Myastenia Gravis Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

NAVİGASYONMyastenia Gravis Nedir?Myastenia Gravis Nedenleri Nelerdir?Myastenia Gravis Belirtileri Nedir?Myastenia Gravis Nasıl Teşhis Edilir?Myastenia Gravis Nasıl Tedavi Edilir? Myastenia gravis, sinir ve kaslarda meydana gelen zayıflama sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Kaslarda görülen zayıflama bu hastalığın en temel belirtisidir. Kasları güçsüzleşmesine bağlı olarak, vücutta bazı işlevsel sorunlar meydana gelmektedir. Hastalığa bağlı olarak görülen belirtiler, her bünyeye göre […]

23.01.2019 - 22:10
23.01.2019 - 22:15
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Myastenia gravis, sinir ve kaslarda meydana gelen zayıflama sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Kaslarda görülen zayıflama bu hastalığın en temel belirtisidir. Kasları güçsüzleşmesine bağlı olarak, vücutta bazı işlevsel sorunlar meydana gelmektedir. Hastalığa bağlı olarak görülen belirtiler, her bünyeye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Günümüzde tedavi amacıyla kullanılan yöntemler ancak hastalığın belirtilerini hafifletmek amacı ile yapılmaktadır. Kronik bir hastalık olduğundan tam bir tedavisi henüz bulunmamaktadır. Myastenia gravis hastalığının belirtileri ve tedavisi hakkında tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Myastenia Gravis Nedir?

Myastenia gravis, kasların iletişim sağlayamaması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni kas iletişimi için görevli olan nörotransmiterlerin görevini yapamamasıdır. Ancak hastalığın ana nedeni, vücudun savunma sisteminin kas iletişimini engelleyici antikorlar üretmesidir. Hastalığın en çok etkilendiği bölge göz ve çevresidir. Yapılan tedaviler hastalığı iyileştirmeye yöntelik değil ancak belirtileri azaltmak için uygulanmaktadır.

Fiziksel muayenenin ardından hastaya tensilon testi uygulanarak, kas hareketleri incelenmektedir.

Fiziksel muayenenin ardından hastaya tensilon testi uygulanarak, kas hareketleri incelenmektedir.

Myastenia Gravis Nedenleri Nelerdir?

Myastenia gravis, hastalığının görülme nedeni, immun sisteminin kas sisteminin iletişimini engelleyen antikorlar üretmesidir. Bazı durumlarda bağışıklık sistemi, nörotransmiter adlı kimyasal uyarıcıların bloke olmasına neden olmaktadır. Bu durumda da vücudun temel işlevinde görevleri olan kas siteminde işlevsel sorunlar meydana gelmektedir.

 • Bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorlar, vücuttaki sinir sistemini etkileyen bazı proteinlerin çalışmasına engel olması nedeniyle de hastalık meydana gelebilmektedir.
 • İmmun sistemde bulunan timüs adı verilen ana merkezde kaynaklanan işlevsel sorun sonucunda da hastalık görülebilmektedir.
Myastenia Gravis sonucu halsizlik ve baş ağrısı görülebilmektedir.

Myastenia Gravis sonucu halsizlik ve baş ağrısı görülebilmektedir.

Myastenia Gravis Belirtileri Nedir?

Myastenia gravis, bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluklar sonucu görülen kronik bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Tam olarak tedavisi olmayan bu durum için belirtilerin azaltılması amacıyla çeşitli tedavi yöntemleri üzerinde durulmaktadır. Hastalık sonucu kişide görülebilecek belirtilerde ve şiddetinde farklılıklar görülebilmektedir. Bunlar aşağıda belirtildiği şekildedir.

 1. Göz kapaklarında bozulmalar,
 2. Yüz bölgesindeki kasların görevini yerine getirememesi sonucu görülen ifade bozuklukları,
 3. Yemek yemede ve yutkunmada zorlanma,
 4. Ses tellerinde bozulma,
 5. Nefes almada güçlük çekme,
 6. Halsizlik,
 7. Baş ağrısı,
 8. Cisimleri tutmada sorun yaşama,
 9. Hareket kabiliyetinde yavaşlama,
 10. Boyunu hareket ettirmede zorlanma,
 11. Görme bozukluğu gibi ciddi durumlar ortaya çıkmaktadır.
Myastenia gravis, hastalığının görülme nedeni, immun sisteminin kas sisteminin iletişimini engelleyen antikorlar üretmesidir.

Myastenia gravis, hastalığının görülme nedeni, immun sisteminin kas sisteminin iletişimini engelleyen antikorlar üretmesidir.

Myastenia Gravis Nasıl Teşhis Edilir?

Myastenia gravis, durumunun tanısının konabilmesi için kişinin yaşadığı belirtileri dikkate alıp, doktor kontrolüne gitmesi yapılması gereken ilk adımdır. Sonrasında kesin teşhis için hastaya bazı testler uygulanmaktadır.

 1. Hastaya doktor tarafından geniş fiziksel kontrol yapılmaktadır. Bu sayede vücutta sinir ve kasların koordinasyonlu çalışıp çalışmadığı hakkında bilgi edinilmektedir.
 2. Fiziksel muayenenin ardından hastaya tensilon testi uygulanarak, kas hareketleri incelenmektedir. Bu uygulamada kişiye edrofonyum klorür maddesi verilerek kas hareketleri kontrol edilmektedir. Verilen ilaç sayesinde kasların işleyişinde kısa süreliğine düzelme görülürse, hastalıktan şüphelenilmektedir.
 3. Göz kapağına soğuk kompres uygulandıktan sonra bir süre göz kapağındaki değişimler incelenmektedir.
 4. Kan tahlili yapılarak, farklı antikor oluşumu hakkında araştırma yapılmaktadır.
 5. Kişiye elektrot bağlanarak, kas iletim durumu kontrol edilmektedir. Bunun için minimum düzeyde elektriksel dalgalar gönderilmektedir. Bu sayede sinirlerin uyarılıp uyarılmadığı test edilmektedir.
 6. EMG testi Myastenia gravis hastalığının teşhis edilmesinde kullanılan en önemli adımdır. Elektriksel aktivite ile kas-sinir iletimi için ölçümlemeler yapılmaktadır.
 7. Bilgisayarlı tomografi çekilerek timüs bezlerinin boyutu incelenmektedir. Ayrıca hastalığa neden olabilecek tümörlerin oluşup oluşmadığı incelenmektedir.
 8. Çeşitli nefes testleri yapılarak, hastalığın solunum yollarını etkileyip etkilemediği incelenmektedir.
Bağışıklık sistemi, nörotransmiter adlı kimyasal uyarıcıların bloke olmasına neden olmaktadır.

Bağışıklık sistemi, nörotransmiter adlı kimyasal uyarıcıların bloke olmasına neden olmaktadır.

Myastenia Gravis Nasıl Tedavi Edilir?

Myastenia gravis, tedavisinde çeşitli ilaç uygulamaları ya da cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Ayrıca, hastalık sonucu hasar gören organlar için farklı tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir.

İlaç tedavisinin uygulandığı durumlar şunlardır;

 • Sinir ve kas iletişimi güçlendirmek için, kolinesteraz inhibitörü uygulanmaktadır. Ancak çeşitli mide ve bağırsak hastalıkları görülebilmektedir.
 • Kortikosteroid verilerek, immun sistemin antikor üretmesi engellenmektedir. Ancak bu tedavi kişide kilo alımı ve kemik yumuşaması gibi yan etkilere neden olabilmektedir.
 • İmmünosüpresanlar sayesinde savunması sistemi baskılanmaktadır. Bu tedavi yöntemi sonrası kişi de böbrek ve karaciğer işlevlerinde sorunlar görülebilmektedir.
Görme bozukluğu gibi ciddi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Görme bozukluğu gibi ciddi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Ameliyat uygulandığı durumlar şunlardır;

Hastalık çeşitli organları etkilemektedir. Bu nedenle hastaya cerrahi müdahale uygulama yapılabilmektedir.

 • Göz bozuklukları için,
 • Böbrek ve karaciğer işlev bozuklukları için,
 • Kemik problemleri (kemik erimesi gibi) için operasyonlar uygulanabilmektedir.

Myastenia gravis, hastalığı kişi için oldukça tehlikeli bir hal alabilmektedir. Bu nedenle, uzman doktor kontrolünde tedavinin sağlanması ve asla tedavinin aksatılmaması gerekmektedir. Ancak düzenli bir tedavi ile kişi sağlıklı bir hayat sürebilmektedir. Aksi halde hayati organlarda da sorunlar meydana gelebilmektedir. Kişinin stres içermeyen bir hayat sürmesi, belirtilerin ortaya çıkmaması açısından oldukça önem arz etmektedir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim