika kadar demlenip içilmesi gerekmektedir. Ayrıca, uyumadan evvel, boğaz temizliği için gargara şeklinde de kullanılmaktadır.
Zencefil: Zencefil bitkisi, içerdiği yoğun antioksidan bakımından, soğuk algınlıkları ile savaşan bir bitkidir. Özellikle yeşil çay ile birlikte tüketildiğinde, boğazda oluşan enfeksiyonunun hızla iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Yapımında cam demlik kullanılması, bitkinin etkisinin azalmamasını sağlamaktadır. Çay olarak tüketildiğinde, içerisine bal ve karanfilde eklenebilmektedir. Zencefil boğaz ağrısına iyi geldiği kadar, saç ve cilde de çok faydaları olan bir bitkidir.
Okaliptüs: Ağız içerisinde oluşan aftı iyileştirmek için kullanılan bir bitkidir. Öksürüğü olan kişiler için, doğal bir öksürük ilacıdır. Kapalı cam bir demlikle 10 dakika kadar demlenmesi yeterlidir. Günlük olarak en fazla 2 fincan içilmektedir. Mide rahatsızlığı olan kişilerin, tok karnına ve doktor kontrolünde tüketmesi gerekmektedir.
Karabiberin içerisinde bulunan maddeler, boğaz tahrişi sonucu oluşan öksürüğün giderilmesi için birebirdir.

Karabiberin içerisinde bulunan maddeler, boğaz tahrişi sonucu oluşan öksürüğün giderilmesi için birebirdir.

Toz karabiber: Karabiberin içerisinde bulunan maddeler, boğaz tahrişi sonucu oluşan öksürüğün giderilmesi için birebirdir. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendiren bir baharat olan karabiber, hem çay hem de bal ile karıştırılarak macun şeklinde tüketilebilir. Ancak, reflü gibi mide sorunları olan kişilerin tüketmesi önerilmemektedir.
Anason: Bu bitki öksürüğü hızla kesmek için kullanılmaktadır. Cam bir demlikte, 10 dakika kadar demlenmesi yeterlidir. Günlük en fazla 2 fincan kadar tüketilmelidir.
Tüm bu doğal yöntemler, öksürük ve boğaz ağrısı oluşumuna iyi gelen alternatif yöntemlerdir. Ancak, öncelikle doktor kontrolüne gidilmesi ve hekimin önerdiği reçetenin kullanılması, bireyin sağlığı için önem taşımaktadır.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

  • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim