1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Niğbolu Savaşı Ne Zaman Oldu? Niğbolu Savaşı'nın Sonuçları Nelerdir?
Niğbolu Savaşı Ne Zaman Oldu? Niğbolu Savaşı'nın Sonuçları Nelerdir?

Niğbolu Savaşı Ne Zaman Oldu? Niğbolu Savaşı'nın Sonuçları Nelerdir?

A+A-

Osmanlı Devleti ile Haçlılar arasında 1396 yılında Niğbolu kalesi civarlarında gerçekleşen Niğbolu Savaşı'nda Yıldırım Bayezid büyük bir zafer kazandı.

Osmanlı Devleti ile Haçlılar arasında Niğbolu kalesi civarlarında gerçekleşen Niğbolu Savaşı oldukça kanlı geçmiştir. Haçlı seferlerinin tarihinde tek amaç hedef ve katılım ile birlikte kalsik anlamda önem arz eden son savaşlardan birisi olmuştur. Batı Avrupa'da Doğu Hristiyanlığı ile beraber Türkler'i hedef haline getiren ilk ciddi harekat olan Niğbolu Savaşı'nın ana sebeplerinden birisi Türkler'in Balkanlar'daki yükselişine engel olmak, tehlike altında olan Macar İmparatorluğu'na daha da çok yardımcı olmak ve Osmanlılar'a karşı Batı'da güvenliği sağlamaktı.

Bu amaç doğrultusunda yola çıkan Haçlılar sefer propagandası gerçekleştirirken İstanbul üzerinden Kudüs'e doğru giderek Hristiyanlık için çeşitli yöntemler gerçekleştirdiler. Böylece Anadolu'nun Hristiyanlaştırılması söylemlerine de destek gelmeye başladı. Bu çağrı karşısında toplanan çoğunluk Macarlar'dan kurulu bir Haçlı ordusu oldu. Oldukça ateşli olan Haçlı ordusu, belirli bir plan ve strateji ile hareket etmeyi kabul ederek bir an öncesinde karşı saldırıya geçerek Türkler'i yok etme planı kurdular.

Niğbolu Savaşı Ne Zaman Oldu? Niğbolu Savaşı'nın Sonuçları Nelerdir?

Niğbolu Savaşı'nın Nedenleri

Hemen harekete geçen Haçlılar,sefer zamanında çeşitli alanlar ile birlikte kaleleri ele geçirerek yağmaladılar. Ancak asıl hedefleri Niğbolu kalesi oldu. Niğbolu kalesinin önlerine kadar gelerek burayı kuşatan Haçlılar, kalenin oldukça sarp olan mevkisi karşısında zorlanarak direniş ile karşı karşıya kaldılar. Yıldırım Bayezid bu durumdan zaman kazanarak önce Evrenos Bey'i ileri göndererek son durum hakkında bilgileri aldı. Elde edilen bilgiler ile birlikte savaş stratejisi yaparak 24 Eylül 1396 tarihinde Niğbolu yakınlarında orduyu kurdu.

Fransız birlikleri ile ilk hücum ertesi gün start aldı. İç ihtilaflarda sorunları çözemeyen kalabalık disiplinsiz Haçlı ordusunu önce kazıklı savunma sayesinde okçularla vurdu. Böylece Haçlıların hücumu kesilmiş oldu. Yıldırım Bayezid arazi şartlarını daha da lehine döndürerek ormanlık alan gizlediği askerler ile Haçlıların hareketlerini iyice kısıtladı.

Niğbolu Savaşı'nın Sonuçları

Kurgulanan strateji sayesinde savaşı kazanan Osmanlı Devleti oldu. Savaş sonrasında karşılıklı olarak çok sayıda kişi hayatını kaybederken savaş esnasında esir alınan çok sayıda şövalye ve soylu ise ödenen fidyeler ile serbest kaldı. Elde edilen büyük zafer sonrasında Yıldırım Bayezid'in şöhreti tüm İslam dünyasında büyük yankı uyandırdı. Osmanlılar topraklarını Tuna'ya kadar uzatırken Balkanlar'daki konum daha da güçlendirildi. Macarlar ise Osmanlı tehdidi ile yaşamaya devam ettiler.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

  • beyaztarih.com
  • wikipedia.org[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.