Sağlık

Obezite Nedir? Kilo Alma hastalığı Kimlerde Görülür?

Sağlık yaşamın insanlar üzerinde bıraktığı en büyük etkilerinden birisi de sürekli olarak kilo almak ve bu kiloların gün içerisinde daha fazla hale gelerek obeziteye kadar gitmesine neden olur. Obezite rahatsızlığı, kontrolsüz kilo alma anlamına da gelmektedir. Bu insanların istemleri dışında vücuda en çabuk şekilde yayılan rahatsızlıklardan birisidir. Neredeyse her yediğiniz size yarar ve kilo alımını hızlandırarak bünyeyi bozar. Kilo alma hastalığı ile bilinen obezite her gün daha da ilerleyerek insanın hayatını kabusa çevirmeye devam eder. Alınan bu fazla kilolar yüzünden vücut hareketlerinde yavaşlamaya görülmeye başlanır. Kalp sağlığı günden güne bozulmaya devam eder. Olası kalp krizleri meydana gelme riski artar. Metabolizma yavaşlamaya devam eder. Sindirim sisteminde aşırı derecede bozukluklar ve sindirememe hastalığı belirir. En sık rastlanan durumlardan biri ise kabızlık ve gaz sorunlarıdır. Bütün vücudun dengesini bozan rahatsızlıkların en başında gelen obezite insanın hayatını olumsuz bir şekilde etkilediği gibi yaşama sevincini bile elinden alabilir. Obezite hastalığı bunun yanında her yaşta görülebildiği gibi kişiden kişiye de bazı değişiklikler gösterebilir.

Obezite Nedir? Kilo Alma hastalığı Kimlerde Görülür?

Obezitenin Yol Açtığı Tehlikeli Hastalıklar

Obezite insan vücudunda birikmiş yağların hızlı bir şekilde kontrolsüz olarak yayılmasının en büyük etmenlerindendir. Yağlı yiyecekler ve aşırı şekerli gıdalar tüketen bir insanın obezite hastalığına yakalanma şansı çok daha fazladır. Çünkü vucüt alışılagelmişin dışında bir zorlanmaya maruz kalacağından her besini bir yerden sonra kontrol edememe gibi bir durumun içinde kalacaktır. Vücut bunu istem dışı kabul etmeye başladıysa artık siz bir obezite hastası olabilirsiniz. Örnek verecek olursak bir insanın ilk belirtilerinden yemek yeme ihtiyacı sağlandığı halde aradan 5 dakika bile geçmeden sanki karın bomboş gibi oluyor ve acıkma hissi yeniden yayılıyor ise bu durum sıkıntı başlamasına sebep olur.

Yemeye doyamama ve sürekli yeme isteği kişide anormal bir durumun baş göstermesini de beraberinde getirir. Vücut nasıl ki bütün organları besinle dengeleyip çalıştırıyorsa bundan sonraki süreçte de dinlenmesine ihtiyaç duyacaktır. Bunu bir insanın uyku ihtiyacı olarak da düşünebiliriz. Uykunuzu alıp dinlediğinizde gün içinde daha aktif ve enerjik olma şansınız artar. Organlarda uykuya çekilmek ara sıra hiç besin almada düzenli olarak çalışmak ister. Bu duruma izin verilmediği takdirde kilo alma hızlanır ve obezite dediğimiz rahatsızlık tüm insan vücuduna yayılarak anında patlak verir.

Kilo almak insan için ne kadar kolay olsa da kilo vermek de bazen o kadar zor olabilir. Bu nedenle tükettiğiniz her besinin miktarı büyük önem arz etmektedir. Miktarın dışına çıkılması sağlıksız ve dengesiz beslenmenin en büyük belirtilirlerinden biri olarak dikkat çekmeye başlar. Hormonlar bu düzensizliği fark ettiği an sağlıklı çalışma olgusu azalır ve hormonlarda bu duruma zamanla alışarak tembelleşme yoluna gider. İşte ani ve kontrolsüz kilo alma isteği bu şekilde gerçekleşmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu