1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürüğün Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Her Şey
Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürüğün Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Her Şey

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürüğün Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Her Şey

A+A-

Öksürük, üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklar sonucu oluşan bir durumdur. Pek çok rahatsızlığın habercisi olmakla birlikte, bazı alerjik reaksiyonlar sonucu da oluşabilmektedir. Peki öksürüğe ne iyi gelir? Öksürüğün nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında her şey bu yazımızda...

Öksürük Nedir?

Öksürük, genellikle bir hastalık olarak bilinmektedir. Halbuki, öksürük bir rahatsızlık değil, vücudun savunma mekanizmalarından biridir. Öksürük sayesinde vücut, üst solunum yollarını temizler. Çeşitli durumlar, öksürüğün oluşmasına neden olabilmektedir. Bunun sonucunda, öksürük süre ve belirti bakımından farklılaşarak, alt kollara ayrılmaktadır. Öksürük çeşitleri şunlardır;

Prodüktif Öksürük: Öksürükte balgam da oluşuyorsa, buna "prodüktif öksürük" adı verilir. Öksürüğün 3 hafta ve daha fazla devam etmesi durumunda, kronik öksürük adını alır. Kronik öksürükler, yıllarca sürebilmektedir.

Kuru Öksürük: Genellikle soğuk algınlığına bağlı olarak başlayan bu öksürük çeşidinde, balgam oluşumu görülmemektedir. Boğaz bölgesindeki enfeksiyona bağlı olarak oluşan bir durumdur.  Ayrıca, alerjik bir durum sonucu oluşan öksürük, kuru öksürük olarak adlandırılmaktadır. Reflü hastalığının belirtilerinden biride kuru öksürüktür. Kişi de mevsim değişikliklerine bağlı olarak da görülebilmektedir.

Balgamlı Öksürük: Akciğer organında meydana gelen enfeksiyon sonucu görülen bir durumdur. Tedaviye başlanmadığı takdirde, zatürre hastalığına da yol açabilmektedir. Özellikle, sabah saatlerinde başlıyorsa, akciğerlerde bulunan bronşların iltihaplanması anlamına gelmektedir. Kesin teşhis için, acilen doktor kontrolüne gidilmesi, hastanın sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Hırıltılı Öksürük:  Astım hastalarında görülen bir öksürük türüdür. Akciğerlerde bulunan bronşların daralması ile, ıslık sesini andıran hırıltı şeklinde bir öksürük görülmektedir.

Boğmaca Öksürük: Boğmaca mikrobunun neden olduğu bir türdür. Soğuk algınlığı şeklinde başlayıp, 2 hafta içerisinde şiddetli öksürüğe neden olmaktadır. Hatta, öksürükle birlikte, istifra da görülebilmektedir. Ateşe ve burun akıntısına neden olabilir. Acilen doktor tedavisi gerekmektedir.

Öksürük Tedavisi Evde Nasıl Uygulanır?

Öksürük durumunda, kişi de boğaz tahrişi sık görülen bir durumdur. Boğazın tahriş olması sonucunda, öksürük daha sıklaşmaktadır. Bu durumda, doktorun önerdiği ilaçların yanında, boğazı yumuşatıcı doğal yöntemler uygulanabilmektedir. Kuru öksürüğe ne iyi gelir evde diye sorulduğunda, verilen yaygın cevaplardan biri baharattır.  Ancak uygulamaya başlamadan evvel, konu hakkında hekim bilgilendirilmelidir. Çünkü kullanılan bitki ya da baharatın, reçetede yazılan ilaçla bir etkileşimi olabilir. Evde öksürüğü rahatlatıcı tedavi uygulamaları şunlardır;

  • Nemli hava, öksürüğü yumuşatır. Bu nedenle, sıcak suyla duş almak kişiyi rahatlatmaktadır.
  • Özellikle bol sıvı tüketimi, öksürüğü iyileştirmektedir.
  • Bu dönemde kafein içeren sıvılardan uzak durulması gerekmektedir.
  • Zencefil, sahlep, ve zerdeçal, gibi baharatlar öksürüğü yumuşatmaya yardımcı olmaktadır.
  • Bal, limon, badem ve sarımsak gibi ürünlerin kullanımı boğazda oluşan tahrişin tedavisine yardımcı olmaktadır.
  • Yatmadan önce, tuz ve limon ile yapılan gargara boğaz mikroplarını öldürmektedir. Bu sayede öksürük kısa sürede geçmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

  • www.medikalakademi.com
  • www.anadolusaglik.org[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.