Öğrenme Nedir? Öğrenme Türleri Nelerdir? Öğrenme Süreçleri Nasıldır?

Öğrenme kişinin yaşamını uyum içinde geçirmesi için geçirdiği tüm değişimlerdir ve ömür boyu devam eder. Motor, koşullanma, deneme - yanılma ve bilişsel öğrenme olarak dört farklı öğrenme türü olup her birey farklı şekilde öğrenmektedir. Öğrenme süreçleri ise öğrenmenin tamamlanması için gerçekleşen dört basamaktan oluşur.
Yorum Yap
5 dk okuma süresi
26 Haziran 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Öğrenme dediğimiz eylem doğduğumuz andan başlayıp ölene kadar devam eden aktif ve uzun bir süreç. Her bireyin kendi karakterine ve yeteneklerine uygun bir öğrenme türüne sahip olduğu ise öğrenim hayatı boyunca unutulmaması gereken bir gerçek. Her insanın kendi yaşına, cinsiyetine, içinde bulunduğu şartlara göre değişen bir öğrenme türü var. Peki, öğrenme nedir, öğrenme türleri nelerdir ve öğrenme süreçleri nasıl işler? Öğrenme türleri ve süreçleri hakkında bilmeniz gerekenler

öğrenme türleri

Öğrenme Nedir?

Öğrenme Nedir?

Öğrenme her bireyin yaşamı boyunca süre gelmeye devam eden ve daima kendini yenilemekte olan bir olgu. Kişilerin toplum içerisinde diğer bireyler ile bir bütünlük içinde yaşamını devam ettirmesi açısından öğrenme sürecinin devam etmesi de şart. Kısaca öğrenme, kişinin farkında olmadan bir çaba göstermesi ve deneyimler kazanması sonucunda yaşamını sürdürmek için geçirdiği değişimlerdir. Öğrenme kavramını anlarken unutulmaması gereken bir nokta ise olgunlaşma kavramı ile iki olgunun birbirine karıştırılmaması gerektiğidir. Olgunlaşma var olan bir durum ya da yeteneğin daha ileri bir seviyeye taşınması anlamına gelirken öğrenmek ise daima aktiflik gösteren ve temel seviyeden başlayan bir olguyu karşılamaktadır. Yani öğrenme için kişinin yaşamını uyum çerçevesinde devam ettirmek adına geçirdiği değişim süreçleri de denebilir. Bu nedenle öğrenme kendi içinde farklı süreçlere ve de türlere ayrılmaktadır. Hangi öğrenme türüne yatkın olunduğu konusunda ise bir destek kaynağı olarak görebileceğiniz rehberlik hakkında detaylı bilgi edinmek için Eğitimde Rehberliğin Önemi yazımıza göz atmayı unutmayın.

Öğrenme türleri nelerdir?

Ömür boyu süren bir süreç olarak öğrenme türleri motor öğrenme, deneme yanılma ile öğrenme, koşullanma ile öğrenme ve bilişsel öğrenme olarak 4 ana başlıkta ayrılmaktadır. Bu ana başlıklar ise kendi içlerinde maddelere ayrılarak incelenmektedir.

Motor öğrenme

Motor öğrenmede algılardan daha ziyade daha fiziksel özellikler ön plana çıkmaktadır. Kas gücüne dayalı beceri ve alışkanlıkların kazanılmasınamotor öğrenmedenmektedir. Örnek vermek gerekirse saklambaç oynayan bir çocuğun koşmayı öğrenmesi ya da resim yapacak bir çocuğun kalemi tutmayı öğrenmesi birer motor öğrenme sürecidir.

Deneme Yanılma Yoluyla Öğrenme

Bireylerin yaşamları boyunca birçok olay kendini yeniden tekrarlayabilir. Kişi olayların her birine farklı bir tepki verse dahi en sonunda hangi yoldan gittiğinde daha iyi bir sonuca ulaştığını görerek doğru davranışı kavrayabilir. Kişi bu öğrenme türünde yaptığı her denemede farklı ancak daha iyi bir yöntemi deneme eğilimindedir. Örnek vermek gerekirse bir çocuğun eline verilen elektronik bir aleti keşfetmesi için önce her bir tuşa basması gerekebilir ancak zaman içerisinde çocuk hangi tuşun hangi fonksiyona ait olduğunu daha iyi kavrayacaktır.

Koşullanma ile Öğrenme

Kişinin tepkisiz kaldığı bir durum karşısında ödül ya da ceza verilmesi yöntemi ile tepki kazanmasına koşullanma denmektedir. Koşullanma aracılığıyla öğrenmenin ise edimsel ve klasik olarak iki farklı alt başlığı bulunmaktadır.

Edimselkoşullanmayla öğrenmetürünün temelinde ceza ya da ödül bulunmaktadır. Bireye istenen davranışı sergilediği takdirde ödül vaat edilirken, aksi durumda ceza verileceği gösterilir. Evcil hayvanların eğitimi bu öğrenme türü için iyi bir örnektir. Klasik koşullanmayla öğrenmede ise çok daha sert yöntemler uygulandığı söylenebilir. Bir davranışı yapay eğitim anında gösteren canlının aynı tepkiyi farklı bir anda, farklı bir uyarana da sergilemesi için kullanılır. Bu iki farklıöğrenme türlerikıyaslandığında klasik koşullanma için sürekli olarak pekiştireç gerektirdiği görülürken, edimsel koşullanmada yalnızca doğru davranış karşısında pekiştirmeye başvurulduğu söylenebilir.

öğrenme türleri

Koşullanmayla Öğrenme

Bilişsel Öğrenme

Bilişsel öğrenme türü için kavrayış, model alma, farkında olmadan ve sözel öğrenme olarak 4 farklı öğrenme çeşitlerini kapsadığını söyleyebiliriz.

Kavrayış ile öğrenmede bir olay karşısında kalan kişi, yaşadığı diğer olayla ile ilişki kurarak ne tepki vereceğini çözümlemektedir. Model alma yöntemiyle öğrenmede ise kişi bir durum karşısında vermesi gereken tepkiyi çevresindeki kişileri gözlemleyerek belirler.Model alma yoluyla öğrenme genellikle çocukların en sık kullandığı öğrenme türü olup ailelerini rol model almaları ile gerçekleşir. Eğitim – öğretim hayatının temelini oluşturan öğrenme türü ise sözel öğrenmedir. Bu türde kişi bilgileri okuyarak ya da birinden dinleyerek öğrenmektedir. Farkından olmadan gelişen öğrenme ise tamamen bilinçsiz ve refleks olarak gelişen hareketlerin öğrenilmesidir.

öğrenme türleri

Model Alma Yoluyla Öğrenme

Öğrenme Süreçleri Nasıldır?

Her bir öğrenme eyleminin kendi içerisinde tamamlanması 4 farklı basamakta gerçekleşir. Bilinçli ya da bilinçsizce öğrenme süreçlerine tabi olan bu öğrenmeler hangi türde olursa olsun tekrarlandığında alışkanlığa dönüşür.

  1. Bilinçsiz yetersizlik: Kişi bu aşama içerisinde iken bilginin varlığından habersizdir. Bu nedenle bilgiyi kullanamaz ya da öğrenmesi gerektiğini bilemez.
  2. Bilinçli yetersizlik: Kişi bu aşama içerisindeyken var olan bilginin varlığından haberdar haldedir. Ancak bilgiyi kullanmak için yeterliliği yoktur. Örneğin bir kişi Almanca dilinin varlığından haberdar olabilir ancak Almanca konuşabilmesi için Almanca bilgisine ihtiyacı vardır, yani yetersizliği devam etmektedir.
  3. Bilinçli yeterlilik: Kişi bu basamakta bilginin varlığına da kendisine de hakimdir. Ancak edindiği bilgiyi otomatik olarak kullanamamaktadır. Yani öğrenme gerçekleşmiş ancak reflekse dönüşmemiştir.
  4. Bilinçsiz yeterlilik: Öğrenmenin en son aşaması olan bu süreçte kişi bilginin hem varlığına hem kendisine hakim olmakla birlikte bilginin kullanımını otomatik bir şekilde yapabilmektedir.

İÇERİĞİ KAYNAK GÖSTEREREK SİTENİZDE YAYINLAYABİLİRSİNİZ! UNUTMAYIN BÜYÜK SİTE OLMANIZ İÇERİĞİ İZİNSİZ ALMANIZ ANLAMINA GELMİYOR
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur. Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.

Sitemiz basın ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Künye | İletişim