1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Net Karbonhidrat Hesaplama!
Net Karbonhidrat Hesaplama!

Net Karbonhidrat Hesaplama!

A+A-

Düşük karbonhidratlı diyetlerin temel zorluklarından biri, tüketilen toplam karbonhidratı hesaplamaktır. Yediğiniz brüt mü yoksa net karbonhidrat mı? Kafa karıştırıcı, değil mi? Bu yazıda, bazı temel ve önemli soruları yanıtlayarak bu karışıklığı ele alacağız. Net karbonhidrat nedir? Net karbonhidrat ve toplam karbonhidrat arasındaki fark ve net karbonhidratların gıda etiketlerinden nasıl hesaplanacağı. Yani, artık kafa karışıklığı yok. Gerçekleri bu yazıda açıklıyoruz.

Net Karbonhidrat Nedir?

Net karbonhidrat, yiyecek ve içecek şirketleri tarafından icat edilmiş bir terimdir lif ve şeker alkolü miktarlarını, beslenme etiketinde belirtilen toplam karbonhidrattan çıkartarak hesaplanır.

“Net karbonhidrat” terimi FDA tarafından onaylanmamıştır ve belirli bir gıdada mevcut olan karbonhidrat sayısının gerçek ifadesi değildir. Peki, “net karbonhidrat”ın amacı nedir ve nasıl çalışır?

Net Karbonhidrat Hesaplama!

Neden Net Karbonhidrat?

Net karbonhidrat, daha az karbonhidrat tüketmek isteyen ancak pazarlanan lezzetli yiyeceklerin tadını çıkarmak isteyen insanları cezbeder. Düşük karbonhidrat diyeti giderek daha fazla insan tarafından takip edilmeye başlandığından, bu terim ortaya çıkmıştır. Gıda şirketleri, mevcut ve potansiyel müşterilerinde genel bir davranış olduğunu fark ettiler. Müşterilerin genellikle karbonhidratı düşük paketlenmiş yiyecekler almaları onları böyle bir yöntem uygulamaya itti.

Örneğin, toplam karbonhidrat ve net karbonhidratlar arasındaki farkı bilmiyorsanız ve karbonhidratı farklı gıda şirketlerinin benzer iki ürününde karşılaştırırsanız, büyük olasılıkla daha az karbonhidrat içeren bir tane alırsınız. Gözlemini kaçıracağınız şey, gıda etiketinin “net karbonhidrat” veya “toplam karbonhidrat” hakkında konuşup konuşmadığıdır. “Net karbonhidrat”ın ortaya çıkmasının bir nedeni daha vardır. Öğrenmek için okumaya devam edin.

Net Karbonhidratlar Nasıl Çalışır?

Net karbonhidrat, insanların daha az karbonhidrat tükettiklerini düşünmelerini sağlayarak çalışır. Şimdi, bunun biraz bilimsel geçmişi var. Bütün karbonhidratlar vücutta aynı şekilde davranmaz. Rafine ve basit karbonhidratlar hızla emilir ve kan glikozunu ve kan insülin seviyelerini hızla yükseltir - bunlar ayrıca yüksek glisemik indeksli yiyecekler olarak da sınıflandırılır.

Diğer yandan, diyet lifi gibi kompleks karbonhidratlar sindirilir ve yavaşça emilir. Şeker alkolleri (sorbitol, ksilitol, mannitol ve diğer polioller) gibi diğer karbonhidratlar bitki ürünlerinden gelir ve kimyasal bir işlemle değiştirilir. Bu şeker ikameleri iyi emilmez, daha az kalori sağlar ve hatta hafif bir müshil etkisi olabilir.

Bu yüzden, gıda şirketleri yeni bir trend başlattı - Şeker karbonlarını, diyet lifi içeriğini ve gliserini toplam karbonhidratı kapsam dışında bırakan net karbonhidrat.

Bu iyi görünebilir, ancak bunu destekleyecek önemli bilimsel veriler yoktur. Aslında, bazı şeker alkolleri kan şekeri seviyesini yükseltebilir ve doymuş ve trans yağlarda da daha yüksektir!

Net Karbonhidrat Hesaplama!

Net Karbonhidrat Kandırmaca Mı?

Düşük karbonhidrat diyeti insanların kilo vermesine yardımcı olabilir. Uzman olmayanlar için, çeşitli işlenmiş gıdalardaki düşük karbonhidrat içeriği çekici ve kilo vermek için uygun görünebilir, ancak gerçek olmayabilir. Dünyanın dört bir yanındaki aşçılar, düşük kalitedeki pizza, düşük karbonhidratlı patates püresi vb. yapmak için fikirler ürettiler.

Ancak işlenmiş gıdalarda durum böyle değil. İşlenmiş gıdalardaki karbonhidrat ve kalori miktarını azaltmak ve aynı zamanda onları lezzetli tutmak için, gıda şirketleri trans yağlarda, doymuş yağlarda, tuzda ve diğer karbonhidratlarda yüksek oranda içerik kullanır ve porsiyon boyutunu değiştirir. Hızlı bir kontrol yapalım:

Şeker Alkolleri ve Polioller - Bunlar tatlandırıcılar olarak kullanılan ve tamamen emilen karbonhidratlardan 4 Kcal / g yerine yaklaşık 0.2-0.4 Kalori / g veren hidrojene karbonhidratlardır. FDA düzenlemelerine göre, gıda şirketleri şeker alkollerinden ve poliollerden elde edilen kaloriyi 2,4 Kcal / g ( 3 ) olarak hesaplamalıdır.

Diyet lifi - Diyet lifi doygunluğu arttırmaya yardımcı olan ve dışkıya yığın ekleyen karmaşık bir karbonhidrattır. Meyve ve sebzeler, kalın bağırsakta fermente olan ve yağ asitleri üreten pektinler ve hemiselüloz bakımından zengindir. Yağ asitleri daha sonra enerjiye dönüştürülür. Hububatlar çoğunlukla kısmen fermente edilebilecek veya edilemeyebilecek selüloz içermektedir. Diyet lifinden elde edilen enerji yaklaşık 1.5-2.5 Kcal / g'dir.

Net Karbonhidrat Hesaplama!

Gliserin - Gliserin veya gliserol sukroz gibi yaklaşık% 75 kadar tatlıdır. FDA tarafından Güvenli Gıda Katkı Maddesi olarak tanınır ve katkıda bulunduğu enerji 4.32 Kcal / g'dir. Genelde dondurulmuş tatlılarda, beslenme çubuklarında ve dondurmalarda kullanılır. FDA düzenlemelerine göre, karbonhidrat hesaplamasına sentetik gliserin dahil edilmelidir. Ancak birçok gıda şirketi gliserini karbonhidrat olarak görmez ve içermediğini ima eder.

Görüyorsunuz, gıda şirketlerinin karbonhidrat içeriğini nasıl ilan edeceklerine kendileri karar veriyor. Bu durumda da bir kandırmaca ortaya çıkıyor.

Düşük Karbonhidratlı Bir Yemek ile Düzenli Bir Yemek Arasındaki Karşılaştırma

Düşük karbonhidratlı bir öğün, tabii ki, karbonhidrat içeriğinde daha düşüktür, ancak daha düşük doyuruculuğa sahip olabilir. Bu, “düşük karbonhidratlı” yiyeceklerin daha fazlasını tüketme eğiliminde olacağınız ve kilo alımına katkıda bulunabileceğiniz anlamına gelir.

Düşük karbonhidratlı bir öğünün toplam karbonhidrat içeriği 52 g'dır, ancak hesaplanan net karbonhidrat 17 g'dır. Kalan 35 g karbonhidrat negatiftir.

Net Karbonhidrat Hesaplama!

Net Karbonhidrat Nasıl Hesaplanır?

Net karbonhidrat hesaplama için aşağıdaki formülü kullanın:

Net Karbonhidratlar = Toplam Karbonhidratlar - (Diyet Lif + Şeker Alkolleri)

Peki, kilo vermeye çalışırken gerçekten aramanız gereken şey nedir? Toplam karbonhidrat, net karbonhidrat, kalori veya yağ? Hadi gelin ona da bakalım.

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalısınız?

Kilo vermek için, toplam karbonhidrat, net karbonhidrat, kalori ve paketlenmiş gıdalarda belirtilen yağların ötesine bakmayı öğrenmek zorundasınız.

Kilo kaybı, yaş, vücut tipi, tıbbi durum, tıbbi geçmiş, boy, yaşam tarzı ve genetik gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Sadece kalori veya net karbonhidrat sayımı, istenen sonuçları vermeyebilir.

Net Karbonhidrat Hesaplama!

Daha önce belirtildiği gibi, düşük kalorili ve düşük karbonhidratlı işlenmiş gıdaların çoğu, uzun vadede tehlikeli olan katkı maddeleri ve yüksek miktarda trans yağ ve doymuş yağ içerir. Kilo vermenin ve sağlıklı bir karbonhidrat dengesi oluşturmanın yolları:

  • Paketlenmiş yiyecekler, hazırlanmış donmuş yiyecekler, derin yağda kızartılmış yiyecekler, enerji içecekleri, diyet sodası ve paketlenmiş meyve ve sebze suları tüketmekten kaçının.
  • Meyve, sebzeler, kabuklu yemişler ve kepekli tahıllar gibi bütün besin kaynaklarını tüketiniz.
  • Evde bütün yiyecekleri kullanarak enerji barları hazırlayın.
  • Taze sıkılmış meyve ve sebze suları ve mümkünse ev yapımı ayran, çeşniler ve salata sosları tüketin.
  • Egzersizden 15-30 dakika sonra az miktarda protein tüketin.
  • Düzenli olarak egzersiz yapın.
  • En az 6-7 saat uyuyun.
  • Düzenli olarak stres atın.

Sonuç olarak, belli bir BMI aralığına girip metabolik sendromdan muzdaripseniz, ileri ve özel bir diyet uygularken - Ketojenik diyet gibi - net karbonhidrat yardımcı olabilir. Ancak fazla kiloluysanız ve tüm yiyecekleri tüketerek ve düzenli olarak egzersiz yaparak kilo verebiliyorsanız, karbonhidrat ve kalori sayımlarını saplantı yapmaktan kaçının. Sağlıklı beslenmeye ve aktif kalmaya odaklanın ve üç hafta içinde mükemmel sonuçlar elde edin.

Referanslar: Amerikan Diyabet Derneği, FDA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.