Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Normalleşme desteği nedir ne zaman verilecek?

Normalleşme desteği nedir? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çalışma hayatını yakından ilgilendiren güzel haberi bugün verdi. Selçuk açıklamasında pandemi sürecinde işleri durma noktasına gelen işyerlerine ve çalışanlara verdikleri desteği normalleşme desteği adı altında devam ettireceklerini söyledi. Peki normalleşme desteği nedir ve ne zaman verilecek?
Eklenme:
 Normalleşme desteği nedir ne zaman verilecek?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Ağustos tarihi itibari ile normalleşme desteğinin TBMM’de yasalaştığını ve yürürlüğe girdiğini duyurdu. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada pandemi sürecinde işleri durma noktasına gelen işyerlerine ve çalışanlarına destek verdiklerini hatırlatarak bundan sonrasında ise normalleşme desteği adı altında bu desteğe devam edeceklerini söyledi.

Normalleşme desteği nedir?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada 1 Temmuz 2020 tarihine kadar kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteğine başvurmuş olan özel sektör işyerlerinde kısa çalışma ödeneğinden ya da nakliye ücret desteğinden faydalanan sigortalıların normal çalışma düzenine geçmesi durumunda ödenecek olan ücretin normalleşme desteği olduğunu dile getirdi. Bakan Selçuk açıklamasında, “Bu kapsamda, kısa çalışmanın ve nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 ayı geçmemek şartıyla, her ay için kısa çalışma veya ücretsiz izinde geçen aylık ortalama gün sayısı ve asgari ücret üzerinden hesaplanan işçi ve işveren primi tutarında mahsuplaşma yapacağız” ifadelerini kullandı. Resmi gazetede normalleşme desteğini yayınlanması ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sektörel ya da tüm sektörleri kapsayacak şekilde bu desteği 6 ay süreyle uzatabilecek.

Normalleşme desteği başvurusu nasıl yapılır?

Bakan Selçuk tarafından yapılan bu açıklamanın ardından normalleşme desteği başvurusu nasıl yapılır sorusu gündeme geldi. e-SGK kanalıyla normalleşme desteğinden yararlanacak olan işyerlerinin başvuru yapmasına yeterli olduğunu belirten bakan Selçuk açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; “Normalleşme Desteğine başvuru yapacak işyerlerimiz, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesine giriş yaparak, ‘e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/ Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama” ekranında yer alan ‘7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Madde Desteği’ menüsünden işlemlerini gerçekleştirebilecek.”


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
15 Ekim evde bakım maaşı yatan iller! Evde bakım parası sorgulama ekranı
15 10 2020 - 09:43
14 Ekim 2020 evde bakım maaşı yatan iller! Evde bakım parası hangi illerde yattı?
14 10 2020 - 08:54
12 Ekim evde bakım maaşı yatan iller tam liste! Evde bakım parası bu illerde yatırıldı!
12 10 2020 - 09:12
Ekim ayı engelli maaşları ne zaman ödenecek? Evde bakım maaşı ödeme takvimi 2020
3 10 2020 - 12:03
İŞKUR evde paketleme işi 2020 başvuru formu! Ek iş arayanlara müjde
3 10 2020 - 10:14
22 Eylül evde bakım maaşı yatan iller! Evde bakım parası başvurusu nasıl yapılır?
22 09 2020 - 09:20
Yorum Yap