Haber

Nefes Terapisi Nedir? Nefes Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Dünya üzerinde, canlıların hayatlarını sürdürebilmeleri için nefes almaları gerekir. Nefes alındığı sürece canlılık devam ettirilir. İnsanlar 24 saatlik zaman dilimi içerisinde 11.000 lt ölçüsünde hava solur. Bu da dakikada yaklaşık olarak 8 lt hava demektir. Doğru nefes alımıyla, insanlarda görülen çok sayıda hastalığın önüne geçilebilmektedir. Ancak aldığımız nefesin doğru olup olmadığını nasıl değerlendirebiliriz. Eğer ki doğru nefes almıyorsak bunu nasıl düzeltebiliriz? İşte burada nefes koçları hayatımıza giriyor. Nefes koçları, uyguladıkları nefes terapileri sayesinde bireyin doğru nefes almasını, uygun tekniklerle kişiye yeniden kazandırıyor.

Nefes Terapisi Nedir?

Nefes terapisi adı verilen holoterapi, bir çeşit iyileşme yöntemidir. Doğru bir biçimde nefes alınmasını, nefes almayı insanın merkezine odaklanarak almasını sağlayan çok başarılı bir tedavi yöntemidir. Holoterapi çoğunlukla başka nefes egzersiziyle birlikte yapılmaktadır. Bunlar; yoga ve T’ai Chi Chu’an adı verilen özel teknikleridir.

  • Hiperaktivite durumunun düzeltilmesinde,
  • Cinsel problemlerin çözülmesinde,
  • Bilinçaltında yer alan korku ve kaygıların ortadan kaldırılmasında,
  • İfade gücünün arttırılmasında,
  • Beden yenilenmesinde,
  • Hayata daha olumlu bakılmasında,
  • Horlama durumunun düzeltilmesinde etkilidir.

Nefes Terapisinin Zararları Nelerdir?

Düzgün ve derin soluk almak, vücut alışkın olmadığı için çeşitli yan etkilere yol açabilmektedir. Bunun sebebi ise vücuda hiç olmadığı kadar oksijen alınmasıdır. Çünkü yanlış nefes alınması yüzünden yıllar boyunca alınan nefes düzeyinin az olması, oksijen seviyesinde azalmaya yol açacaktır. Vücudun düzene alışması  esnasında baş dönmeleri, mide bulantıları, kas kasılmaları ve bayılmalar görülebilmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]
  • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu