Kimdir?

Nuri Bilge Ceylan Kimdir?

Nuri Bilge Ceylan 26 Ocak 1959’da İstanbul’un Bakırköy semtinde doğmuştur.  Babasının işinden dolayı Ceylan henüz 2 yaşındayken Çanakkale’nin Yenice ilçesine taşınmış. Ardından ablasının eğitim hayatının devam edebilmesi için 1969 yılında İstanbul’a gelmiştir.

1976 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği’ni kazanmış ancak siyasi olaylar ve boykot gibi farklı nedenlerden ötürü okula devam edememiş, iki sene sonra tekrardan okumak için üniversite sınavına girip Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’ni kazanmıştır. Üniversite hayatı boyunca sanat kulüplerinde aktif rol alan Ceylan, 1985 yılında mezun olmuştur. Askerlikten sonra Mimar Sinan Üniversitesinde sinema dalında yüksek lisans yapmıştır.

Nuri Bilge Ceylan’ın hayatı ve kazandığı ödüller

Sinema kariyerine bir arkadaşının kısa filminde oyunculuk yapması ile başladı. Ardından kendi kısa filmini çekti. 1993 yılında Koza adlı kısa filmi çekmeye başladı. Bu film 1995’te Cannes Film yarışmasına seçildi ve böylece Cannes Film yarışmasına seçilen ilk Türk filmi olma unvanını aldı. Sonrasında bazı sanatseverlerce taşra üçlemesi adıyla anılacak olan Kasaba (1997), Mayıs Sıkıntısı (1999) ve Uzak (2002) filmlerini çekti. Ceylan, bu filmleri tamamen kendi imkanlarıyla çekmiştir. Arkadaşlarını ve akrabalarını oyuncu olarak kullanıp, görüntü/ses yönetimini, kurguyu, senaryoyu ve yönetmenliğini kendisi üstlendi. “Uzak” adlı film ön plana çıkınca Nuri Bilge Ceylan bu filmi ile Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nü kazanmıştır. Bu film 23 uluslararası ve 24 yerli ödül alarak Türk sinema tarihinin en çok ödül alan filmi oldu.

Nuri Bilge Ceylan Kimdir?

2003 yılının sonunda eski zamanlarındaki gibi fotoğrafçılığa merak salmış ve yine aynı yıl Ebru Yapıcı ile dünya evine girmiştir. 2006 yılında İklimler adlı filmi yine Cannes Film Festivali’nde Fipresci ödülünü almıştır. Bu filmin başrolünde kendisi ve eşi Ebru Ceylan yer almaktadır. 2008 tarihinde Üç Maymunlar adlı filmi ile 61. Cannes Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü alır ve Oscar yarışmasında da ilk 9 arasında kalmayı başaran ilk Türk filmi olur. 2009 yılında Cannes Film Festivali’nde jüri olarak görev yapar.

2011 yılında Bir Zamanlar Anadolu’da adlı filmi çok ses getirir ve 64. Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri ödülünü kazanır. Ardından 2014 yılında bir sonraki filmi olan Kış Uykusu’nu tamamlar. Kış Uykusu Cannes Film Festivali’nin en büyük ödülü olan Altın Palmiyeyi kazanır ve dünya çapında çok sevilir. Ceylan, son olarak 2018 yılının haziran ayında Ahlat Ağacı isimli dram filmini çekmiş, yönetmenliğini yapmıştır. Günümüzde, Nuri Bilge Ceylan Ebru Ceylan ile evliliğine devam etmekte olup birde ve Ayaz (d. 2004) isminde bir çocukları vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu