Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

Nane çayı, güçlü olmasına ve sağlığa çok çeşitli yararları olmasına rağmen içerdiği mentol, bazı insanlar için alerjen olabilir ve bazı insanlar da mide yanmasına neden olabilir. Bu nedenlerden ötürü dikkatli tüketilmesi gerekir.

Yazar :

17 Mayıs 2018 2 dk okuma süresi
PUAN VERMEK İSTERMİSİN? :)
Çok KötüKötüOrtaÇok İyiMükemmel Henüz Puan Verilmemiş :(
Loading...

Nane çayı, sindirim sistemini iyileştirme, ağrıyı azaltma ve iltihaplanmayı giderme özelliklerine sahip olduğundan, genel sağlığınızı pek çok açıdan iyileştirmek için lezzetli ve canlandırıcı bir yoldur. Bedeni ve zihni rahatlatır, nefesin kötü kokmasını önler, kilo kaybına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirim sistemi üzerindeki etkisi oldukça fazladır ve bu da çaydaki mentolün temel unsuru belki de organik yapısının en değerli parçasıdır.

Nane Çayı Nedir?

Nane çayı, nane yaprakları ile demlenen bir çaydır ve sıcak olarak tüketilir. Bu çay kafeinsizdir, bu nedenle uyku düzeni hassas olan insanlar, yatmadan önce bu rahatlatıcı çayı içebilirler.

Nane Çayının Sağlığa Faydaları

Ateşi Azaltır: Mentolün keskin ve serin etkilerini düşündüğümüzde, aklımıza sıcak bir bardak çay gelmiyor. Bununla birlikte, nane çayı ana bileşen olarak mentollüdür, bu nedenle çayı içerken bir yandan terlemeye neden olurken bir yandan da mentol vücudunuzu içsel olarak soğutabilir. Bu durum da ateşi ve iltihabı azaltabilir.

Sindirimi Geliştirir: Nane yağı ve nane çayı, birçok sindirim ve sindirim sistemi rahatsızlığını gidermek için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Arkeolojik kanıtlar, nane şekerinin 10.000 yıl boyunca bir besin takviyesi olarak kullanıldığını göstermektedir. Nane çayı bir gaz giderici olarak kabul edilir ve mide rahatsızlığına neden olan gaz kramplarını önler. Bu çay ayrıca sindirimin hızını ve etkinliğini arttırmak ve sağlıklı bağırsak hareketlerini desteklemek için safra akışını uyarır. İshal, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve kabızlık, tüm sistemi optimal aktivite seviyelerine getirdiği için bu çay ile tedavi edilebilir. Bunun nedeni, sindirim sisteminin bağırsakların ve düz kasların üzerindeki sakinleştirici etkisidir.

Bulantı ve Kusmayı Önler: Hasta olunca, diğer belirtiler mide bulantısı kadar nahoş değildir. Nane çayı antispazmodik etkisinden dolayı mide bulantısını azaltır. Sadece hastalık durumunda değil uçak, gemi, araba gibi araçların tutmasıyla oluşan bulantıları da giderir. Ayrıca, anti-inflamatuar nitelikleri ile mide ağrılarını ve taşıt hastalığına bağlı rahatsızlığı azaltır.

Solunum Bozuklukları Tedavisi: Bir antispazmodik olarak öksürmeye neden olan, böylece soluk borunuzu kötüleştiren tahriş edici hissi hafifletebilir. Boğaz ve göğüs kaslarını gevşeterek, soğuk algınlığı ve grip belirtilerini ortadan kaldırır.

Kötü Nefesi Önler: Naneli çayın güçlü, mentollü aroması ve antibakteriyel içeriği, ağız kokusunuiyileştirmek için çok iyi bir yöntemdir. Antibakteriyel içerik, kokuya yol açabilen mikropları öldürürken çaydaki mentol kötü kokuyu yok ederek nefesinizi taze ve temiz kılar.

Stres Seviyesini Azaltır: Mentolün doğal sedatif veya antispazmodik yapısı zihinsel stresten anında kurtulmanızı sağlar. Nane çayının antienflamatuar yapısı, tansiyonunuzu ve vücut sıcaklığını azaltarak, gevşemenize, rahatlamanıza ve stresinizin hafiflemesini sağlar.

Bu İçeriği Aktif Kaynak Göstermek Koşulu İle Paylaşabilirsiniz. Hiçbir İçerik Aktif URL Verilmeden Kopyalanamaz! Lütfen Dikkate Alınız.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"