Teknoloji

Normal Evi Akıllı Eve Çevirme

İnsanların teknolojiye olan ilgisi arttıkça kullanılan cihazlar sadece akıllı telefonlarla sınırlı kalmıyor. Akıllı telefonların hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek fakat aynı zamanda diğer bağlantılı cihazlar da benzer işlevleri görüyor. Ev otomasyonu, akıllı evler de bunların arasında yer alıyor.

Günümüzde yeni nesil evlerin pek çoğunun akıllı ev şeklinde satıldığını görüyoruz. Fakat aynı zamanda normal evi akıllı eve çevirme şansımız da var. Öyleyse gelin akıllı ev nedir ve akıllı ev yapma gibi konulara değinelim.

Normal Evi Akıllı Eve Çevirme

Akıllı Ev (Smart Home – Akıllı Ev Otomasyonu) Nedir?

Ev otomasyonu olarak da bilinen akıllı ev teknolojisi, ev sahiplerine güvenlik, komfor, enerji verimliliği ve rahatlık sağlar. Bu sayede evin kontrolünü akıllı cihazlar aracılığıyla kontrol etmek mümkündür.

IoT (Nesnelerin İnterneti) ile bilikte çalışan akıllı ev sistemleri ve cihazlar ev sahibinin isteklerine göre işlev görürler.

Normal Evi Akıllı Eve Çevirme

Evin Her Yerinde İnternet

Akıllı eve adım atarken ilk ve temel gereksinim budur. İyi bir Wi-Fi ağı ve yüksek ağ hızları ile hem işiniz kolaylaşacak, hem de akıllı cihazların hızlı çalışabilmesi için gecikme – latency oranları düşecektir.

Dolayısıyla akıllı eve adım atıyorsanız öncesinde mutlaka evinizde iyi bir internet bağlantısı olmasına özen gösterin.

Akıllı Ampüller

Akıllı ampülleri internette de kolaylıkla bulmak mümkün ve evinizi fütüristik bir yapıya sokacak temel araçlar arasında yer alıyorlar. Bu ampüller belirli bir platforma ya da akıllı telefon gibi kaynak cihaza bağlı oluyorlar. Ardından ampülün parlaklık seviyesini, hatta verdiği rengi bile kontrol edebliyorsunuz.

Akıllı Hoparlör

Akıllı ev denilince akla ilk gelen cihazlardan birisi de akıllı hoparlörler olacaktır. Smart Speaker olarak hayatımıza giren bu cihazları Google, Amazon, Apple ve Microsoft gibi firmalar üretiyor.

Akıllı hoparlörler sizin için şarkı çalabiliyor, akıllı ışıkları kontrol ediyor, TV’nizi kontrol ediyor, müzik sisteminizi çalıştırıyor, arama yapabiliyor ve mesaj gönderebiliyor. Hatta özetlersek akıllı telefonda olan pek çok özelliğe sahipler.

Özellikle Amazon Echo ve Google Home gibi cihazlar son dönemde oldukça popüler.

Normal Evi Akıllı Eve Çevirme

Akıllı Güvenlik Kameraları

Evinizin dışına, oturma odanıza ya da çocuğunuzun odasına yerleştirilecek akıllı kameralar son derece önemli. Bu kameralar doğrudan akıllı telefonunuza ya da tabletlerinize bağlı oluyorlar, sizin isteğinize göre çalışıyorlar.

Akıllı kameraların en güzel yanı ise komut almaları. Dilediğiniz zaman kapatıp açabiliyor, kayıt alabiliyorsunuz. Hatta tehlike anlarında size alarm ile haber de veriyorlar.

Akıllı Sensörler – Düğmeler

Bu düğmelerle kolaylıkla evinizdeki ışıklandırma sistemini kontrol edebiliyorsunuz. Her ne kadar biraz masrafı çoğaltsa da, içlerinde yer alan hareket sensörleri büyük kolaylık sağlıyor ve evi akıllı eve çevirme işleminde işinizi kolaylaştırıyorlar.

IoT Araçları

Listeye eklenebilecek başka araçlar da bulunuyor. IoT yani Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) araçları pek çok cihazı kapsıyor. Artık çamaşır makineleri bile IoT sistemi içinde yer alıyor ve Wi-Fi bağlantıyla çalışıyorlar. Tüm bunlar akıllı telefonunuza bağlanıyor ve internet üzerinden kontrol ediliyor.

Normal Evi Akıllı Eve Çevirme

Akıllı Ev Teknolojisinin Geleceği

Jetgiller çizgi filmini hatırlıyor musunuz? George sabahları yatağından zıplardı ve ev temizlenir, giyimi sağlanır ve karnını doyururdu. Yeni akıllı ev teknolojileriyle hayatımız giderek Jetgiller’e yaklaşırken, çok daha fazlasını göreceğimize de eminiz.

Şu anda entegrasyon anlamında akıllı ev teknolojileri belli başlı sorunlar yaşasa da, işler son derece olumlu gidiyor.

[su_quote cite=”Dan Roberts – Scout Kurucusu”]‘Önümüzdeki 10-15 yıl içinde akıllı ev teknolojisine baktığımız zaman cihazların kapasitesinin artacağını ve çözüm üretirken kompleks kararlar sağlayabileceklerini görüyoruz. Makine öğrenme sistemleri artarken, otomasyon sistemlerine yüklenen sorumluluklar da artıyor. Zaman içinde makine öğrenme ve otomasyon sistemlerinin daha geniş, karmaşık ve önemli olması bekleniyor.’ [/su_quote]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu