1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Nanoteknoloji Nedir? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?
Nanoteknoloji Nedir? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Nanoteknoloji Nedir? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

A+A-

Nanoteknoloji Nedir?

Nanoteknoloji, moleküllerin ve atomların en küçük birimini ifade edebilmek ve aynı zamanda bir maddeyi atomik boyutu ile kontrol etmek için kullanılmaktadır. Atomları üst üste koyarak yeni maddeler oluşturmayı ya da zaten var olan maddelerin molekül yapısını değiştirip farklı bir madde oluşturmayı amaçlar.

Eğer doğada bulunan maddelerin moleküler ya da atomsal dizilimi taklit edilebilir ya da kopyası yapılabilirse atomlar hareket eder ve birçok farklı madde oluşabilir ve bu teori de nanoteknolojiye verilen çabayı açıklar.

Nanoteknoloji Nedir? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Nanoteknolojinin Kullanım Alanları

Nanoteknoloji, kullanım alanı çok geniş olan bilimlerden birisidir. Fizik, kimya, bilgisayar, biyoloji, tıp ve elektronik gibi alanlarda oldukça aktif ve etkili şekillerde kullanılmaktadır.

Nanoteknolojiye sahip olan mikroskobik aygıtlar ileride tıp alanında çok büyük başarılara sahip olabileceği gibi daha dayanıklı malzemeler, paslanmayan eşyalar ve kendini temizleyen kıyafetler gibi işe yarayabilen ve hayatı kolaylaştırıcı buluşlarda kullanılabilir.

Bilim insanları gelecekte su sıkıntısı çekeceğimizi ön görürken, nanoteknoloji ile kendini yenileyebilen su kaynakları oluşturmanın peşindedir. Nanoteknoloji için çağımızın anahtarı diyebiliriz.

Nanoteknolojinin Hayata Etkileri ve Yararları Nelerdir?

Nanoteknoloji, ileride birçok uygulama sayesinden insan hayatını köklü olarak değiştirecektir. Nanoteknoloji ile beraber sermayeler, para birimleri ve genel olarak ticaret hayatı şekil değiştirecektir. Muhtemelen doğada her şey taklit edilecek ve nano bir dünya kurulacak.

Nanoteknoloji, daha seri ve az maliyetli üretim sağlar. Yaşam kalitesini arttırır ve daha sağlıklı ve güvenli bir yapı sağlar. Zaman kaybını azaltır.

Nanoteknoloji sayesinde teknolojinin gelişim hızı artar ve daha verimli hale gelir. Böylece hem iş gücünden hem de zamandan ciddi bir ölçüde kar edilir.

Türkiye’de Nanoteknoloji Ne Durumdadır?

Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı Bilim Merkezi, nanoteknoloji atölyesine sahiptir. Günümüzde ülkemizde nanoteknoloji adına önemli adımlar atılmaktadır.

TÜBİTAK, MAM ve Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü nanoteknoloji araştırmaları ve geliştirmeleri için yeterli donanıma sahiptir. Türkiye’de 13 adet yeni nanoteknoloji alanında çalışan şirket bulunmaktadır.

Nanoteknolojini Nerelerde Kullanılır?

  1. Kamera lensi üretimi
  2. Pil
  3. Geçirmeli elektron mikroskobu
  4. Varis çorapları
  5. Termoelektrik üretimi yapan kaplamalar
  6. Kendini temizleyen camlar

Nanoteknolojinin kullanım alanlarına örnek olarak sayılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.