1. HABERLER

  2. NEDİR?

  3. Nano Teknoloji Nedir? Geleceğin Teknolojisiyle İlgili Bilgiler
Nano Teknoloji Nedir? Geleceğin Teknolojisiyle İlgili Bilgiler

Nano Teknoloji Nedir? Geleceğin Teknolojisiyle İlgili Bilgiler

Yunanca dilinden gelen Nano kelimesi Yunanca kelimeden uyarlama olup dilimizde tekniksel bir kavram olarak kullanılmaktadır.

A+A-

Yunanca dilinden gelen Nano kelimesi Yunanca kelimeden uyarlama olup dilimizde tekniksel bir kavram olarak kullanılmaktadır. Yunancada “Nannos” kelimesinden ayrıştırılmış nano kelimesinin anlamı “cüce” olarak geçmektedir. Günümüzde herhangi bir teknik birimde milyarda birlik bir ifadeyi açıklayabilmek adına kullanılan nano kelimesi, 1-100 baremi arasındaki nanometrik boyutlardaki maddelerin kolaylıkla anlaşılabilmesi, atomik olarak daha işlevsel hale getirilmesi için insanoğlunun kullanmaya başladığı teknolojik birimler olarak geçmektedir.

Nano'nun Anlamı

Kısaca moleküllerin ve atomların en küçük birimsel ifadelerini yapabilmek ve her maddeyi atomsal boyutuyla ele almak için kullanılan birimlerin nano teknoloji içerisinde incelendiği bilinir. Nano teknoloji ürünleri yaratılırken, ele alınan maddelerin atomlarının üzerine yeni atom yapıları değiştirilerek olumlu anlamda yeni moleküller devreye girebilir. Doğanın bizlere sunduğu atomik dizilimi kopyalayabilme imkanı kurallarıyla yerine getirildiği takdirde maddelerden daha değişik yeni maddeler yaratma imkanı da oluşabilmektedir.

Nano Teknoloji Nedir? Geleceğin Teknolojisiyle İlgili Bilgiler

Nano Teknolojinin Kullanılan Alanları

Konuyla alakalı karşımıza çıkan ana sektörler; çevre sektörü, enerji sektörü, imalat sektörü, malzeme sektörü, uzay araştırmaları sektörü, havacılık sektörü, tarım sektörü, biyoteknoloji sektörü, sağlık sektörü, bilgisayar teknolojileri sektörü ve nano elektrik sektör olarak dikkat çekmektedir. Gümüş alaşımlı nano parçacıklar, bakterilerle karşılaştıklarında onların hücre yüzeylerine bir nevi yapışarak hücrelerinin içine gümüş iyonları barındırırlar. Burada görev alan milyonlarca nano parçacığı bir araya getirilip bir yüzey alanı oluşturulduğunda ise, normal şartlarda büyük sayılabilecek sıradan bir gümüş parçasından daha geniş bir alan kapladıklarının görülebilmesi mümkün olmaktadır. Yani her ne kadar küçük ve az gözükseler de, aslında çok daha fazla fayda sağlayabilirler ve çok daha fazla alanı antibakteriyel etki altına şansına sahiptirler.

İnsanoğlunun nano teknolojiyle yakından ilgilenmesi kuşkusuz ki yakın gelecekte insan türünün hayatını daha kolay ve daha ayrıcalıklı yaşaması adına oldukça etkili çözümler sunmaktadır. Bir sağlık kontrolüne gittiğinizde sizlerin geçirdiği hastalıklar, hala sahip olduğunuz hastalıklar, kontrol belgeleriniz, genel sağlık durumunuzun özeti hatta aile üyelerinizin geçmişte geçirdiği hastalık belgeleri ve bunlardan sizi etkileyecek olanların rapor olarak dökümlü olan hallerinin bu karttan okunabildiği bir sistemin meydana gelmesi şimdilik çok ütopik bir fikir gibi görünse de, aslında nano teknoloji alanında çalışan ve ger gün bir ileri adım gidebilen bilim insanları sayesinde bu tip durumların gerçekleşebilmesi insanoğlu için hiç de uzakta olan günler değildir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.