Stresten Kurtulmak için Nefes Egzersizleri

Doğru nefes alışverişi sayesinde doğumu kolaylaştırmadan uykuyu açmaya kadar pek çok fayda sağlanabilir. Ancak çoğumuzun ortak noktası olan gündelik stres için temel nefes çalışmalarının faydalarının kesinlikle keşfedilmesi tavsiye edilir. Stresten kurtulmak için nefes egzersizleri konusu yazımızın devamında..
Yorum Yap
2 dk okuma süresi
20 Eylül 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Üzerinde sık konuşulan ve popülerlik kazanan bir konu olannefes egzersizlerikişinin yalnızca fizyolojik değil psikolojik olarak da rahatlaması için büyük yararlar vaat ediyor. Çeşitli rahatsızlıklar için bir tedavi olarak dahi görülen nefes egzersizleri hakkında detayları aşağıdaki yazımızdan okuyarak gündelik yaşamın stresini nasıl yenebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

nefes egzersizleri

Nefes Egzersizleri Nelerdir?

Farklı teknikleri olsa da genel olarak nefesin kişinin kendini dinlemesi ve böylece çok daha kontrollü şekilde nefes alışverişi yapması halinde uygulanan tekniklerenefes egzersizleri teknikleridenmektedir. Uyku açma yöntemleri, solunum hastalıklarını önleme yöntemi ya da metabolizmayı hızlandırma yolu olarak görülebilen ve bunun gibi sayısız alanda kullanımına tanık olduğumuz bu egzersizler doğru uygulandığında stresle başa çıkmaya da büyük ölçüde yardımcı oluyor.

Nefes Egzersizlerinde Oksijenin Önemi

Nefesi odak noktasına alarak yapmış olduğumuz terapilerde nefesin burundan alıp ağızdan verilmesi temel kural olarak görülmektedir. Bu durum nefes alışverişinin oksijenden daha çok faydalanmamızı sağlayacak şekilde düzenlenmesini sağlamaktadır. Gündelik yaşamda pek uygulamadığımız ancak alışkanlık olarak sportif aktivitelerde yapabildiğimiz bu yöntem, aslında doğru nefes alıp vermeden gün içerisinde ne kadar uzak olduğumuzun da bir ispatı halini alır.

Sonuç itibariyle doğru nefes alıp vermenin temel amacı oksijenlenmeyi artırmak venefes alışverişi egzersizlerisayesinde bedensel işlevleri daha iyi bir hale getirmek, böylece stresi uzaklaştırmaktır.

nefes egzersizleri

Nefes Egzersizlerinin Amacı Nedir?

Farklı tekniklerinin farklı sonuçlar verdiğinefes çalışmalarıkişilerin amacına uygun şekilde uygulanmaktadır. Başlıca nefes egzersizi amaçları şu şekilde sıralanabilir:

  • Doğumu kolaylaştırma
  • Gevşemek
  • Konsantrasyonu artırmak
  • Dengeyi artırmak
  • Enerjiyi Yükseltmek
  • Stresi kontrol etmek
  • Sportif faaliyetlerde verim artırmak

Görüldüğü gibi nefes çalışmalarıyla evde doğumu kolaylaştıran egzersizler yapmak bile mümkündür.Temel nefes egzersizlerisayesinde bu gibi faydalar sağlanabildiği gibi ileri seviye nefes çalışmaları sayesinde rahatsızlıkların tedavisi ve kardiyopulmoner sistemin iyileşmesi de mümkün olmakta, ancak ileri düzey çalışmalar uzman takibini ve gözetimini gerektirmektedir.

Nefes Egzersizi Teknikleri Nasıl Uygulanır?

Duyguların doğru şekilde ve yeterli oranda dışa vurulması, stresin kontrol edilmesi açısından oldukça önemlidir. Doğru nefes alışverişi ise duygusal dışa vurum için gerekli dengelerin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Aralıksız olarak nefes alıp vermek duyguların açığa çıkmasında rol oynar. İç dünyasında sorunlarını büyüttüğünü ve ifade ettiği takdirde bu sorunlarla daha kolay başa çıkabileceğini düşünen kişiler için arınma amaçlı sık ve kısa nefesler verilen tekniklerin uygulanması önerilir.

nefes egzersizleri

nefes egzersizleri

Öfke kontrolü ya da ruhsal karmaşa halinde olan kişilerin ise zihnini odaklaması ve dinlendirmesi gerektiğinden çok daha kontrollü ve uzun nefes alışverişleri yapması gerekmektedir. Bunun için egzersiz yapan kişinin ellerinin karnına ve ciğerlerine koyması önce yalnızca üstteki elinin, sonra yalnızca alttaki elinin altının şişmesini sağlaması ve bu esnada oldukça sakin bir şekilde nefes alıp vermesi gerekir.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com