Kimdir?

Nelson Mandela Kimdir? Nelson Mandela’nın Özgürlük Savaşı

Nelson Mandela Kimdir?

18 Temmuz 1918 yılında Doğu Cape’de kabile şefinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Yaşamı boyunca Madiba, Tata ve Dalibhunga adında birçok isimle anılmıştır. Milyonlarca insanın kalbinde yaşayan özgürlük savaşçısı Mandela, 5 Aralık 2013 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Irk farklılığına karşı verdiği savaş, onu 27 yıllık mahkumiyet hayatına itmiştir. Mahkumiyet süresi bittikten hemen sonra, ırk ayrımcılığını sonlandırmak için harekete geçmiştir. Cumhurbaşkanı olmasında, dönemin devlet başkanı Frederik Willem de Klerk’in yardımları çoktur. Irk ayrımcılığının kaldırılmasını sağlamanın yanı sıra eğitim, sağlık gibi alanlarda iyileştirmeler yapmıştır. Görevi boyunca ülkesinin refahını sağlamak için canla başla çalışmıştır.

Eğitim Hayatı

Mandela’ya ilk olarak Rolihlahla ismi verilmiş olup, okula başladığında Mandela ismi öğretmeni tarafından verilmiştir. Metodist yatılı okuluna gittikten sonra Fort Heyr Üniversitesinde hukuk eğitimi almıştır. Eğitim dönemi içerisinde siyasi boykotlarda rol aldığı için okuldan uzaklaştırma cezası almıştır. Hukuk eğitimini de bu yüzden  uzaktan eğitim vasıtasıyla tamamlamıştır. 1942 yılında Vitvaterstrand Üniversitesi’nden mezun olarak ilk siyahi avukat unvanını almıştır.

İlk eşi olan Evelyn Mase ile 1944 senesinde evlenip üç çocuk sahibi olan Mandela çifti 1957 senesinde evliliklerini sonlandırmıştır.

Mandela’nın Gençliği

Güney Afrika Komünist Partisiyle birlikte, 1961 yılında Umkhonto we Sizwe adlı örgütü kurmuştur. Siyahilerin 2.sınıf vatandaş olmasına karşı girdiği mücadelede elinden geleni yapmıştır. Sharpeville Katliamı sonucu 69 siyahi vatandaşın öldürülmesi, direnişçilerin ayaklanmasına neden olmuştur. Daha sonra devlete karşı silahlı mücadeleye başlayan Mandela, yaklaşık 1 sene sonra tutuklanarak halkı ayaklandırma suçundan hüküm giymiştir.

Yüzlerce vatandaşın öldüğü direniş zamanlarında, Tambo ( Mandelanın eski ortağı) tarafından uluslararası çapta bir kampanya başlatılmıştır. 1990’da Mandela serbest bırakıldığında, bu olay yollara dökülen halk tarafından büyük bir coşkuyla kutlanmıştır. Yapılan kampanyalar sayesinde silahlı mücadele ivmesini düşürerek sonlandırılmıştır.

1992 senesinde insan kaçırma ve 2. dereceden fiili saldırıda bulunmakla suçlanan 2. eşi Winnie ile evliliklerini  sonlandırıp,1993 senesinde Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştür..

Mandela, 80. doğum gününde ise Graca Machel ile 3. evliliğini gerçekleştirmiştir..

Nelson Mandela en son 2010 Dünya Kupası’nın bitiminde halkıyla buluştu. Hayatı boyunca özgürlük uğruna savaşan lider Mandela, 2011 yılında göğüs enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılmış ve 1 sene sonra safra kesesinden ameliyat edilmiştir. 2013 yılında Mandela’nın sağlığı iyice kötüleşmiş ve 5 Aralık 2013 yılında hata gözlerini yummuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu