Genel

Nasreddin Hoca Yarışması İsrail’in Filistin’e Saldırısı Gerekçe Gösterilerek İptal Edildi

‘Nasreddin Hoca Fıkra Anlatı Geleneği’ UNESCO tarafından insanlığın ortak kültürel mirası olarak kabul edilmiş bir yarışma olmuştu. Çocukları eğlendirirken düşündüren bu yarışma İsrail’in Filistine yönelik saldırıları nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iptal edildi.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2023/egitim/…

Nasreddin Hoca fıkralarını bilmeyen, duymayan yoktur. Türk mizahı denildiğinde akla gelen ilk tarihi kişilik olan Nasreddin Hoca’nın fıkraları hem güldürü hem de verdiği ders açısından büyük önem taşır.

Bu yarışma, Nasrettin Hoca’nın anılarını ve fıkralarını canlandırmayı amaçlayan bir etkinlikti. Ancak, İsrail’in Filistinlilere yönelik eylemleri nedeniyle, Türkiye’nin eğitim kurumu bu etkinliği durdurma kararı aldı. Bu, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde büyük bir tepki çekti. Türkiye’nin bu adımı, Filistinli sivillere yönelik insan hakları ihlallerine karşı bir protesto olarak görülüyor. Bu durum, Türkiye’nin insan haklarına verdiği önemi ve bu konuda attığı adımları bir kez daha gözler önüne seriyor.

Yediden yetmişe herkesi eğlendirirken düşündüren Nasreddin Hoca fıkraları “Nasrettin Hoca Fıkra Anlatı Geleneği” adı altında UNESCO’nun, “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” listesinde yer aldı.

“Nasrettin Hoca Fıkra Anlatı Geleneği”, 2022 yılının kasım ayında Fas’ta düzenlenen UNESCO zirvesinde, tüm üye ülkelerin oy birliğiyle uluslararası kültür varlığı olarak tescillendi.

Konya’nın Akşehir ilçesinde her yıl düzenlenen Nasrettin Hoca Ulusal Fıkra Canlandırma Yarışması sayesinde çocukları eğlendirirken aynı zamanda da kendilerinin hayat verdiği karakterlerle fıkradan bir şeyler öğrenmelerini amaçlanıyor.

Şimdiye dek sadece yerel düzeyde gerçekleştirilen ve ilkokul 1., 2. ve 3. sınıf öğrencileri arasında düzenlenen “Nasrettin Hoca Fıkra Anlatı Geleneği” yarışmasıyla ilgili, Akşehir Belediyesi’nin başvurusu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) onayı sonucunda uluslararası tescil hakkı kazanmasından sonra gelişme yaşandı.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya tarafından “Akşehir’de yapılması düşünülen ‘İlkokullar Arası Nasrettin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması” bölge ve Türkiye finalleri, İsrail’in Filistinli sivillere soykırım yapması sebebiyle ülkemizde ‘Milli Yas’ ilan edildiği için başka bir tarihe ertelenmesi planlandı” açıklaması yapıldı.

Akkaya, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan söz konusu yarışmanın ertelenmesi ve bu kararın tüm ilkokullara duyurulmasını talep etti.

Sözcü’de yer alan habere göre; Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim Topçu, 25 Ekim 2023’te, 81 ilin milli eğitim birimlerine ve okullara, Nasrettin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması’nın ertelendiğini resmi bir yazı ile duyurdu.

Bakanlık, bu yıl yedincisi düzenlenecek olan ve ilkokul birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin katılım gösterdiği Ulusal İlkokullar Arası Fıkra Canlandırma Yarışması’nı ertelemeye karar verdi. Bu karar, 30 Ekim 2023 tarihinde ilan edildi. Yarışmanın finali ise aslen 26 Ekim’de gerçekleşecekti.

Nasreddin Hoca’nın “Allah’ın rahmetinden kaçılmaz”, “Cennet ile cehennem dolana kadar”, “Dostlar alışverişte görsün” gibi 148 fıkrasının yer aldığı yarışma sonucunda birinci olan 30 bin TL ödül alacaktı.

Öte yandan, Erzurum İl Müftülüğü tarafından organize edilen “çocuk-camii buluşması” etkinliğinin düzenlendiği Müderris Ahmet Efendi Camisi’nde 15-16 Ekim’de yapılan “Nasreddin Hoca Erzurum’da” temalı çocuk şenliği yoğun ilgi görümüştü.

Kaynak: https://onedio.com/haber/nasreddin-hoca-yarismasi-israil-in-filistin-e-saldirisi-gerekce-gosterilerek-iptal-edildi-1183253

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu