Kimdir?

Nikola Tesla Kimdir? Philedelphia Deneyi ve Tesla Müzesi

Çok iyi bir bilim adamı olmasının yanında yaptığı icatları pekte iyi tanıttığı söyleyemeyiz. Bu yüzdendir ki hak ettiğinin aksine parasız, pulsuz bir hayat geçirmiştir. Günümüzde kullandığımız birçok üründe Tesla’nın dokunuşları vardır diyebiliriz. Bunlara örnek olarak; mikrodalga fırın, floresan lamba, neon ışık, radar, jeneratör, lazer teknolojisi, motorlar, regülatör, birçok elektrikli ürün vs… sayabiliriz.

Nikola Tesla Kimdir?

10 Temmuz 1856 tarihinde doğup 7 Ocak 1943’te hayata gözlerini yuman Sırp asıllı Amerikalı fizikçi, mühendis ve elektrofizikçidir. Londra bilim fuarında elektriğin kablosuz taşınabileceğini ispatlamıştır. Yaptığı birçok deney dünya çapında yankı uyandırmıştır ve birçok mucide ilham kaynağı olmuştur.

Nikola Tesla’nın icatlara olan merakının annesinden geldiği bilinmektedir. Annesi evde yaşamını kolaylaştıracak aletler yapmaktadır, babası ise bir papazdır.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta bulunmaktadır 5 Aralık 1952’de kurulmuştur. Eğer merakınız varsa muhakkak bu müzeyi ziyaret etmelisiniz, burada Tesla’nın tüm icatlarının patentlerini bulabilirsiniz. Müzede Tesla ve projelerine ait 5700 civarında şahsi eşya ile 160.000 civarı orijinal belge bulunmaktadır. Ayrıca müzeye girişte sizlere rehber vasıtası ile ünlü mucidin hayatı ile ilgili bilgiler verilecek ve 20 dakikalık bir videoda izlettirilecektir. Tesla hayatı boyunca evlilik yapmıştır, hiçbir kadınla da ilişki yaşamadığı bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu