OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’ndan ilk karar

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
22 Aralık 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal çerçevesinde yayınlanan kanun hükmünde kararnameler ile meslekten ihraç edilen binlerce kişinin başvurularını incelemeye başlamıştı. Komisyon, incelemelerini tamamlandığı dosyalardaki kararlar arasında başvuranlardan bazılarının mesleğe iade ve bazılarının ise başvurularının reddine karar verdi.

Komisyona yapılan yaklaşık 100 civarındaki başvuruya ilişkin dosyada ilk defa karar verildi. Alınan kararlar arasında bir kişinin başvurusu reddedilirken, mesleğe iade edilmesine karar verilen kişilerin isimleri ise henüz açıklanmadı.

102.432 Başvuru

Resmi Gazete’de yayınlanan 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, 22 Mayıs 2017 tarihinde göreve başlamıştı. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 685 sayılı KHK ile kurulan ve 22 Mayıs 2017 tarihinde göreve başlayan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’na şu ana kadar 102.432 başvuru yapıldı.

Bunun yanında, Anayasa Mahkemesi tarafından OHAL kapsamında yapılan idari işlemler ve KHK’lar ile doğrudan gerçekleştirilen işlemler hakkındaki 70.771 başvuruyu OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nu adres göstererek, hukuk yollarının tüketilmediği gerekçesiyle kabul etmemişti. Bunun üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nu iç hukuk yolu olarak kabul etmiş ve Türkiye aleyhine açılan dava sayısında azalış gerçekleşmişti. Yaklaşık 25.000 civarındaki başvuru, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu adres gösterilerek AİHM tarafından reddedilmişti.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com