Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Nano Teknoloji Nedir? Geleceğin Teknolojisiyle İlgili Bilgiler

Son Güncelleme:
 Nano Teknoloji Nedir? Geleceğin Teknolojisiyle İlgili Bilgiler

Yunanca dilinden gelen Nano kelimesi Yunanca kelimeden uyarlama olup dilimizde tekniksel bir kavram olarak kullanılmaktadır. Yunancada “Nannos” kelimesinden ayrıştırılmış nano kelimesinin anlamı “cüce” olarak geçmektedir. Günümüzde herhangi bir teknik birimde milyarda birlik bir ifadeyi açıklayabilmek adına kullanılan nano kelimesi, 1-100 baremi arasındaki nanometrik boyutlardaki maddelerin kolaylıkla anlaşılabilmesi, atomik olarak daha işlevsel hale getirilmesi için insanoğlunun kullanmaya başladığı teknolojik birimler olarak geçmektedir.

Nano’nun Anlamı

Kısaca moleküllerin ve atomların en küçük birimsel ifadelerini yapabilmek ve her maddeyi atomsal boyutuyla ele almak için kullanılan birimlerin nano teknoloji içerisinde incelendiği bilinir. Nano teknoloji ürünleri yaratılırken, ele alınan maddelerin atomlarının üzerine yeni atom yapıları değiştirilerek olumlu anlamda yeni moleküller devreye girebilir. Doğanın bizlere sunduğu atomik dizilimi kopyalayabilme imkanı kurallarıyla yerine getirildiği takdirde maddelerden daha değişik yeni maddeler yaratma imkanı da oluşabilmektedir.

Nano Teknolojinin Kullanılan Alanları

Konuyla alakalı karşımıza çıkan ana sektörler; çevre sektörü, enerji sektörü, imalat sektörü, malzeme sektörü, uzay araştırmaları sektörü, havacılık sektörü, tarım sektörü, biyoteknoloji sektörü, sağlık sektörü, bilgisayar teknolojileri sektörü ve nano elektrik sektör olarak dikkat çekmektedir. Gümüş alaşımlı nano parçacıklar, bakterilerle karşılaştıklarında onların hücre yüzeylerine bir nevi yapışarak hücrelerinin içine gümüş iyonları barındırırlar. Burada görev alan milyonlarca nano parçacığı bir araya getirilip bir yüzey alanı oluşturulduğunda ise, normal şartlarda büyük sayılabilecek sıradan bir gümüş parçasından daha geniş bir alan kapladıklarının görülebilmesi mümkün olmaktadır. Yani her ne kadar küçük ve az gözükseler de, aslında çok daha fazla fayda sağlayabilirler ve çok daha fazla alanı antibakteriyel etki altına şansına sahiptirler.

İnsanoğlunun nano teknolojiyle yakından ilgilenmesi kuşkusuz ki yakın gelecekte insan türünün hayatını daha kolay ve daha ayrıcalıklı yaşaması adına oldukça etkili çözümler sunmaktadır. Bir sağlık kontrolüne gittiğinizde sizlerin geçirdiği hastalıklar, hala sahip olduğunuz hastalıklar, kontrol belgeleriniz, genel sağlık durumunuzun özeti hatta aile üyelerinizin geçmişte geçirdiği hastalık belgeleri ve bunlardan sizi etkileyecek olanların rapor olarak dökümlü olan hallerinin bu karttan okunabildiği bir sistemin meydana gelmesi şimdilik çok ütopik bir fikir gibi görünse de, aslında nano teknoloji alanında çalışan ve ger gün bir ileri adım gidebilen bilim insanları sayesinde bu tip durumların gerçekleşebilmesi insanoğlu için hiç de uzakta olan günler değildir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap