Kirlenen Ocakları Pırıl Pırıl Yapacak Temizleme Önerileri

NAVİGASYONYapıldığı Malzemeye Göre Ocak Nasıl Temizlenir?Set Üstü Ocak Nasıl Temizlenir?Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?Cam Ocak Nasıl Temizlenir? Ev içinde en çok kirlenen yerlerin başında mutfak, mutfakta ise en çok kirlenen yerlerin başında ocak üstleri gelmektedir. Yemek pişirme ne kadar keyifli olsa da ardında kalan temizlik işleri bir kabusa dönüşebilmekte kararan ya da yağlanan ocak temizleme işi tüm yemek […]

21.10.2018 - 9:00
20.10.2018 - 18:34
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Ev içinde en çok kirlenen yerlerin başında mutfak, mutfakta ise en çok kirlenen yerlerin başında ocak üstleri gelmektedir. Yemek pişirme ne kadar keyifli olsa da ardında kalan temizlik işleri bir kabusa dönüşebilmekte kararan ya da yağlananocak temizlemeişi tüm yemek keyfini kaçırabilmektedir. Ancak kendi ocak türünü nasıl temizleyeceğini ve doğru ürünleri bilmek tüm süreci daha pratik ve etkili kılmakta olup, konuyla ilgili tüm ipuçlarını aşağıdaki yazımızdan öğrenmeniz mümkündür.

ocak temizleme

Yapıldığı Malzemeye Göre Ocak Nasıl Temizlenir?

Ocağı temizlerken kullandığınız ürünler gibi kendi ocağınızın yapıldığı malzemeye göre malzeme ve yöntem seçmek de önemlidir. Aksi halde ocak seti zarar görecek ve görselliğinin yanı sıra fonksiyonlarında da kusurlar meydana gelecektir.Ocak nasıl temizlenirsorusunun yanıtını kendi ocak tipinize göre öğrenmek ve harika mutfak hileleri ile işleri daha pratik kılmak için bu bilgiler faydalı olacaktır:

Set Üstü Ocak Nasıl Temizlenir?

Öncelikle nemli bir bez yardımıyla ocak üzerinde bulunan kirlerin kabası alınmalıdır ve ocak temizliğe hazırlanmalıdır.

Sonrasında ocağın gözlerini sökmek ve elde ya da bulaşık makinesinde yıkamak üzere ayırmak gerekir. Bu esnada krem temizleyici, sünger gibi malzemeler hazırlanmalıdır.

Ocağın üzeri nemli bir bezle hafif ıslanacak şekilde silindikten sonra krem temizleme ürünü ince bir katman halinde yüzeyi kaplayacak şekilde uygulanmalı ve ocak bu şekilde 10 dakika bekletilmelidir. Bu sayede sertleşmiş inatçı kirler daha kolay yumuşayacaktır.

ocak temizleme

Ocağın üzerindeki yumuşayan kir kalıntıları ve temizleyici ürün önce nemli bir bezle sonra kuru bezle birkaç kez silinerek arındırılmalıdır. Ocak hala kirli görünüyorsa mutfak süngeri kullanılarak aynı şekilde silinmeye devam edilebilir.

Gaz deliklerine kimyasal madde kaçırmamak, yüzeyde çizik oluşturabilecek bez ya da teller kullanmamak, pişirme yapmadan önce tam kurumayı beklemek,set üstü ocak temizlemekiçin dikkat edilmesi gereken güvenlik ve hijyen kurallarıdır.

Ocakla birlikte fırınınızı da tertemiz görmek istiyorsanızFırını Dip Köşe Temizlemenin Kolay ve Pratik Yolu yazımıza göz atmayı unutmayınız.

Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?

Çelik malzemelerin temizliğinde kullanılan ürünlerin temin edilmesini gereken bir alan olanankastre ocak temizliği için genelde yoğun kıvamlı ya da sprey formunda temizleme ürünleri tercih edilmektedir.

Ocağın üzerindeki kirlerin kabası yine nemli bir bez yardımıyla alındıktan sonra kullanımını tercih edilen ürün ocağın üzerine püskürtülür. Bekleme talimatlarına uyarak lekelerin yumuşaması sağlandıktan sonra nemli bezle silinen ocağın çok daha temiz olduğu görülecektir.

ocak temizleme

Ankastre ocaklar renk ve yapı gereği kir ve lekeleri daha belirgin şekilde gösterdiğinden çelik malzemelerin temizliği için kullanılan ürünler en etkili temizliği vaat etmektedir. Ayrıca başka türde bir ürün kullanmak yüzeyde yıpranmaya neden olabilir.

Cam Ocak Nasıl Temizlenir?

Oldukça hassas bir yapıda olan cam ocak yüzeyleri temizlik esnasında ekstra özen gerektirir. Ocağın üstünde kalan yağ ve kirleri sünger ya da beze bulaşık deterjanı damlatarak temizleyin. Sonrasında durulama için yumuşak bir bez ya da mümkünse kağıt havlu kullanın.

Camın yüzeyinde su ya da kimyasal madde kalıntısı bırakmak kısa sürede lekelenmelere yol açacağından oldukça hassas bir temizlik yapılmalı, özellikle şeker lekeleri en büyük kalıntı riskini taşımakta olduğundan temizliği acilen yapılmalıdır.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim