Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Nefes Terapisi Nedir? Nefes Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Eklenme:
 Nefes Terapisi Nedir? Nefes Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Dünya üzerinde, canlıların hayatlarını sürdürebilmeleri için nefes almaları gerekir. Nefes alındığı sürece canlılık devam ettirilir. İnsanlar 24 saatlik zaman dilimi içerisinde 11.000 lt ölçüsünde hava solur. Bu da dakikada yaklaşık olarak 8 lt hava demektir. Doğru nefes alımıyla, insanlarda görülen çok sayıda hastalığın önüne geçilebilmektedir. Ancak aldığımız nefesin doğru olup olmadığını nasıl değerlendirebiliriz. Eğer ki doğru nefes almıyorsak bunu nasıl düzeltebiliriz? İşte burada nefes koçları hayatımıza giriyor. Nefes koçları, uyguladıkları nefes terapileri sayesinde bireyin doğru nefes almasını, uygun tekniklerle kişiye yeniden kazandırıyor.

Nefes Terapisi Nedir?

Nefes terapisi adı verilen holoterapi, bir çeşit iyileşme yöntemidir. Doğru bir biçimde nefes alınmasını, nefes almayı insanın merkezine odaklanarak almasını sağlayan çok başarılı bir tedavi yöntemidir. Holoterapi çoğunlukla başka nefes egzersiziyle birlikte yapılmaktadır. Bunlar; yoga ve T’ai Chi Chu’an adı verilen özel teknikleridir.

Nefes terapisi, bireyin kendini tanımasında çok etkilidir.

Nefes çalışma egzersizleri ve yöntemleri birkaç çeşittir. Örneğin, Holotropik özellik taşıyan nefes terapi çalışmasında çok hızlı ve oldukça derin nefesler alınarak ton yani sesler çıkartılır. Bu teknikte bilinci açığa çıkarma amaçlanmaktadır. Dairesel ya da bilinçli nefes terapisi tekniğinde ise yeniden doğuşla eş olmak amaçlanır. Bu yöntemde birey yatar konumdayken derin ve devamlı olarak nefesler alıp verir. Bu yöntemde doğal biçimde alınan nefesler sayesinde fiziksel beden ve ruhsal beden dengelenmeye çalışılır.

Nefes Terapisi Nasıl Yapılır?

Klasik bir nefes terapisi 4 etaptan meydana gelir. Bunlar;

 1. Bilincin haritasının çıkartılması,
 2. Müzikle beraber nefes çalışması,
 3. Mandala çizimi,
 4. Deneyimlerin aktarımıdır.

İlk aşamada kişi holoterapi ile hangi konuda iyileşmek ve dengelenmek istiyorsa koçuyla bunu paylaşır ve bunun üzerine bir konuşma gerçekleşir.

ikinci aşamada müzikle beraber nefes egzersizlerine başlanır. Bu aşama yaklaşık olarak 1,5 saat kadar sürer.  gözler kapalı bir şekilde seans boyunca müzikle beraber, koç yönlendirmesiyle nefes alınıp verilir. Bu aşamada vücudun karıncalanması, baş dönmesi ve mide bulanması görülebilir.

Üçüncü aşamada yaklaşık olarak 10 dakika kadar mandala çizimi gerçekleştirilir. Mandala, doğu kültürü içerisinde insanın iyileşmek istediği konuyla ilgili ona yardımı dokunacak geometrik şekil çizimidir.

Dördüncü aşamadaysa kişi yaşadığı deneyimleri koçuyla beraber paylaşarak aklındaki soruları ve seansın etkisi üzerine konuşma gerçekleşir.

Nefes terapisi esasında bireysel bazda çalışılabilecek tekniklerdir.

Kimler Nefes Terapisi Yapabilir?

Nefes terapisi esasında bireysel bazda çalışılabilecek tekniklerdir. Ancak tekniklerin bireysel olarak yapılmadan önce nefes terapisti ya da nefes koçu tarafından yönlendirilmek ve doğru nefes alma tekniklerinin görülmesi önemlidir. Aksi taktirde bireysel çalışmalar yalnızca zaman kaybına yol açabilir.

Nefes terapisi, terapi yöntemlerinden herhangi birinin sağlığını tehlikeye atma ihtimali olan bireyler tarafından yapılması uygun görülmemektedir. Bu bağlamda hamileler, ciddi kalp-damar hastalıkları bulunan kişiler, tansiyon hastaları bu terapileri yapması doğru değildir. Çünkü terapi esnasında sık alınıp verilen soluklar yüzünden tansiyon hızla yükseldiği gibi aynı zamanda alınan fazla oksijen, bedenin karıncalanmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle sağlık durumu mutlaka uzmana danışılmalıdır.

Nefes Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Nefes terapisinin faydaları üzerine yapılan çalışmalar, holoterapinin çok sayıda faydası olduğunu ortaya koymuştur. Nefes terapisinin faydaları;

Terapi seansından bir görüntü.

 • Hiperaktivite durumunun düzeltilmesinde,
 • Cinsel problemlerin çözülmesinde,
 • Bilinçaltında yer alan korku ve kaygıların ortadan kaldırılmasında,
 • İfade gücünün arttırılmasında,
 • Beden yenilenmesinde,
 • Hayata daha olumlu bakılmasında,
 • Horlama durumunun düzeltilmesinde etkilidir.

Nefes Terapisinin Zararları Nelerdir?

Düzgün ve derin soluk almak, vücut alışkın olmadığı için çeşitli yan etkilere yol açabilmektedir. Bunun sebebi ise vücuda hiç olmadığı kadar oksijen alınmasıdır. Çünkü yanlış nefes alınması yüzünden yıllar boyunca alınan nefes düzeyinin az olması, oksijen seviyesinde azalmaya yol açacaktır. Vücudun düzene alışması  esnasında baş dönmeleri, mide bulantıları, kas kasılmaları ve bayılmalar görülebilmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Survivor 2020’ye Damga Vuran Olay! 122. Bölüm Fragmanında Ne Olacak?
29 06 2020 - 15:59
“Minimum 7,3 Deprem Geliyor” Diyen Prof. Dr. Naci Görür Kimdir?
29 06 2020 - 14:32
29 Haziran 2020 Pazartesi Kabine Toplantısı Saat Kaçta? 1 Temmuz’da Yeni Yasaklar mı Geliyor?
29 06 2020 - 12:35
Haftalık Burç Yorumları 29 Haziran-5 Temmuz 2020 Haftalık Burç Yorumları
29 06 2020 - 11:57
YKS 2020’de Mabel Matiz Sürprizi
27 06 2020 - 17:01
2020 YKS Soru ve Cevap Anahtarı Açıklandı mı? 2020 YKS Ne Zaman Açıklanacak
27 06 2020 - 16:12
Yorum Yap