Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Noel ile Yılbaşı Arasındaki Farklar Nelerdir?

İçerisinde bulunduğumuz yılın sonları yaklaşırken yılbaşı ile noel arasındaki farklar yine gündeme taşınmaya başladı.
Eklenme:
 Noel ile Yılbaşı Arasındaki Farklar Nelerdir?

2019 yılının sonlarına doğru yaklaşmaya devam edilirken bir kez daha yılbaşı ile noel arasındaki fark konular arasında ilk sırada yer aldı. Peki yılbaşı ile noel arasındaki fark nedir? Yılbaşı ve noel ne demektir?

Yılın bu son günlerinde 31 Aralık gecesi için kutlama heyecanı yaklaşmaya başladı. Yeni yıla girmeye hazırlanılırken yapılacak olan eğlencelerde tartışmaları da beraberinde getirdi. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise yılbaşı ile noelin karıştırılması oldu.

Yılbaşı ve Noel Arasındaki Farklar?

Hristiyanlık inancı doğrultusunda Hz. İsa’nın doğumunu kutlamak adına düzenlenen bayrama ‘Noel’ denmektedir. Noel’in arifesi 24 Aralık, kutlanmaya başlandığı gün ise 25 Aralık olarak kabul görmektedir. İngilizce’de noel Christmas anlamına da gelmektedir. Ermeni Kilise’sine göre ise Jülyen takviminde 25 Aralık’a denk gelen 6 Ocak, noel olarak kabul edilir. Ancak genelde miladi takvim esas alınır.

Noel, Hristiyanlık’ta dini bir bayram olmasına rağmen yılbaşının böyle bir özelliği bulunmamaktadır. Yılbaşı, ülkemizde aralarında olmak üzere dünyanın pek çok yerinde miladi takvimin son gününden ilk gününe geçiş gecesi olarak kabul edilmektedir.

1 Ocak Resmi Tatil

1 Ocak yılın ilk günü olmakla birlikte Hicri Takvime göre yılbaşı da Muharrem ayının 1′inde gerçekleştirilir. Hicri Takvim bir Ay takvimi olduğundan 354 günü esas alır ve Miladi takvime göre yılbaşı her yıl 11 gün önce gerçekleşmektedir.

Tarihi eski Romalılara kadar dayanan ve 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gecede yeni bir yılın gelişini müjdelemek adına eğlencelerin yer aldığı yılbaşı gecesi günümüzde de halen kutlanmaya devam edilmektedir. Ülkemizde de büyük kitlelerce kutlanan yeni yıl yani yılbaşı kutlamalarında, 31 Aralık gecesini 1 Ocak’a bağlayan gün, yani kutlamaların ertesi günü resmi tatil olarak kabul edilmektedir.

Resmi tatil olarak ilan edilen yılbaşı, Türkiye gibi Hristiyan olmayan ülkelerde sadece yılbaşı olarak kutlanmaya devam edilmektedir.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51