Öğrenciye Çifte Burs İçin TÜBİTAK ve YÖK Arasında Protokol İmzalandı

TÜBİTAK ve YÖK arasında imzalanan iş birliği protokolü ile öğrencilere çifte burs imkanı doğdu. Doktora öğrencileri, YÖK’ten aldıkları bursun yanında TÜBİTAK’tan da burs alma imkanına sahip olacak. YÖK, doktora öğrencilerine 2 bin 250 TL burs ödüyordu. Aynı oranda TÜBİTAK’tan da burs alma imkanına sahip olacak olan öğrenciler, toplamda 4 bin 500 TL aylık burs alacak. […]

20.06.2019 - 12:25
20.06.2019 - 12:27
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

TÜBİTAK ve YÖK arasında imzalanan iş birliği protokolü ile öğrencilere çifte burs imkanı doğdu. Doktora öğrencileri, YÖK’ten aldıkları bursun yanında TÜBİTAK’tan da burs alma imkanına sahip olacak. YÖK, doktora öğrencilerine 2 bin 250 TL burs ödüyordu. Aynı oranda TÜBİTAK’tan da burs alma imkanına sahip olacak olan öğrenciler, toplamda 4 bin 500 TL aylık burs alacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK’ın yeni burs programını değerlendirdi. Öğrencilerin TÜBİTAK tarafından belirlenen başarı kriterlerinden en az ikisini yerine getirmesi durumunda YÖK’ten aldığı bursun yanında TÜBİTAK’tan da burs alabileceğini belirten bakan Varank, Türkiye’nin 2023 hedeflerinden biri olan doktoralı insan kaynağının arttırılması için bu programı çok önemsediklerini söyledi.

İş Birliği ile İki Kurumdan Burs Alınabilecek

TÜBİTAK uygulama esasları kapsamında daha önce aynı anda iki kurumdan burs almak mümkün değildi. TÜBİTAK ve YÖK arasında imzalanan bu sözleşme ile birlikte YÖK 100/2000 bursiyerleri gerekli şartları yerine getirmeleri durumunda TÜBİTAK’tan da burs alma imkânına kavuşacak. TÜBİTAK ve YÖK işbirliğiyle yaklaşık 3700 öğrenci çifte burs alacak.

En Az İki Kriteri Yerine Getirmek Şart

TÜBİTAK’ın Yurt İçi Lisansüstü Burs Programı’nın yeni çağrısını açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye’nin doktoralı bilim insanı sayısını arttırmak istediklerini dile getirdi. Öğrencilerin aynı anda iki burs alabilmesi için TÜBİTAK tarafından belirlenen başarı kriterlerinden en az ikisinin yerine getirmeleri gerekiyor. Bunlardan biri ise TÜBİTAK tarafından belirlenecek olan destek baraj puanı. Bu şartları yerine getiren öğrenciler YÖK’ten aldıkları bursu TÜBİTAK’tan da alarak aylık 4 bin 500 TL alma imkânına sahip olacak.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim