Kimdir?

Nuri Bilge Ceylan Kimdir? Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Türk sinemasının gurur verici isimlerinden biri olan Nuri Bilge Ceylan, başarılı bir yönetmen olarak dünyaca tanınan senarist ve yapımcıdır. 1959 senesinde İstanbul’un Bakırköy ilçesinde hayata gözlerini açan Nuri Bilge Ceylan, Zirai Araştırma Enstitüsü‘nde çalışan babasının tayini çıktıktan hemen sonra Çanakkale’ye yerleşmiştir.

Daha sonrasında ablası ile birlikte yeniden İstanbul’a gelen Ceylan burada eğitim hayatına devam ederek 1976 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde okurken bir süreliğine eğitime ara vermek zorunda kaldı. 1978 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan Ceylan, lise yıllarındaki fotoğrafçılık merakından bir türlü vazgeçemedi.

Sinema dersleri ile birlikte birçok farklı sektörde eğitim alan Ceylan, 1985 senesinde batı ve doğu seyahatleri yaptıktan sonra Mamak’ta askerlik hizmetini yerine getirdi. Mimar Sinan Üniversitesi’nde 2 yıl süresince sinema eğitimi alan Ceylan, 4 filmde hem yönetmenlik hem senaristlik hem de yapımcılık görevini üstlendi. 1999 senesinde Mayıs Sıkıntısı filmi ile dünya çapınca bir üne kavuştu.

Nuri Bilge Ceylan Kimdir? Nuri Bilge Ceylan Filmleri

2002 yapımı olan Uzak filmi ile 56. Cannes Film Festivali’nde yarıştı ve Altın Palmiye Ödülü ve hemen ardından da Büyük Jüri Ödülü’nü kazandı. 2003 senesinde eşi Ebru Ceylan ile İklimler adlı filmde başrol oynayan Nuri Bilge Ceylan, 2006 Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI ödülünü aldı.

2008 sensinde Üç Maymun filmi ile 61.Cannes Film Festival’inde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan Ceylan ayrıca Oscar’da ilk 9 içerisinde yer alan ilk Türk filmi ile başarısını perçinledi. 2009 senesinde Cannes Film Festivali’nde jüri üyesi olan Ceylan, 2011 yılında da Bir Zamanlar Anadolu’da filmi ile 64. Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’ne layık görüldü. Ceylan ayrıca 2014 senesinde de Kış Uykusu adlı filmde Altın Palmiye Ödülünü kazandı.

Nuri Bilge Ceylan Filmleri

  • 1995 – Koza
  • 1997 – Kasaba
  • 1999 – Mayıs Sıkıntısı
  • 2002 – Uzak
  • 2006 – İklimler
  • 2008 – Üç Maymun
  • 2011 – Bir Zamanlar Anadolu’da
  • 2014- Kış uykusu
  • 2018- Ahlat Ağacı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu