Haber

Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Püf Noktaları Nelerdir? Nasıl Fotojenik Olunur?

Her ne kadar aksi sanılsa da

fotoğraflarda

güzel çıkmak yüz güzelliğinize bağlı bir durum değildir. Gerçek hayatta çok güzel bir yüzü ya da fiziği olmasa da resimlerde çok güzel çıkan birçok insan vardır. Güzel bir fotoğraf için ışıkla, açıyla ve ortamla oynanması yeterlidir. Sosyal medyanın sık kullanımı veya anı ölümsüzleştirirken güzel görünmenin isteği, bu tür püf noktaların bilinmesini gerektiriyor.

Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Püf Noktaları Nelerdir? Nasıl Fotojenik Olunur?

 1. Öncelikle kamera önünde rahat olmanız gerekmektedir. Kasıntı bir duruş doğallıktan yani dolayısıyla da güzellikten uzak olur. Fotoğraf çekilirken poz vermeyin ya da poz vermiyormuş gibi davranın. Böylelikle daha samimi ve hoş kareler yakalayacaksınız.
 2. Özel bir çekim sırasında ise daima farklı açılarda ya da hareket halinde olmaya özen gösterin. Böylelikle çekimi yapan fotoğrafçınız daha doğal bir anınızı pozlayabilecektir.
 3. Dış çekimlerde unutmamanız gereken birkaç faktör var. Gün batımında çekilen fotoğraflar daha güzel çıkmaktadır. Ünlü ve profesyonel fotoğrafçılar, gün batımında oluşan ışığın sizi daha güzel ve genç göstereceğini söylemektedir.
 4. Çekim sırasında söyleyeceğiniz “mani, mini, iyi” gibi ‘i’ kelimesi ile biten kelimeler dudak kıvrımlarınızı kaldırır bu sebeple de göz çevrenizde oluşan mimik çizgileriniz ile birlikte doğal bir gülüş yakalama şansı artar. Samimi bir gülüş izlemini verir.
 5. Eğer boynunuzla çenenizin arasındaki gıdık bölgesinde fazla kilolu bir bölge varsa bunu gizlemek için çenenizi yukarı kaldırarak poz vermelisiniz.
 6. Eğer kilo probleminizi saklamak istiyorsanız boynunuzun daha üstündeki bir açıyla çekim yaparsanız daha zayıf gözükeceksinizdir.
 7. Boyunuzun kısalığını objektiflere yansıtmak istemiyorsanız aşağıdan olan bir açıyla yapılan çekimler sizi olduğunuzdan çok daha uzun gösterecektir.
 8. Çekim sırasında direkt önünüzden çekim yaptırmayın. Bu tip bir çekim sizi olduğunuzdan daha kilolu ve kısa gösterebilir.

  Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Püf Noktaları Nelerdir? Nasıl Fotojenik Olunur?

 9. Profilden çekimde ise hangi açıdan daha güzel göründüğünüzü keşfedin ve o yöne meyilli olan ufak bir açı yardımıyla fotoğraf çekilin.
 10. Çekimlerdeki şikayetiniz gözünüzün yarı kapalı çıkması ise bunun da bir çözümü var. Gözlerinizi fotoğrafı çekmeden önce hafif kapalı tutun ve ardından tam çekimin olacağı sırada açın.
 11. Çekimlerde yapılan en büyük hatalardan biri de elbise seçimidir. Bulunduğunu dönemde yeni moda olmuş, değişik bir elbise belki o an çok güzel gözükebilir ancak ilerleyen senelerde modadan düşer ve göze garip ya da komik gözükmeye başlar. Bu nedenle giyeceğiniz elbiseyi klasik bir elbise seçin.
 12. Giysilerle ilgili diğer bir hata ise yandan çizgili tişörtler ve bol pantolonlardır. Bu tür kıyafetler sizi olduğunuzdan daha kısa ve kilolu gösterir. Bunun yerine yüksek bel pantolon ve etek tercih edin.
 13. Fonunuzda bulunan renk giydiğiniz kıyafete benzer ya da aynı olmasın. Bu giydiğiniz kıyafeti ve dolayısıyla da fotoğrafınızı boğar.
 14. Işıltılı bir makyaj yerine daha sade ve simden uzak bir makyaj tercih edin. Makyajınız yeni bir trend içermesin ve daha klasik tarzda ve tonlarda olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu