Haber

NATO’dan Türkiye’nin Satın Aldığı S-400 Sistemi Hakkında Açıklama: Sonuçlarından Endişeliyiz

Türkiye’nin savunmasına büyük katkı sağlayacak hava savunma sistemi S-400’ler bugün Ankara’ya ulaştı. Henüz hava savunma sisteminin bazı parçaları gelmişken yeni bir tartışma da gündeme geldi. NATO konuyla ilgili bir açıklama yaparak, Türkiye’nin bu kararından dolayı ittifakın endişeli olduğunu söyledi. Bir NATO yetkilisi AFP’ye yaptığı açıklamada, söz konusu hava savunma sisteminin müttefik sistemlerle uyumsuz olduğunu öne sürdü.

Olası Sonuçlar İçin Endişeliyiz

NATO yetkilisi yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi ile ilgili verdiği kararın yaratacağı potansiyel sonuçlar konusunda endişeleri olduğunu belirtti. NATO yetkilisi açıklamasının devamında NATO’nun görev ve operasyonlarının yerine getirilmesi hususunda temel noktanın üye ülkelerin silahlı kuvvetlerinin birlikte çalışılabilirliği olduğunu dile getirdi.

ABD’nin Tehditleri Geri Adım Attırmadı

Milli Savunma Bakanlığı bugün bir açıklama yaparak Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı hava savunma sisteminin ilk parçalarının Ankara’ya ulaştığını ve sevkiyatın devam edeceğini duyurmuştu. Türkiye Rusya’dan hava savunma sistemi almaya karar verdikten sonra başlayan tartışmalar aylarca devam etmiş, ABD Türkiye’yi açıkça yaptırım uygulamakla tehdit etmişti. Ancak ABD’nin bütün tehditlerine rağmen Türkiye Rus yapımı hava savunma sistemini almaktan geri adım atmadı.

S-400 Kullanan İlk NATO Üyesi

NATO üyesi ülkeler arasında şu anda elimde S 400 füze savunma sistemi olan bir ülke bulunuyor. Bu sistemi ilk alan NATO üyesi ülke Türkiye oldu. Ancak Yunanistan bu savunma sisteminin bir önceki versiyonu olan Rus yapımı S-300 füzeleri kullanıyor. NATO üyesi olan Yunanistan bu sistemi NATO üyesi olmayan Güney Kıbrıs’tan satın almıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu