Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
G.ALTIN
380,29
DOLAR
6,8139
EURO
7,4185
STERLİN
8,2871
BIST 100
103.024
FAİZ OR.
9,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
Gazete Oku
Gazete Oku
Foto Galeri
FOTO Galeri
Video Galeri
Video Galeri

Myastenia Gravis Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Son Güncelleme:
 Myastenia Gravis Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Myastenia gravis, sinir ve kaslarda meydana gelen zayıflama sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Kaslarda görülen zayıflama bu hastalığın en temel belirtisidir. Kasları güçsüzleşmesine bağlı olarak, vücutta bazı işlevsel sorunlar meydana gelmektedir. Hastalığa bağlı olarak görülen belirtiler, her bünyeye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Günümüzde tedavi amacıyla kullanılan yöntemler ancak hastalığın belirtilerini hafifletmek amacı ile yapılmaktadır. Kronik bir hastalık olduğundan tam bir tedavisi henüz bulunmamaktadır. Myastenia gravis hastalığının belirtileri ve tedavisi hakkında tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Myastenia Gravis Nedir?

Myastenia gravis, kasların iletişim sağlayamaması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni kas iletişimi için görevli olan nörotransmiterlerin görevini yapamamasıdır. Ancak hastalığın ana nedeni, vücudun savunma sisteminin kas iletişimini engelleyici antikorlar üretmesidir. Hastalığın en çok etkilendiği bölge göz ve çevresidir. Yapılan tedaviler hastalığı iyileştirmeye yöntelik değil ancak belirtileri azaltmak için uygulanmaktadır.

Fiziksel muayenenin ardından hastaya tensilon testi uygulanarak, kas hareketleri incelenmektedir.

Fiziksel muayenenin ardından hastaya tensilon testi uygulanarak, kas hareketleri incelenmektedir.

Myastenia Gravis Nedenleri Nelerdir?

Myastenia gravis, hastalığının görülme nedeni, immun sisteminin kas sisteminin iletişimini engelleyen antikorlar üretmesidir. Bazı durumlarda bağışıklık sistemi, nörotransmiter adlı kimyasal uyarıcıların bloke olmasına neden olmaktadır. Bu durumda da vücudun temel işlevinde görevleri olan kas siteminde işlevsel sorunlar meydana gelmektedir.

 • Bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorlar, vücuttaki sinir sistemini etkileyen bazı proteinlerin çalışmasına engel olması nedeniyle de hastalık meydana gelebilmektedir.
 • İmmun sistemde bulunan timüs adı verilen ana merkezde kaynaklanan işlevsel sorun sonucunda da hastalık görülebilmektedir.
Myastenia Gravis sonucu halsizlik ve baş ağrısı görülebilmektedir.

Myastenia Gravis sonucu halsizlik ve baş ağrısı görülebilmektedir.

Myastenia Gravis Belirtileri Nedir?

Myastenia gravis, bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluklar sonucu görülen kronik bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Tam olarak tedavisi olmayan bu durum için belirtilerin azaltılması amacıyla çeşitli tedavi yöntemleri üzerinde durulmaktadır. Hastalık sonucu kişide görülebilecek belirtilerde ve şiddetinde farklılıklar görülebilmektedir. Bunlar aşağıda belirtildiği şekildedir.

 1. Göz kapaklarında bozulmalar,
 2. Yüz bölgesindeki kasların görevini yerine getirememesi sonucu görülen ifade bozuklukları,
 3. Yemek yemede ve yutkunmada zorlanma,
 4. Ses tellerinde bozulma,
 5. Nefes almada güçlük çekme,
 6. Halsizlik,
 7. Baş ağrısı,
 8. Cisimleri tutmada sorun yaşama,
 9. Hareket kabiliyetinde yavaşlama,
 10. Boyunu hareket ettirmede zorlanma,
 11. Görme bozukluğu gibi ciddi durumlar ortaya çıkmaktadır.
Myastenia gravis, hastalığının görülme nedeni, immun sisteminin kas sisteminin iletişimini engelleyen antikorlar üretmesidir.

Myastenia gravis, hastalığının görülme nedeni, immun sisteminin kas sisteminin iletişimini engelleyen antikorlar üretmesidir.

Myastenia Gravis Nasıl Teşhis Edilir?

Myastenia gravis, durumunun tanısının konabilmesi için kişinin yaşadığı belirtileri dikkate alıp, doktor kontrolüne gitmesi yapılması gereken ilk adımdır. Sonrasında kesin teşhis için hastaya bazı testler uygulanmaktadır.

 1. Hastaya doktor tarafından geniş fiziksel kontrol yapılmaktadır. Bu sayede vücutta sinir ve kasların koordinasyonlu çalışıp çalışmadığı hakkında bilgi edinilmektedir.
 2. Fiziksel muayenenin ardından hastaya tensilon testi uygulanarak, kas hareketleri incelenmektedir. Bu uygulamada kişiye edrofonyum klorür maddesi verilerek kas hareketleri kontrol edilmektedir. Verilen ilaç sayesinde kasların işleyişinde kısa süreliğine düzelme görülürse, hastalıktan şüphelenilmektedir.
 3. Göz kapağına soğuk kompres uygulandıktan sonra bir süre göz kapağındaki değişimler incelenmektedir.
 4. Kan tahlili yapılarak, farklı antikor oluşumu hakkında araştırma yapılmaktadır.
 5. Kişiye elektrot bağlanarak, kas iletim durumu kontrol edilmektedir. Bunun için minimum düzeyde elektriksel dalgalar gönderilmektedir. Bu sayede sinirlerin uyarılıp uyarılmadığı test edilmektedir.
 6. EMG testi Myastenia gravis hastalığının teşhis edilmesinde kullanılan en önemli adımdır. Elektriksel aktivite ile kas-sinir iletimi için ölçümlemeler yapılmaktadır.
 7. Bilgisayarlı tomografi çekilerek timüs bezlerinin boyutu incelenmektedir. Ayrıca hastalığa neden olabilecek tümörlerin oluşup oluşmadığı incelenmektedir.
 8. Çeşitli nefes testleri yapılarak, hastalığın solunum yollarını etkileyip etkilemediği incelenmektedir.
Bağışıklık sistemi, nörotransmiter adlı kimyasal uyarıcıların bloke olmasına neden olmaktadır.

Bağışıklık sistemi, nörotransmiter adlı kimyasal uyarıcıların bloke olmasına neden olmaktadır.

Myastenia Gravis Nasıl Tedavi Edilir?

Myastenia gravis, tedavisinde çeşitli ilaç uygulamaları ya da cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Ayrıca, hastalık sonucu hasar gören organlar için farklı tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir.

İlaç tedavisinin uygulandığı durumlar şunlardır;

 • Sinir ve kas iletişimi güçlendirmek için, kolinesteraz inhibitörü uygulanmaktadır. Ancak çeşitli mide ve bağırsak hastalıkları görülebilmektedir.
 • Kortikosteroid verilerek, immun sistemin antikor üretmesi engellenmektedir. Ancak bu tedavi kişide kilo alımı ve kemik yumuşaması gibi yan etkilere neden olabilmektedir.
 • İmmünosüpresanlar sayesinde savunması sistemi baskılanmaktadır. Bu tedavi yöntemi sonrası kişi de böbrek ve karaciğer işlevlerinde sorunlar görülebilmektedir.
Görme bozukluğu gibi ciddi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Görme bozukluğu gibi ciddi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Ameliyat uygulandığı durumlar şunlardır;

Hastalık çeşitli organları etkilemektedir. Bu nedenle hastaya cerrahi müdahale uygulama yapılabilmektedir.

 • Göz bozuklukları için,
 • Böbrek ve karaciğer işlev bozuklukları için,
 • Kemik problemleri (kemik erimesi gibi) için operasyonlar uygulanabilmektedir.

Myastenia gravis, hastalığı kişi için oldukça tehlikeli bir hal alabilmektedir. Bu nedenle, uzman doktor kontrolünde tedavinin sağlanması ve asla tedavinin aksatılmaması gerekmektedir. Ancak düzenli bir tedavi ile kişi sağlıklı bir hayat sürebilmektedir. Aksi halde hayati organlarda da sorunlar meydana gelebilmektedir. Kişinin stres içermeyen bir hayat sürmesi, belirtilerin ortaya çıkmaması açısından oldukça önem arz etmektedir.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Hayat Eve Sığar uygulaması nedir? Nasıl kullanılacak?
8 04 2020 - 10:45