Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Netflix Türkiye’nin önemli ismi Artanç Savaş Türkiye dizi ve sinema yayın istatistikleri hakkında konuştu

Son Güncelleme:
 Netflix Türkiye’nin önemli ismi Artanç Savaş Türkiye dizi ve sinema yayın istatistikleri hakkında konuştu

İlan edilen söz konusu yönetmeliğe göre bundan sonra RTÜK, Netflix, puhutv ve BluTV gibi dizi ve film yayını yapan platformları denetleme yetkisini elinde bulunduracak.Bu doğrultuda platformların Türkiye’de ofis açmaları ve RTÜK kontrolünde yayın yapmaları gerekecek. RTÜK, bu kuruluşları belli başlı bir ücret karşılığında lisanslayacak ve gerekli gördüğü konularda içeriklere sansür uygulama hakkına sahip olacak.

Netflix Türkiye’de çok fazlasıyla geniş bir kitleye hitap ediyor

Alınan bu karar ülke genelinde oldukça büyük tepki uyandırdı. Sosyal medya hesabından birçok ünlü konuya ilişkin yorumlarda bulundu. Netflix’in, Ortadoğu ve Afrika İletişim Müdürü Artanç Savaş ise geçen haziran ayında, Türk kullanıcılarının Netflix platformunda ne tarz içerikleri takip ettiği ile ilgili bazı istatistiksel açıklamalarda bulunmuştu. Açıklamaların bir bölümü şöyleydi:

“Kullanıcılara özel çocuk profilleri ve ebeveyn kontrolleri sunuluyor.”

“Netflix’te her yaşa ve zevke uygun içerik bulmak mümkün. An itibariyle üyelerimizin 18-44 arası yaş gruplarında yoğunlaştığını söyleyebiliriz ama tabii ki bunun dışında kalan yaş gruplarında da üyelerimiz var. Cinsiyet açısından baktığımızda ise dengeli bir dağılım söz konusu. Ayrıca çocuklarına güvenilir ve yaş gruplarına uygun içerik sunmak isteyen ailelerin de Netflix’e büyük ilgi gösterdiğini görüyoruz. Sunduğumuz özel çocuk profilleri ve ebeveyn kontrolleri bu ilginin artmasında etkili oluyor.”

“Toplu taşımada epey vakit harcıyoruz ve Netflix bu konuda büyük kolaylık sağlıyor.”

“Türkiye’deki üyelerimiz, yayınlarımızı en çok akıllı televizyonlar üzerinden izlemeyi tercih ediyor. İkinci sırada akıllı telefonlar, üçüncü sırada ise dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar var. Bu üçlüyü tabletler ve oyun konsolları takip ediyor. Diğer yandan akıllı telefonlar üzerinden Netflix izleme oranımız ABD’den veya Avrupa kıtasındaki diğer büyük ülkelerden çok daha yüksek. Bunun sebeplerinden biri, toplu taşımada epey çok vakit geçirmemiz. İzlenme verileri üyelerimizin yüzde 77’si yalnızca evde değil toplu taşımada veya seyahat halindeyken de Netflix izlediğini söylüyor.”

“Üyelerimiz diledikleri zaman diledikleri yapımı izleme imkanına sahip.”

“Dünya genelinde yaptığımız bir araştırma, günün farklı zamanlarında farklı türde içeriklerin daha çok görüntülendiğini ortaya koyuyor. Diledikleri zaman diledikleri yapımı izleme imkanı yakalayan üyelerimiz, geleneksel televizyon kanallarının yayın akışından çok daha farklı içerikleri tercih ediyor. Örneğin uyanır uyanmaz sabah haberleri yerine komedi izlemeyi tercih ediyorlar. Öğlen kuşağındaki programların yerini ise drama dizileri alıyor. Akşam saatlerinde en çok korku/gerilim yapımları izlenirken, gece yatmadan önce ise yine komedi programları tercih ediliyor. Global ölçekteki bu trendlerin yansımalarını Türkiye’de de net bir şekilde görüyoruz.”

 


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Doya Doya Moda 13 Temmuz Pazartesi birincisi! Bugün puan durumu
13 07 2020 - 10:47
Kuaförüm Sensin 13 Temmuz birincisi kim? Puan durumu
13 07 2020 - 10:39
Show TV Ramo dizisinde şaşırtan bir ayrılık daha
11 07 2020 - 12:43
Survivor 2020 finali nerede yapılacak? Galaport nerede?
11 07 2020 - 09:45
Survivor 10 Temmuz canlı yayında dokunulmazlığı kim kazandı? Eleme adayı kim?
11 07 2020 - 09:36
Kuaförüm Sensin 10 Temmuz Cuma birincisi kim oldu? 10 bin lirayı hangi takım kazandı
10 07 2020 - 13:22
Yorum Yap