Stresten Kurtulmak için Nefes Egzersizleri

NAVİGASYONNefes Egzersizleri Nelerdir?Nefes Egzersizlerinde Oksijenin ÖnemiNefes Egzersizlerinin Amacı Nedir?Nefes Egzersizi Teknikleri Nasıl Uygulanır? Üzerinde sık konuşulan ve popülerlik kazanan bir konu olan nefes egzersizleri kişinin yalnızca fizyolojik değil psikolojik olarak da rahatlaması için büyük yararlar vaat ediyor. Çeşitli rahatsızlıklar için bir tedavi olarak dahi görülen nefes egzersizleri hakkında detayları aşağıdaki yazımızdan okuyarak gündelik yaşamın stresini nasıl yenebileceğinizi […]

20.09.2018 - 22:00
20.09.2018 - 1:59
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Üzerinde sık konuşulan ve popülerlik kazanan bir konu olannefes egzersizlerikişinin yalnızca fizyolojik değil psikolojik olarak da rahatlaması için büyük yararlar vaat ediyor. Çeşitli rahatsızlıklar için bir tedavi olarak dahi görülen nefes egzersizleri hakkında detayları aşağıdaki yazımızdan okuyarak gündelik yaşamın stresini nasıl yenebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

nefes egzersizleri

Nefes Egzersizleri Nelerdir?

Farklı teknikleri olsa da genel olarak nefesin kişinin kendini dinlemesi ve böylece çok daha kontrollü şekilde nefes alışverişi yapması halinde uygulanan tekniklerenefes egzersizleri teknikleridenmektedir. Uyku açma yöntemleri, solunum hastalıklarını önleme yöntemi ya da metabolizmayı hızlandırma yolu olarak görülebilen ve bunun gibi sayısız alanda kullanımına tanık olduğumuz bu egzersizler doğru uygulandığında stresle başa çıkmaya da büyük ölçüde yardımcı oluyor.

Nefes Egzersizlerinde Oksijenin Önemi

Nefesi odak noktasına alarak yapmış olduğumuz terapilerde nefesin burundan alıp ağızdan verilmesi temel kural olarak görülmektedir. Bu durum nefes alışverişinin oksijenden daha çok faydalanmamızı sağlayacak şekilde düzenlenmesini sağlamaktadır. Gündelik yaşamda pek uygulamadığımız ancak alışkanlık olarak sportif aktivitelerde yapabildiğimiz bu yöntem, aslında doğru nefes alıp vermeden gün içerisinde ne kadar uzak olduğumuzun da bir ispatı halini alır.

Sonuç itibariyle doğru nefes alıp vermenin temel amacı oksijenlenmeyi artırmak venefes alışverişi egzersizlerisayesinde bedensel işlevleri daha iyi bir hale getirmek, böylece stresi uzaklaştırmaktır.

nefes egzersizleri

Nefes Egzersizlerinin Amacı Nedir?

Farklı tekniklerinin farklı sonuçlar verdiğinefes çalışmalarıkişilerin amacına uygun şekilde uygulanmaktadır. Başlıca nefes egzersizi amaçları şu şekilde sıralanabilir:

  • Doğumu kolaylaştırma
  • Gevşemek
  • Konsantrasyonu artırmak
  • Dengeyi artırmak
  • Enerjiyi Yükseltmek
  • Stresi kontrol etmek
  • Sportif faaliyetlerde verim artırmak

Görüldüğü gibi nefes çalışmalarıyla evde doğumu kolaylaştıran egzersizler yapmak bile mümkündür.Temel nefes egzersizlerisayesinde bu gibi faydalar sağlanabildiği gibi ileri seviye nefes çalışmaları sayesinde rahatsızlıkların tedavisi ve kardiyopulmoner sistemin iyileşmesi de mümkün olmakta, ancak ileri düzey çalışmalar uzman takibini ve gözetimini gerektirmektedir.

Nefes Egzersizi Teknikleri Nasıl Uygulanır?

Duyguların doğru şekilde ve yeterli oranda dışa vurulması, stresin kontrol edilmesi açısından oldukça önemlidir. Doğru nefes alışverişi ise duygusal dışa vurum için gerekli dengelerin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Aralıksız olarak nefes alıp vermek duyguların açığa çıkmasında rol oynar. İç dünyasında sorunlarını büyüttüğünü ve ifade ettiği takdirde bu sorunlarla daha kolay başa çıkabileceğini düşünen kişiler için arınma amaçlı sık ve kısa nefesler verilen tekniklerin uygulanması önerilir.

nefes egzersizleri

nefes egzersizleri

Öfke kontrolü ya da ruhsal karmaşa halinde olan kişilerin ise zihnini odaklaması ve dinlendirmesi gerektiğinden çok daha kontrollü ve uzun nefes alışverişleri yapması gerekmektedir. Bunun için egzersiz yapan kişinin ellerinin karnına ve ciğerlerine koyması önce yalnızca üstteki elinin, sonra yalnızca alttaki elinin altının şişmesini sağlaması ve bu esnada oldukça sakin bir şekilde nefes alıp vermesi gerekir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim