1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Normalleşme desteği nedir ne zaman verilecek?
Normalleşme desteği nedir ne zaman verilecek?

Normalleşme desteği nedir ne zaman verilecek?

A+A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Ağustos tarihi itibari ile normalleşme desteğinin TBMM'de yasalaştığını ve yürürlüğe girdiğini duyurdu. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada pandemi sürecinde işleri durma noktasına gelen işyerlerine ve çalışanlarına destek verdiklerini hatırlatarak bundan sonrasında ise normalleşme desteği adı altında bu desteğe devam edeceklerini söyledi.

Normalleşme desteği nedir?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada 1 Temmuz 2020 tarihine kadar kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteğine başvurmuş olan özel sektör işyerlerinde kısa çalışma ödeneğinden ya da nakliye ücret desteğinden faydalanan sigortalıların normal çalışma düzenine geçmesi durumunda ödenecek olan ücretin normalleşme desteği olduğunu dile getirdi. Bakan Selçuk açıklamasında, “Bu kapsamda, kısa çalışmanın ve nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 ayı geçmemek şartıyla, her ay için kısa çalışma veya ücretsiz izinde geçen aylık ortalama gün sayısı ve asgari ücret üzerinden hesaplanan işçi ve işveren primi tutarında mahsuplaşma yapacağız” ifadelerini kullandı. Resmi gazetede normalleşme desteğini yayınlanması ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sektörel ya da tüm sektörleri kapsayacak şekilde bu desteği 6 ay süreyle uzatabilecek.

Normalleşme desteği başvurusu nasıl yapılır?

Bakan Selçuk tarafından yapılan bu açıklamanın ardından normalleşme desteği başvurusu nasıl yapılır sorusu gündeme geldi. e-SGK kanalıyla normalleşme desteğinden yararlanacak olan işyerlerinin başvuru yapmasına yeterli olduğunu belirten bakan Selçuk açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; “Normalleşme Desteğine başvuru yapacak işyerlerimiz, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesine giriş yaparak, ‘e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/ Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama” ekranında yer alan ‘7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Madde Desteği’ menüsünden işlemlerini gerçekleştirebilecek.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.