Öğrencisine Bilerek Düşük Not Verdiği İddia Edilen Prof. Dr. Nurdoğan Rigel’e Mahkeme 6 Ay Hapis Cezası Verdi

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde öğretim görevlisi olan Profesör Dr. Nurdoğan Rigel, fakültede bir öğrencisine bilerek düşük not verdiği gerekçesiyle hakkında açılan davada altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

09.07.2019 - 19:30
09.07.2019 - 19:30
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Öğrencisine düşük not verdiği gerekçesiyle İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan tutuksuz sanık Prof. Dr. Nurdoğan Rigel, karar duruşmasına avukatı Hasan Ali Atabay ile birlikte gelirken, aynı zamanda şikayetçi öğrenci Savash Porghamrezaeieh de duruşmada hazır bulundu. Mahkemede yazılı bir savunma veren Rigel, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

6 Ay Hapis Cezası Aldı

Fakültede hiçbir öğrencisi ile sorun yaşanmadığını belirten ve iddiaları kabul etmeyen Rigel, mahkeme heyeti tarafından 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Görevi kötüye kullanmak suçundan 6 ay hapis cezası alan Rigel’in mahkemedeki iyi halini göz önünde bulunduran heyet, iyi hal indirimi uygulayarak cezayı 5 aya düşürdü. Daha önce başka bir suç işlemediği göz önünde bulundurulan Rigel’in cezası 5 yıl süre ile ertelendi.

Olayın Geçmişi

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi Savash Porghamrezaeieh, Prof. Dr. Nurdoğan Rigel’in derslerinden vize ve finaller de hak etmediği halde düşük not aldığını belirterek Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Sınav kağıtlarının yeniden incelenmesini isteyen öğrencinin talebi doğrultusunda kağıtlar yeniden incelendi. Yapılan inceleme sonucunda öğrencinin vize ve finallerde 65 – 72 alması gerekirken 35 aldığı tespit edildi. Bunun üzerine Bölge İdare Mahkemesi öğretim üyesi Rigel hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı suç duyurusu üzerine iddianame hazırlayarak Nurdoğan Rigel hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim