Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Nezle Nasıl Geçer? Evde Nezle İçin Doğal Yöntemler

Eklenme:
 Nezle Nasıl Geçer? Evde Nezle İçin Doğal Yöntemler

Kış ayları gelince en çok rahatsız eden hastalıklardan biri de nezle. Aslında alerjik nedenlere bağlı olarak yaz aylarında da yaşanan nezle, daha çok kış aylarında görülüyor ya da geçiş dönemlerinde insanları etkiliyor. Peki nezle nasıl geçer? Evde nezle için yapılacak doğal yöntemler, nezleye ne iyi gelir gibi soruların yanıtı insanlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Evde doğal yöntemlerle nezle tedavisine ilişkin detaylı bilgiler haberimizde.

Kış aylarında ya da geçiş dönemlerinde nezle ve soğuk algınlığı insanları aniden yatağa düşürecek kadar etkili olabilen rahatsızlıklardır. Özellikle alerjik nedenlerle ortaya çıkan nezle, gribe göre daha hafif geçer ancak kısa süreli bile olsa sürekli burun akıntısı nedeni ile cildin tahriş olmasına neden olabilir. Peki Nezleye ne iyi gelir? Nezle nasıl geçer, evde nezle için doğal tedavi yöntemleri gibi sorularınızın yanıtı yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Nezle Çeşitleri Nelerdir

Nezle çeşitlerinin hepsinin belirtileri birbirine benzese de bazıları uzun süreli bazıları kısa süreli bazıları da alerjik nedenlerle ortaya çıkabiliyor.

Alerjik nezle

Saman nezlesi olarak da bilinen alerjik nezle genellikle ilkbahar ve sonbahar gibi geçiş dönemlerinde ortaya çıkıyor. Özellikle çocuklarda daha çok görülen saman nezlesi belirtileri arasında en önemlisi koku kaybı oluyor.

Kısa süreli nezle

2 gün ve 1 hafta arasında değişen bir süre ile görülen nezle türüne ise kısa süreli nezle adı veriliyor. Her yaş grubunda görülebilen bu nezle türü hafif yorgunluk ve burun akıntısı ile kendini gösteriyor.

Kronik nezle

Aslında bir tür alerjik nezle olan kronik nezle sürekli olarak tekrarlıyor ve etkilerini tamamen ortadan kaldırmak için bağışıklık sistemini mutlaka güçlü tutmak ve dengeli beslenmek gerekiyor. Kronik nezle gribe dönüşebiliyor ve hastanın yaşam kalitesini düşürebiliyor. Sürekli tekrarlayan nezle nedeniyle hayatı olumsuz etkilenen hastaların mutlaka bir doktora başvurmaları gerekiyor.

Nezle Belirtileri Nelerdir

Kişiler özellikle sabah uyandıkları zamanı nezle belirtileri göstermeleri durumunda kendilerini güçsüz hissederler. Burun akıntısı ve hapşırık gibi sürekli tekrar eden durumlar da nezlenin bir belirtisidir. Önlem alınmaması durumunda bu durum önce gribe daha sonra da bronşite dönüşebilir. Sürekli hapşırma ve burun akıntısı nedeni ile burun üzerinde kızarıklık tahriş meydana gelebilir. Yumuşak dokuda peçetelerle burun akıntısını silmek bunun önüne geçecektir. Özellikle çocuklarda nezle belirtisi olarak yüksek ateşte görülebilir. Evde ateş düşürme yöntemlerinden biri bunun için kullanılabilir. Gözlerde kaşınma ve sulanma da nezle belirtileri arasında sayılır. Özellikle gribe dönüşmeye müsait olan nezle çeşitlerinde gözlerde yanma hissi görülmekte kulaklarda dolgunluk olmaktadır.

Nezleye Ne İyi Gelir

Kış aylarında yaygın olarak grip ile birlikte görülmeye başlanan nezle soğuk algınlığı ya da alerjik durumlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Genellikle gribin belirtisi gibi görülen nezle önlem alınması durumunda daha hafif bir şekilde atlatılabilir. Nezlenin belirtileri vermesi durumunda kişilerin en azından bir gün evde dinlenmesi gerekir. İstirahat etmek bağışıklık sisteminin yeniden güçlenmesi için faydalı olurken aynı zamanda bol bol sıvı almakta nezle tedavisi için oldukça etkilidir. Uzmanlara göre günde en az 2 litre su tüketenler nezle gibi hastalıkları daha kolay atlatıyor.

Nezle Nasıl Geçer Evde Doğal Yöntemler

Nezle nasıl geçer diyenler evde doğal yöntemler kullanarak nezleye karşı önlem alabilirler. Öncelikle nezle olmadan önce önlem almak gerekir bunun için de evi düzenli olarak havalandırmak alerjik nezle durumuna neden olabilecek toz ve tüylerden kurtulmak gerekir. Ek olarak evde hazırlayacağınız doğal bir kış çayı içerek nezlenin ve gribin önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda antibakteriyel özelliği olan sarımsaktan hazırlayacağınız kür ile de nezle tedavisi yapabilirsiniz.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
69 Firma 136 Ürünü İfşa Oldu! İşte Sahte Ürünler Listesi
12 06 2020 - 13:53
Bakan Müjdeyi Verdi! İşte Merak Edilen Covid-19 İlacı
12 06 2020 - 12:35
Elma sirkesi ve karbonatla yapılan doğal diş beyazlatma dişlere zarar veriyor
10 06 2020 - 12:03
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Yorum Yap