Teknoloji

Nvidia RTX 2080 Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Ekran kartı sektörü giderek büyürken, bunda en büyük pay son yıllarda geliştirdikleri yeni teknolojilerle Nvidia ve AMD firmalarına ait. 2018 yılı içinde de iki firmadan yeni ve aynı zamanda çok daha güçlü ekran kartları bekleniyor. Son zamanlarda söylentiler giderek artarken, biz de çıkışı yaklaşan ve yeni Turing mimarisi üzerine geliştirilen Nvidia GeForce RTX 2080 ekran kartına bir ilk bakış attık.

Peki GTX RTX 2080 ne zaman çıkacak, hangi özelliklere sahip olacak? Yazımızda beklenen GeForce 11 serisine dair elimizdeki tüm bilgileri sıralıyoruz.

Nvidia RTX 2080 Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Nvidia RTX 2080 Hakkında Her Şey

GeForce RTX 2080 Çıkış Tarihi

Aslına bakarsanız bir süre önce Computex 2018 fuarında Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang bazı açıklamalar yapmıştı ve merakla beklenen yeni nesil ekran kartlarının çıkışının uzun süreceğini ifade etmişti.

Bu açıklama hayal kırıklığı yaratsa da, Nvidia 20 Ağustos 2018 tarihinde Gamescom oyun fuarına katılacak ve burada yeni ekran kartlarını da tanıtması bekleniyor. Firmaya göre etkinlikte yeni çıkacak oyunlara dair bolca yeni ve özel demo, dünyanın en büyük oyun geliştiricileri ve bazı şaşırtıcı sürprizler olacak.

Yeni RTX 2080 ve diğer Turing mimarili ekran kartları da burada karşımıza çıkabilir. Bahsedilen modeller için tahmin edilen çıkış tarihleri şu şekilde;

  • RTX 2080 çıkış tarihi – 30 Ağustos

  • RTX 2080Ti – 30 Eylül

  • GTX 1170 – 30 Eylül

  • GTX 1160 – 30 Ekim

GTX 1180 mi, GTX 2080 mi?

Aslına bakarsanız yeni nesil Turing mimarili Nvidia ekran kartlarının isminin ne olacağı netleşmiş değil. Birçok insan önceki 10 serisi ekran kartlarının devamı şeklinde 11xx olarak ilerleyeceğini düşünüyor fakat aynı zamanda Nvidia GTX 2080 ismini de tercih edebilir.

NOT: Artık resmileşti ve yeni Nvidia kartının ismi RTX 2080 olarak açıklandı.

Nvidia RTX 2080 Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Nvidia GeForce RTX 2080 Teknik Özellikleri

Şimdiye kadar internette RTX 2080’e ait olduğu söylenen pek çok teknik özellik paylaşıldı ve bunların bir kısmı ‘iç sızıntı’ olarak karşımıza çıktı. Elbette ne kadar gerçek olduklarını henüz bilmiyoruz ve şimdilik sadece ‘dedikodu’ olarak değerlendiriyoruz. Buna rağmen RTX 2080’in çok güçlü bir model olacağına şüphe yok.

İddia edilenler doğruysa yeni nesil Turing mimarili GeForce RTX 2080ekran kartı modelinde 12nm FinFET’in yanı sıra GT104 grafik ara birimi, 3585 CUDA çekirdeği kullanılacak. Ekran kartı 1600MHz saat hızıyla çalışacak ve bu hız 1800MHz’a kadar yükselebilecek. 8 ve 16B GDDR6 bellek desteği olacak, bellek hızı da 16Gbps’e kadar çıkabilecek.

Nvidia Turing

Yeni GeForce GTX ekran kartlarının ismini Alan Turing’den alan Turing mimarisiyle çıkış yapması bekleniyor. Başta herkes mimari olarak Volta’nın seçileceğini düşünüyordu fakat zaman geçtikçe bunun gerçekleşmeyeceği anlaşıldı. Muhtemelen Nvidia mimari isimlerini sektörel profesyoneller ve tüketiciler için ayrı tutmayı tercih edecek.

Turing mimarisi tüketicilere ve daha çok oyunculara sunulacak, Pascal mimarisinin devamı olacak. Ayrıca içinde RTX teknolojisinin de yer alacağı iddia ediliyor.

Elbette yeni nesil ekran kartlarının performans alanında ne denli etki edeceğini konuşmak için biraz erken. Buna rağmen Pascal mimarisi bir önceki seri Maxwell ekran kartlarının üzerine ciddi bir artış koymuştu. Dolayısıyla benzer bir etkiyi Turing mimarili yeni nesil RTX 2080 serisi ekran kartlarında da görebiliriz. Ayrıca RTX – Real-Time Ray Tracing teknolojisinin de önemli etki edeceğini söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu