Niğbolu Savaşı Ne Zaman Oldu? Niğbolu Savaşı’nın Sonuçları Nelerdir?

Osmanlı Devleti ile Haçlılar arasında 1396 yılında Niğbolu kalesi civarlarında gerçekleşen Niğbolu Savaşı’nda Yıldırım Bayezid büyük bir zafer kazandı. Osmanlı Devleti ile Haçlılar arasında Niğbolu kalesi civarlarında gerçekleşen Niğbolu Savaşı oldukça kanlı geçmiştir. Haçlı seferlerinin tarihinde tek amaç hedef ve katılım ile birlikte kalsik anlamda önem arz eden son savaşlardan birisi olmuştur. Batı Avrupa’da Doğu […]

20.11.2018 - 17:02
20.11.2018 - 17:02
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Osmanlı Devleti ile Haçlılar arasında 1396 yılında Niğbolu kalesi civarlarında gerçekleşen Niğbolu Savaşı’nda Yıldırım Bayezid büyük bir zafer kazandı.

Osmanlı Devleti ile Haçlılar arasında Niğbolu kalesi civarlarında gerçekleşen Niğbolu Savaşı oldukça kanlı geçmiştir. Haçlı seferlerinin tarihinde tek amaç hedef ve katılım ile birlikte kalsik anlamda önem arz eden son savaşlardan birisi olmuştur. Batı Avrupa’da Doğu Hristiyanlığı ile beraber Türkler’i hedef haline getiren ilk ciddi harekat olan Niğbolu Savaşı’nın ana sebeplerinden birisi Türkler’in Balkanlar’daki yükselişine engel olmak, tehlike altında olan Macar İmparatorluğu’na daha da çok yardımcı olmak ve Osmanlılar’a karşı Batı’da güvenliği sağlamaktı.

Bu amaç doğrultusunda yola çıkan Haçlılar sefer propagandası gerçekleştirirken İstanbul üzerinden Kudüs’e doğru giderek Hristiyanlık için çeşitli yöntemler gerçekleştirdiler. Böylece Anadolu’nun Hristiyanlaştırılması söylemlerine de destek gelmeye başladı. Bu çağrı karşısında toplanan çoğunluk Macarlar’dan kurulu bir Haçlı ordusu oldu. Oldukça ateşli olan Haçlı ordusu, belirli bir plan ve strateji ile hareket etmeyi kabul ederek bir an öncesinde karşı saldırıya geçerek Türkler’i yok etme planı kurdular.

Niğbolu Savaşı’nın Nedenleri

Hemen harekete geçen Haçlılar,sefer zamanında çeşitli alanlar ile birlikte kaleleri ele geçirerek yağmaladılar. Ancak asıl hedefleri Niğbolu kalesi oldu. Niğbolu kalesinin önlerine kadar gelerek burayı kuşatan Haçlılar, kalenin oldukça sarp olan mevkisi karşısında zorlanarak direniş ile karşı karşıya kaldılar. Yıldırım Bayezid bu durumdan zaman kazanarak önce Evrenos Bey’i ileri göndererek son durum hakkında bilgileri aldı. Elde edilen bilgiler ile birlikte savaş stratejisi yaparak 24 Eylül 1396 tarihinde Niğbolu yakınlarında orduyu kurdu.

Fransız birlikleri ile ilk hücum ertesi gün start aldı. İç ihtilaflarda sorunları çözemeyen kalabalık disiplinsiz Haçlı ordusunu önce kazıklı savunma sayesinde okçularla vurdu. Böylece Haçlıların hücumu kesilmiş oldu. Yıldırım Bayezid arazi şartlarını daha da lehine döndürerek ormanlık alan gizlediği askerler ile Haçlıların hareketlerini iyice kısıtladı.

Niğbolu Savaşı’nın Sonuçları

Kurgulanan strateji sayesinde savaşı kazanan Osmanlı Devleti oldu. Savaş sonrasında karşılıklı olarak çok sayıda kişi hayatını kaybederken savaş esnasında esir alınan çok sayıda şövalye ve soylu ise ödenen fidyeler ile serbest kaldı. Elde edilen büyük zafer sonrasında Yıldırım Bayezid‘in şöhreti tüm İslam dünyasında büyük yankı uyandırdı. Osmanlılar topraklarını Tuna’ya kadar uzatırken Balkanlar’daki konum daha da güçlendirildi. Macarlar ise Osmanlı tehdidi ile yaşamaya devam ettiler.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

  • beyaztarih.com
  • wikipedia.org[/su_spoiler] [/su_accordion]

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim