Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Öğrenme Nedir? Öğrenme Türleri Nelerdir? Öğrenme Süreçleri Nasıldır?

Eklenme:
 Öğrenme Nedir? Öğrenme Türleri Nelerdir? Öğrenme Süreçleri Nasıldır?

Öğrenme dediğimiz eylem doğduğumuz andan başlayıp ölene kadar devam eden aktif ve uzun bir süreç. Her bireyin kendi karakterine ve yeteneklerine uygun bir öğrenme türüne sahip olduğu ise öğrenim hayatı boyunca unutulmaması gereken bir gerçek. Her insanın kendi yaşına, cinsiyetine, içinde bulunduğu şartlara göre değişen bir öğrenme türü var. Peki, öğrenme nedir, öğrenme türleri nelerdir ve öğrenme süreçleri nasıl işler? Öğrenme türleri ve süreçleri hakkında bilmeniz gerekenler

öğrenme türleri

Öğrenme Nedir?

Öğrenme Nedir?

Öğrenme her bireyin yaşamı boyunca süre gelmeye devam eden ve daima kendini yenilemekte olan bir olgu. Kişilerin toplum içerisinde diğer bireyler ile bir bütünlük içinde yaşamını devam ettirmesi açısından öğrenme sürecinin devam etmesi de şart. Kısaca öğrenme, kişinin farkında olmadan bir çaba göstermesi ve deneyimler kazanması sonucunda yaşamını sürdürmek için geçirdiği değişimlerdir. Öğrenme kavramını anlarken unutulmaması gereken bir nokta ise olgunlaşma kavramı ile iki olgunun birbirine karıştırılmaması gerektiğidir. Olgunlaşma var olan bir durum ya da yeteneğin daha ileri bir seviyeye taşınması anlamına gelirken öğrenmek ise daima aktiflik gösteren ve temel seviyeden başlayan bir olguyu karşılamaktadır. Yani öğrenme için kişinin yaşamını uyum çerçevesinde devam ettirmek adına geçirdiği değişim süreçleri de denebilir. Bu nedenle öğrenme kendi içinde farklı süreçlere ve de türlere ayrılmaktadır. Hangi öğrenme türüne yatkın olunduğu konusunda ise bir destek kaynağı olarak görebileceğiniz rehberlik hakkında detaylı bilgi edinmek için Eğitimde Rehberliğin Önemi yazımıza göz atmayı unutmayın.

Öğrenme türleri nelerdir?

Ömür boyu süren bir süreç olarak öğrenme türleri motor öğrenme, deneme yanılma ile öğrenme, koşullanma ile öğrenme ve bilişsel öğrenme olarak 4 ana başlıkta ayrılmaktadır. Bu ana başlıklar ise kendi içlerinde maddelere ayrılarak incelenmektedir.

Motor öğrenme

Motor öğrenmede algılardan daha ziyade daha fiziksel özellikler ön plana çıkmaktadır. Kas gücüne dayalı beceri ve alışkanlıkların kazanılmasına motor öğrenme denmektedir. Örnek vermek gerekirse saklambaç oynayan bir çocuğun koşmayı öğrenmesi ya da resim yapacak bir çocuğun kalemi tutmayı öğrenmesi birer motor öğrenme sürecidir.

öğrenme türleri

Motor Öğrenme

Deneme Yanılma Yoluyla Öğrenme

Bireylerin yaşamları boyunca birçok olay kendini yeniden tekrarlayabilir. Kişi olayların her birine farklı bir tepki verse dahi en sonunda hangi yoldan gittiğinde daha iyi bir sonuca ulaştığını görerek doğru davranışı kavrayabilir. Kişi bu öğrenme türünde yaptığı her denemede farklı ancak daha iyi bir yöntemi deneme eğilimindedir. Örnek vermek gerekirse bir çocuğun eline verilen elektronik bir aleti keşfetmesi için önce her bir tuşa basması gerekebilir ancak zaman içerisinde çocuk hangi tuşun hangi fonksiyona ait olduğunu daha iyi kavrayacaktır.

Koşullanma ile Öğrenme

Kişinin tepkisiz kaldığı bir durum karşısında ödül ya da ceza verilmesi yöntemi ile tepki kazanmasına koşullanma denmektedir. Koşullanma aracılığıyla öğrenmenin ise edimsel ve klasik olarak iki farklı alt başlığı bulunmaktadır.

Edimsel koşullanmayla öğrenme türünün temelinde ceza ya da ödül bulunmaktadır. Bireye istenen davranışı sergilediği takdirde ödül vaat edilirken, aksi durumda ceza verileceği gösterilir. Evcil hayvanların eğitimi bu öğrenme türü için iyi bir örnektir. Klasik koşullanmayla öğrenmede ise çok daha sert yöntemler uygulandığı söylenebilir. Bir davranışı yapay eğitim anında gösteren canlının aynı tepkiyi farklı bir anda, farklı bir uyarana da sergilemesi için kullanılır. Bu iki farklı öğrenme türleri kıyaslandığında klasik koşullanma için sürekli olarak pekiştireç gerektirdiği görülürken, edimsel koşullanmada yalnızca doğru davranış karşısında pekiştirmeye başvurulduğu söylenebilir.

öğrenme türleri

Koşullanmayla Öğrenme

Bilişsel Öğrenme

Bilişsel öğrenme türü için kavrayış, model alma, farkında olmadan ve sözel öğrenme olarak 4 farklı öğrenme çeşitlerini kapsadığını söyleyebiliriz.

Kavrayış ile öğrenmede bir olay karşısında kalan kişi, yaşadığı diğer olayla ile ilişki kurarak ne tepki vereceğini çözümlemektedir. Model alma yöntemiyle öğrenmede ise kişi bir durum karşısında vermesi gereken tepkiyi çevresindeki kişileri gözlemleyerek belirler. Model alma yoluyla öğrenme genellikle çocukların en sık kullandığı öğrenme türü olup ailelerini rol model almaları ile gerçekleşir. Eğitim – öğretim hayatının temelini oluşturan öğrenme türü ise sözel öğrenmedir. Bu türde kişi bilgileri okuyarak ya da birinden dinleyerek öğrenmektedir. Farkından olmadan gelişen öğrenme ise tamamen bilinçsiz ve refleks olarak gelişen hareketlerin öğrenilmesidir.

öğrenme türleri

Model Alma Yoluyla Öğrenme

Öğrenme Süreçleri Nasıldır?

Her bir öğrenme eyleminin kendi içerisinde tamamlanması 4 farklı basamakta gerçekleşir. Bilinçli ya da bilinçsizce öğrenme süreçlerine tabi olan bu öğrenmeler hangi türde olursa olsun tekrarlandığında alışkanlığa dönüşür.

  1. Bilinçsiz yetersizlik: Kişi bu aşama içerisinde iken bilginin varlığından habersizdir. Bu nedenle bilgiyi kullanamaz ya da öğrenmesi gerektiğini bilemez.
  2. Bilinçli yetersizlik: Kişi bu aşama içerisindeyken var olan bilginin varlığından haberdar haldedir. Ancak bilgiyi kullanmak için yeterliliği yoktur. Örneğin bir kişi Almanca dilinin varlığından haberdar olabilir ancak Almanca konuşabilmesi için Almanca bilgisine ihtiyacı vardır, yani yetersizliği devam etmektedir.
  3.  Bilinçli yeterlilik: Kişi bu basamakta bilginin varlığına da kendisine de hakimdir. Ancak edindiği bilgiyi otomatik olarak kullanamamaktadır. Yani öğrenme gerçekleşmiş ancak reflekse dönüşmemiştir.
  4. Bilinçsiz yeterlilik: Öğrenmenin en son aşaması olan bu süreçte kişi bilginin hem varlığına hem kendisine hakim olmakla birlikte bilginin kullanımını otomatik bir şekilde yapabilmektedir.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
2020 KPSS sınavı ne zaman yapılacak? KPSS tarihi değişecek mi
7 05 2020 - 10:51
MEB LGS’ye hazırlanan öğrenciler için yeni 1000 soru paketi yayınladı
4 05 2020 - 14:16
1 Haziran’da okullar açılacak mı? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan çarpıcı açıklamalar
29 04 2020 - 23:02
LGS Nisan ayı örnek soruları yayınlandı! Nisan ayı örnek sorulara nasıl ulaşılır?
22 04 2020 - 15:23
BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? BİLSEM sınavı nedir?
21 04 2020 - 11:35
Okullar 30 Nisan’da açılacak mı MEB Okullar ne zaman açılacak
19 04 2020 - 16:15