Eğitim

Öğrencisine Bilerek Düşük Not Verdiği İddia Edilen Prof. Dr. Nurdoğan Rigel’e Mahkeme 6 Ay Hapis Cezası Verdi

Öğrencisine düşük not verdiği gerekçesiyle İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan tutuksuz sanık Prof. Dr. Nurdoğan Rigel, karar duruşmasına avukatı Hasan Ali Atabay ile birlikte gelirken, aynı zamanda şikayetçi öğrenci Savash Porghamrezaeieh de duruşmada hazır bulundu. Mahkemede yazılı bir savunma veren Rigel, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

6 Ay Hapis Cezası Aldı

Fakültede hiçbir öğrencisi ile sorun yaşanmadığını belirten ve iddiaları kabul etmeyen Rigel, mahkeme heyeti tarafından 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Görevi kötüye kullanmak suçundan 6 ay hapis cezası alan Rigel’in mahkemedeki iyi halini göz önünde bulunduran heyet, iyi hal indirimi uygulayarak cezayı 5 aya düşürdü. Daha önce başka bir suç işlemediği göz önünde bulundurulan Rigel’in cezası 5 yıl süre ile ertelendi.

Olayın Geçmişi

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi Savash Porghamrezaeieh, Prof. Dr. Nurdoğan Rigel’in derslerinden vize ve finaller de hak etmediği halde düşük not aldığını belirterek Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Sınav kağıtlarının yeniden incelenmesini isteyen öğrencinin talebi doğrultusunda kağıtlar yeniden incelendi. Yapılan inceleme sonucunda öğrencinin vize ve finallerde 65 – 72 alması gerekirken 35 aldığı tespit edildi. Bunun üzerine Bölge İdare Mahkemesi öğretim üyesi Rigel hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı suç duyurusu üzerine iddianame hazırlayarak Nurdoğan Rigel hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu