Grip ve Nezle Arasındaki Farklar Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Nezle ve Grip Arasındaki Fark Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Genelde birbiri ile karıştırılan ve bu nedenle yanlış tedavi uygulamaların ve bilinçsiz alınan ilaçların yan etkilerinin görülmesine yol açan iki durum, grip ve nezle arasındaki farklar, belirtilerle kendini gösterir. Grip ve nezle arasındaki fark konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
3 dk okuma süresi
10 Ekim 2018

Konuyu Oyla!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 00,00
Loading...
Yorum Yap

Pek çok kişi ne yazı ki hastalıklar karşısında kendi tanısını koyup kendi tedavisini belirlemekte, üstüne çevresine de dayanağı olmayan bilgiler vermektedir. Ancak bilinçsiz tedavinin ciddi sorunlar doğurabildiği unutulmamalı ve sağlık konuları hakkında gerekli bilinçlenme sağlanmadan hareket edilmemelidir. Nezle ve grip sıklıkla karıştırılarak yanlış uygulamalara yönlenmemize yol açan iki hastalık olup siz de nezle ve grip arasındaki farklar hakkında detaylı bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

grip ve nezle arasındaki farklar

Grip Nedir?

Nezleye nispeten daha ağır seyreden bir hastalık olan grip, virüs kaynaklı olup yaklaşık olarak 83 farklı türde grip virüsü olduğu bilinmektedir. Doğru yaklaşımlarla hafif bir şekilde geçirilebilen grip, farklı yaşlarda farklı etkiler göstermektedir ve hastalığın seyrinde kişilerin bağışıklık sisteminin gücü kilit bir role sahiptir.

Küçük bebekler ve 65 yaşından yaşlı olanlar için grip diğer yaş gruplarına göre daha zor atlatılmakta ve yüksek ateş gibi semptomlar kontrol altına alınmadığında hayati risk yaratabilmektedir.

Belirtileri ilk günlerde daha hafif olması nedeniyle nezleyle karıştırılabilen bir hastalık olan gribin, başlangıç evresinde vitamin takviyesi oldukça önemlidir. Sık terleme ve ateş yükselmesiyle ilerleyen grip belirtileri sonrasında boğaz şişmesine dönüşebilir.

grip ve nezle arasındaki farklar

Vücudun bağışıklığı için bir saldırı niteliği taşıyan grip süresince diğer hastalıklardan korunmak için doğru beslenme ekstra önem kazanır. Nane limon faydaları ile koruyucu çaylar arasında yer almakla birlikte, bu gibi kolay hazırlanabilen pek çok bitkisel tariften yardım almak etkili olabilir.

Nezle Nedir?

Bedenin ani ve şiddetli soğuğa maruz bırakılması halinde görülen nezle, bu yönüyle genelde kış mevsiminin klasik hastalıklarındandır.  Mevsim geçişlerinde görülen hava değişimleri ve kişilerin bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirmemesi de diğer mevsimlerde nezlenin yaşanmasına yol açar.

Nezle belirtileri gündelik yaşamda kendini hissettirse de asla grip kadar yoğun şekilde kişiyi etkilemez. Çünkü nezleye neden olan mikroorganizma genelde solunum yollarından vücuda giriş yapmakta ve burunda bulunan kıllar ve mukus çoğunlukla bu zararlı etmenlere başlangıçta engel olmaktadır.

grip ve nezle arasındaki farklar

Bu savunma şekli nedeniyle nezle halinde burun tıkanması ve akması oldukça normaldir, ancak bu vücudun mikroorganizmaları uzaklaştırdığını gösteren iyi bir tablodur. İlerleyen safhalarda boğaz şişmesi, iştahta azalma, halsizlik şeklinde gelişen nezle, düşük dozda yüksek ateş de yaratabilir. Başlangıç evresindeki bu şikayetleri azaltmak için Burun Tıkanıklığına Hızlı Çözüm Yolları yazımızı incelemeniz faydalı olacaktır.

Kış aylarında ve salgın dönemlerinde kişilere yakın temasta bulunmamak bu konuda en temel korunma yöntemi olmakla birlikte yine doğru beslenme ve bitkisel çözümlerle hem iyileşme hem önlem alma mümkün olmaktadır.

Nezle ve Grip Arasındaki Farklar  Nelerdir?

  1. Her iki hastalık da üst solunum yollarından geçerek vücuda ulaşan virüslerden kaynaklanır. Bu da boğazda şişme ve burunda akma belirtilerini ortak kılar.
  2. İki hastalıkta meydana gelen sürekli burun tıkanıklığı nedeni olan akıntının rengi farklı olmakta, bu da nezle grip farkları nasıl anlaşılır sorusunun bir yanıtını göstermektedir. Rengi ve kıvamı koyu olan akıntılar daha ağır bir rahatsızlık olan gribi işaret ederken sıvı ve renksiz akıntı nezleyi gösterir.

grip ve nezle arasındaki farklar

  1. Ortak bir diğer belirti ateş yükselmesi olup, nezlenin yol açtığı ateş neredeyse kişinin kendisinin hissedemeyeceği kadar hafiftir. Ateş yükselmesinin farkına varılsa dahi nezlenin yol açtığı bu durum gripten farklı olarak beraberinde yorgunluk hissi getirmez. Ancak gribin yol açtığı yüksek ateş dolayısıyla kişi eklem yerlerinde ve kaslarda dahi duyulabilen ve iki gün içerisinde azalarak geçen derin ağrılar hisseder.
  2. Grip enfeksiyonunda alın kısmında sinüslerin dolmasına bağlı olarak yüz şişkinliği gözlemlenirken, nezlede böyle bir durum yoktur.
  3. 4 ila 5 gün dolaylarında etkileri hissedilen nezle, 10 ila 15 gün boyunca devam eden gribe göre çok daha hafif belirtiler verir. Süreç nasıl ilerlerse ilerlesin her iki durumda da bitkisel destekten daha öncelikli olarak uzman yardımı almak ve reçete dışı antibiyotik kullanmak gibi hatalara düşmemek en sağlıklı sonucu vermektedir.

İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"