Kimdir?

Nejat İşler Kimdir?

Türkiye’de özellikle magazin basını için ‘bulunmaz Hint kumaşı’ niteliğindeki oyuncu Nejat İşler şu sıralar yoğun ilgi gören Kaybeden Kulübü Yolda ile adından söz ettirmeyi yine başarıyor. 28 Şubat 1972 yılında bir işçi çocuğu olarak İstanbul Eyüp semtinde doğan İşler, ilkokuldan sonra Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde eğitimine devam etti. Burada kendi deyimiyle, “Herkesin havalı kıyafetleri vardı. Benim yoktu. Popüler olmak için okulun tiyatro kursuna girdim,” diyerek sahneye ilk adımını atar. Liseyi bitirdikten sonra fotoğrafçılık okumaya heveslenen başarılı oyuncu üniversiteyi kazanamayıp biraz da borca girince esnaflık yapmaya başlar. Mahmutpaşa’dan aldığı tişörtleri Teşvikiye’de satmaya başlayan İşler, kışın ise Fak-Fuk Fon’la (Fakir Fukara Fonu)  TÜYAP’tan aldığı kitapları satarak hayatını devam ettirir.  Boş geçen iki yılın ardından Yıldız Teknik Üniversitesi fotoğrafçılık bölümünü kazanan Nejat İşler, bölüm iki yıllık olduğu için ve askerliği de düşündüğü için bu bölümden vazgeçer.

Kaderin cilvesi olarak adlandırabileceğimiz bir günde, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Taksim’de turlarken bir ilanda Danton’un Ölümü adlı oyunun afişini görür. Oyunun bedava olduğunu da görünce izlemek için salona girer ve oyundan çıktıktan sonra, “Ben bu işi yaparım,” der. 1991 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuar bölümünü kazanan oyuncu1995 yılında mezun olana kadar devlet tiyatrolarında ve çeşitli dizilerde rol alır.

Okuldan mezun olduğu yıl iki arkadaşıyla beraber ‘Kahramanlar ve Soytarılar’ isimli tiyatroyu kurar ve kendi oyunları için öyküler yazmaya başlar. Bunların haricinde ‘Tuhaf Şehir Hikayeleri’, ‘Biz Zavallı Erkekler’, ‘Yalnızlık Benim Gizli Sevgilim’ adlı üç kitap yazar. “Tuhaf Şehir Hikayeleri”, “Biz Zavallı Erkekler” ve “Yalnızlık Benim Gizli Sevgilim” adlı üç kitap yazdı.

Kendisi için bir dönüm noktası olan ‘Mustafa Hakkında Her Şey’ filmiyle 41.Antalya Altın Portakal Ödülleri için Erkek Oyuncu dalında aday olarak gösterilen İşler, bir röportajında belirttiği gibi, “Şöyle bir bakıp geçtiği bu yolda,” her ne kadar istemese de şöhrete adım atar. 1994 yılında ilk dizisi Gurur ile ekrana adım atan Nejat İşler, Deli Yürek, Şehnaz Tango, Nasıl Evde Kaldım, Dedem, Gofret ve Ben, Aşk ve Gurur, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir dizilerinde oynadı. Eylül Fırtınası, Mustafa Hakkında Her Şey, Çalıntı Gözler, Yaşamın Kıyısı’nda, İki Süper Film Birden, Barda, Yumurta, Kaybedenler Kulübü, İkimizin Yerine, İstanbul Kırmızısı gibi filmlerle beyazperdenin aranılan isimleri arasında yer aldı.

Birkaç yıl önce hayalini kurduğu Bodrum Gümüşlük’e yerleşen İşler, burada septik şok tanısıyla tedavi altına alındı ve 26 gün boyunca yoğun bakımda tedavi gördü. 2014 yılının Nisan ayında taburcu olan Nejat İşler, artık Gümüşlük’te yaşayacağını ve dizi oyunculuğunu bıraktığını açıkladı. Gümüşlükspor’un başkanı olan İşler aynı zamanda 140 çocuğun eğitim aldığı bir spor okulu da açtı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu