Nasıl Twitch Yayıncısı Olunur?

NAVİGASYONNasıl Twitch Yayıncısı Olunur?İyi Bir İnternet BağlantısıDüzgün Bir Kulaklık ya da MikrofonYüksek Performanslı PC ve Doğru YazılımWebcam KalitesiDoğru Oyun Seçimiİzleyicilerle EtkileşimSabır, Sabır, Sabır!Diğer Yayıncılarla İletişim Son yıllarda internet üzerindeki en popüler şeylerden birisi de yayıncılık. Özellikle oyuncular tarafından Twitch sitesi üzerinden çok sık yayın yapılırken, bu platformu da her gün milyonlarca kişi ziyaret ediyor ve […]

23.08.2018 - 20:15
30.06.2019 - 16:14
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Son yıllarda internet üzerindeki en popüler şeylerden birisi de yayıncılık. Özellikle oyuncular tarafından Twitch sitesi üzerinden çok sık yayın yapılırken, bu platformu da her gün milyonlarca kişi ziyaret ediyor ve sevdiği kişileri takip ediyor. Hâl böyle olunca hevesli, yeni yayıncılar da nasıl Twitch yayıncısı olunur sorusunu yöneltiyorlar.

Twitch.Tv kullanıcılarına ücretsiz olarak yayın yapma hakkı sunarken, karşılığında hem çok sayıda insana hitap edebiliyor, hem de bunu bir gelir kapısına dönüştirebiliyorsunuz. Hatta öyle ki, günümüzde geçimini sadece Twitch yayıncılığı ile sağlayan pek çok kişi var. Peki Twitch’de nasıl yayın yapılır? Twitch yayını için neler gerekli?

Nasıl Twitch Yayıncısı Olunur?

İyi Bir İnternet Bağlantısı

Biliyorsunuz ki iyi bir internet bağlantısı olmadan iyi bir yayın yapamazsınız. Temel ihtiyacınız internetinizin yüksek hıza sahip olması çünkü aksi takdirde yayınlarınız donacak ve izleyiciler de keyif almayacaktır.

Elbette ışık hızında bir internete de ihtiyacınız yok fakat en azından 720p çözünürlükte akıcı yayınlar yapacak bir internet planı satın almalısınız.

Düzgün Bir Kulaklık ya da Mikrofon

Şu bir gerçek ki Twitch yayınlarının önemli bir kısmı oyunun kendisi için değil, yayıncının yorumları için izleniyor. Dolayısıyla sesiniz iyi aktarılmalı, kısık olmamalı ve cızırtılar bulunmamalı. Bunun için de en pahalı olmasa da, orta seviye bir mikrofon veya mikrofonlu kulaklığa ihtiyacınız var.

Yüksek Performanslı PC ve Doğru Yazılım

Düzgün yayın yapabilmek ve FPS sorunlarının önüne geçebilmek için iyi bir bilgisayarınız olmalı. Aynı zamanda birçok profesyonel yayın yazılımı olarak xSplit ya da OBS kullanır. Siz de bu iki programdan birini tercih edebilirsiniz.

Webcam Kalitesi

İzleyiciler aynı zamanda yayıncıyla etkileşimde olmak, onun yüzünü görmek istiyorlar. Dolayısıyla yayınlarınızı sadece sesle yapmaktan öte kendinizi de ekrana yerleştirmelisiniz. Bunun için de en azından orta seviye bir web kamerasına ihtiyacınız var.

Doğru Oyun Seçimi

Elbette sevdiğiniz oyunları oynayacaksınız fakat Twitch kitlesi daha çok belli oyunlara yöneliyor. Siz de daha çok izleyiciye hitap etmek istiyorsanız popüler yapımları tercih etmenizde fayda var. Örneğin Twitch’te en popüler oyunlar arasında PUBG, Fortnite, League of Legends, Dota 2, Hearthstone, Starcraft 2 ve Minecraft yer alıyor.

İzleyicilerle Etkileşim

Oyunları sadece kendiniz oynamıyorsunuz, bunu unutmayın. Sizi o an belki 10 kişi, belki 1000 kişi izleyebilir fakat ne olursa olsun onlarla etkileşimde olmalısınız. Yeni biri katıldığında, sizi takip ettiğinde bir selam vermeli, etkileşimi yüksek tutmalısınız. Onlara karşı nazik olursanız, izleyicileriniz size bağlanacaktır.

Sabır, Sabır, Sabır!

Twitch yayıncılığının sırrı sabırda bitiyor. İlk başladığınızda çoğu zaman sizi kimse izlemeyecek bile fakat pes etmemeli, devam etmelisiniz. Zamanla kendi kitlenizi oluşturacaksınız ve belki tepe noktasına çıkamasanız bile, sadık bir izleyici kitleniz oluşacak. Bu yüzden yayın yapmaya devam edin ve sabırlı olun.

Diğer Yayıncılarla İletişim

Twitch’i bir rekabet platformu olarak görmeyin. Bunun yerine diğer yayıncılarla da iyi geçinmeye, iletişim kurmaya özen gösterin. Eğer bunu yapar ve arkadaşlıklar edinirseniz size destek verdiklerini, yayınlarınıza izleyici gönderdiklerini göreceksiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim