1. HABERLER

 2. NEDİR?

 3. Muzun Sağlığa Faydaları Ve Zararları
Muzun Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Muzun Sağlığa Faydaları Ve Zararları

A+A-

Muz, potasyum, magnezyum, lif ve daha fazlası olmak üzere birçok temel besin kaynağıdır. Ayrıca hızlı hareket eden karbonhidrat konsantrasyonları sayesinde sporcular ve düzenli egzersiz yapanlar için ideal bir besindir. Bu karbonhidratlar enerji seviyelerini yükseltmeye ve gün boyu enerjik devam etmenize yardımcı olabilir. Aslında, muz bir antrenmandan hemen önce alınması gereken uygun bir enerji kaynağı içerir. Ayrıca, kas dokularını tamir etmeye ve suyun tutulmasını dengelemeye yardımcı olabilecek antrenman sonrası besinler bakımından zengindirler.

Tüm bu faydalar, 100 kalorili bir meyve parçası içinde sıkışıp kalmış gibi geliyor, ama muzlar bazı insanlar için uygun olmayabilir ve herkesin tercih ettiği bir meyve olmayabilir. Diğer yandan, muzun şeker bakımından yüksek olduğunu ve doğal şekerin bizim için iyi olan bir şey olduğunu biliyoruz. Ayrıca sağlığı geliştirmelerine yardımcı olabilecek önemli besinlerle dolu olduklarını da duyuyoruz. Peki muz tüketmekle ilgili son karar nedir ve sağlıklı olup olmadığı kanıtlandı mı?

Muzun Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Muz nispeten yüksek miktarda şeker ve karbonhidrat içerdiğinden, pratik olarak muz proteini ya da sağlıklı yağlar içermediklerinden, kan şekeri seviyesini hızlı bir şekilde arttırabilirler. Bu, prediyabetik veya diyabet hastası olanlar da dahil, bir çeşit insülin direnci olan herkes için bir sorundur. Bu nedenle, muzlar çoğu kişi için harika bir atıştırmalıktır fakat herkes için değil. Aksi takdirde sağlıklı ve göreceli olarak aktif olan biriyseniz, muzu beslenmenize eklemek akıllı ve faydalı bir gıda tercihidir. Ancak, kilo vermek ya da kan şekeri seviyesini yönetmekte zorluk çekiyorsanız, muz yerine diğer meyve ve yiyecek seçeneklerinden faydalanmak isteyebilirsiniz.

Muzun Besin Değerleri

Peki muzda kaç kalori var, muzda kaç tane karbonhidrat var ve muz sağlıklı mı? Orta boydaki muz beslenme gerçeklerine bir göz atalım ve bu süper meyvenin neden bu kadar besleyici olduğunu anlayalım. Muz potasyum açısından değil aynı zamanda B6 vitamini, C vitamini ve manganez gibi bazı önemli vitamin ve minerallerden de yüksek.

Bir orta boy muz (118 gram)  yaklaşık olarak içerir:

 • 105 kalori
 • 27 gram karbonhidrat
 • 1.3 gram protein
 • 0.4 gram yağ
 • 3.1 gram diyet lifi
 • 0.4 miligram B6 vitamini
 • 10.3 miligram C vitamini
 • 0,3 miligram manganez
 • 422 miligram potasyum
 • 31.9 miligram magnezyum
 • 23.6 mikrogram folat
 • 0,1 miligram riboflavin
 • 0,1 miligram bakır
 • 0,8 miligram niasin
 • 0.4 miligram pantotenik asit
 • 26 miligram fosfor
 • Muz ayrıca az miktarda A vitamini, E vitamini, K vitamini, kalsiyum, demir, çinko ve selenyum içerir.

Muzun Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Muzun Sağlığa 9 Faydası

Muzun faydaları saymakla bitmiyor, ancak biz en önemli gördüğümüz 9 faydasından bahsedelim;

 • Enerjiyi Artırır
 • Potasyum Kaynağıdır
 • Sindirim Sağlığını Geliştirir
 • Ruh Halini İyileştirir
 • Uygun Fiyatlı, Erişimi Kolay ve Sağlıklı bir Atıştırmalık
 • İyi Manganez Kaynağı
 • Kilo Kaybını Destekler
 • Böbrek Fonksiyonunu Geliştirir
 • Kalp Sağlığını Destekler

Enerjiyi Arttırır

Muz, mükemmel bir pikap aperatifidir, çünkü vücudunuzun anında enerji için kullanabileceği çabuk salınan şekerler şeklinde karbonhidratlar sağlarlar. Yoğun bir antrenmandan sonra, vücudunuz parçalanmış kas liflerini yeniden doldurmak ve onarmak için bu karbonhidratları kullanır.

Egzersiz yaptıktan sonra, muz beslenmeye en çok ihtiyaç duyulduğunda kas dokularına ulaşabilen şeker moleküllerini içerir. Bu, glikoz rezervlerinin hızla geri kazanılmasına yardımcı olur; vücudunuza kas ve güç kazanmak için ihtiyaç duyduğu enerjiyi vermek için çok önemlidir. Muz, egzersizden önce veya hemen sonra, vücudunuzun iyileşmeye yardımcı olacak yeterli miktarda karbonhidrat ve besin sağlayarak fayda sağlar.

Potasyum ile Yüklüdür

Muz, dünyadaki en iyi potasyum kaynaklarından biridir. Potasyum, fiziksel olarak aktif olanlar için çok önemli olan başka bir besin maddesidir, ancak diğer kişilerinde de tadını çıkarması için potasyumun birçok faydası vardır. Potasyum bir elektrolit görevi görür, dolaşım sağlığını destekler, vücuttaki üfleme akışını ve hidrasyon seviyelerini yönetmeye yardımcı olur ve oksijenin hücrelerinize ulaşmasını mümkün kılar.

Potasyum, yüksek tansiyonun önlenmesinde yararlıdır ve vücutta dolaşım, sodyum ve suyun tutulmasını düzenleyerek kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Potasyum, kalbin etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak için kanın içindeki sodyum etkisini önleyerek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Potasyum ayrıca kasları korur, egzersiz sonrası kas krampları ve kasların daha etkin bir şekilde iyileşmesine ve oluşturulmasına yardımcı olur. Bu, fiziksel olarak aktif olanların yanı sıra bir yaralanma sonrası iyileşenler için de özellikle önemli bir besin maddesidir.

Muzun Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Sindirim Sağlığını Geliştirir

Her muz yaklaşık üç gram lif içerir. Muzdaki lif kabızlığı, şişkinliği ve diğer istenmeyen sindirim semptomlarını önlemek için düzenliliği destekleyebilir. Muz lifi normal bağırsak fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur çünkü sindirim sistemi içindeki atık ve toksinlere bağlanır, vücuttan atılmalarına yardımcı olur.

Kentucky Üniversitesi, İç Hastalıkları ve Beslenme Bilimleri Programı tarafından yürütülen bir incelemeye göre, lif, diğer sindirim yararlarının uzun bir listesini de sunmaktadır. Aslında, ayrıca gaztoözefageal reflü hastalığı, bağırsak ülserleri, divertikülit, kabızlık ve hemoroitlerin tedavisinde de faydalı olabilir.

Ruh Halini İyileştirir

Muz, triptofan adı verilen bir amino asit içerir . Triptofan, temel “mutlu hormonlarımızdan” biri olan serotonin üretmek için kullanılır. Sağlıklı serotonin seviyeleri, ruh halinizi yükseltmek ve anksiyete ve depresyon gibi duygu durum bozukluklarını önlemek için çalışır. Muz tüketmek, başka bir ruh hali artırıcı hormon olan beyin içindeki dopamin salınımına yardımcı olan antioksidanları da içerir. Düzenli olarak tüketilen muz enerjinizi artırabilir, yorgunluğu önleyebilir ve bu önemli nörotransmiterlerin ruh halinizi artırmak için sağlıklı seviyelerini koruyabilir.

Uygun Fiyatlı, Erişimi Kolay ve Sağlıklı bir Atıştırmalık

Her orta boy muz sadece yaklaşık 105 kalori içerir. Diğer işlenmiş veya yüksek kalorili atıştırmalık seçenekleriyle karşılaştırıldığında, muz hareket halindeyken yenebilecek mükemmel bir atıştırmalıktır, çünkü besin ve lif ile doludur. Muz, kilo vermek isteyenler için kalori alımını izleyen herkes için iyi bir seçimdir. Ek olarak, diğer meyvelerin sağlıklı bir atıştırmalık olarak tadını çıkarmak için, hazırlamak, soymak veya dilimlemek gerekirken, muz kolayca taşınabilir ve soğutulması gerekmez. Erişilebilirliği kolaydır ve uygun fiyatlıdır.

Rejimdeyken açlıktan korunmak için muzu masanızda, spor çantanızda veya arabanızda acil durum atıştırması olarak kullanmayı deneyin. Sağlık yararlarını en üst seviyeye çıkarmak ve kan şekeri seviyesini sabit tutmak için muzları yoğurt ve yulaf ezmesi gibi sağlıklı gıdalar ile birleştin.

Muzun Sağlığa Faydaları Ve Zararları

İyi Manganez Kaynağı

Günlük diyetinize bir porsiyon veya iki muz eklemek manganez alımınızı arttırmanın harika bir yoludur. Manganez vücutta sağlıklı cilt bakımı, iskelet yapısını güçlü tutma, uygun beyin işlevini sürdürme ve serbest radikal hasarını azaltma gibi birçok işlev için önemlidir.

Çalışmalar manganezin beyin fonksiyonları ile epilepsi ve Parkinson hastalığı gibi durumların önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bazı çalışmalar ayrıca mangan takviyesinin kemik mineral yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olabileceğini ve osteoporoz gibi durumların önlenmesinde de yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ayrıca, manganez, anti-enflamatuar ve antioksidan olarak da işlev görür;  serbest radikal hasarını ve oksidatif stresi azalttığından yaşlanmayı doğal olarak yavaşlatmakta yararlı iki önemli özelliktir.

Kilo Kaybını Destekler

Muz, düşük kalorili ve diyet lifi bakımından zengin, uzun süre daha iyi hissetmenize yardımcı olan önemli bir besin. Bu nedenle, birkaç kilo vermek isteyenler için sağlıklı bir kilo verme diyetinde temel bir bileşen olarak önerilmektedir.

Ayrıca, muz yüksek miktarda lif içerdiğinden ve su içeriği yüksek olduğundan, tok tutmaya ve öğünler arasında işlenmiş diğer yiyecekleri atıştırmanıza engel olabilir. Bu sayede diyetteyken kilo verme çabalarınızı azaltmadan, tatlı krizlerinizi tatmin etmeleri için suçluluk duymayacağınız bir seçenek haline gelir.

Böbrek Fonksiyonunu Geliştirir

Muz, özellikle böbrek fonksiyonu söz konusu olduğunda, sağlığın hemen hemen her alanında merkezi bir rol oynayan bir mikro besin olan potasyum ile doldurulur. Bazı araştırmalar, daha fazla muz yemenin böbrek fonksiyonlarını korumaya yardımcı olabileceğini ve hatta böbrek hastalığına karşı koruyucu olabileceğini öne sürüyor. Örneğin, Uluslararası Kanser Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, daha yüksek miktarda muz yemenin böbrek hücreli karsinom gelişimi riskinin daha düşük olmasıyla ilişkili olduğunu gösterdi.

Bazı durumlarda çok fazla potasyum zararlı olabileceğinden, böbrek hastalığı olan birçok kişinin muz gibi meyve tüketimini sınırlandırarak potasyum alımını azaltması önerilebilir. Böbrek hastalığınız varsa veya potasyum seviyeniz yüksekse, muz gibi potasyum bakımından zengin meyve ve sebzelerinizin alımını artırmadan önce doktorunuza veya diyetisyeninize danışın.

Muzun Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Kalp Sağlığını Destekler

Muz, hem potasyum hem de magnezyum dahil, kalbinizi sağlıklı ve güçlü tutmaya yardımcı olabilecek birkaç önemli besin maddesiyle doludur. Özellikle potasyum, kalp kası üzerinde aşırı gerginliği önlemek için kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Sadece düşük inme riski ile bağlantılı yüksek potasyum alımı değil, aynı zamanda koroner kalp hastalığı ve kalp krizi riskini de azaltmaya yardımcı olabilir.

Muz, her porsiyonda günlük önerilen değerin yaklaşık yüzde 8'i kadar doyurucu bir magnezyum dozu da içerir. Magnezyum, 300’den fazla enzimatik reaksiyonda bulunur ve kalp sağlığı için de gereklidir. Aslında, bir magnezyum eksikliği, yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol ve trigliserit seviyeleri gibi ciddi kronik durumlarla ilişkili olabilir.

Muzun Tarihi ve Geleneksel Tıpta Kullanımı

Bazı kaynaklara göre, muzun ilk olarak M.Ö. 5000 yıllarında, Güneydoğu Asya ve Papua Yeni Gine bölgelerinde yetiştirildiği ve yenildiği düşünülüyordu. Kayıtlar ayrıca bu bölgelerin kısa bir süre sonra muz bölgelerinin Afrika bölgelerinde ve yakındaki Madagaskar adasında yetiştirildiğini gösteriyor. Muz, Mısır ve Filistin bölgeleri de dahil olmak üzere, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerine, dokuzuncu ve 10. yüzyıllarda yayıldı. Hatta bazı Eski İslami Metinlerde bile bahsedildi.

Orta Doğu ve Avrupa'dan gelen kâşifler Orta ve Güney Amerika'ya seyahat etmeye başladıklarında, seyahatlerinde yanlarına muz getirdiler, meyveyi tamamen yeni bir popülasyona taşıdılar. Bugünlerde hala yaygın olarak tüketildikleri bu bölgedeki yeni keşfedilen bölgelere ve popülasyonlara muz getiren ilk kişi Portekizli kaşiflerdi.

Muzlar Güney ve Orta Amerika'nın tropik bölgelerinde kolayca yetiştirildi, bu yüzden popülerlikleri Kuzey Amerika'ya dağılırken hızla büyük miktarlarda hasat edilmeye başlandı. Tarihsel olarak, muz bitkisinin neredeyse bütün kısımları tıbbi olarak kullanılmıştır. Çiçekler ülserleri ve dizanteriyi tedavi etmek için kullanıldı ve pişmiş çiçekler kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmak için şeker hastalarına verildi. Bu arada, bitkinin özünün epilepsiye, ateşe, böcek ısırmasına ve hemoroitlere yardım ettiği düşünülüyordu.

Bugün, Karayipler ve Orta ve Güney Amerika bölgeleri halen Brezilya, Ekvador ve Kolombiya dahil olmak üzere yüksek miktarda muz yetiştirmektedir. Bununla birlikte, Hindistan, Uganda ve Çin, bugün ihracat yapan en büyük üç ülke olarak kabul edilmektedir. Orjinal yabani muzlar büyük tohumlara sahipken, yediğimiz modern muz türleri partenokarpik meyveler olarak bilinmektedir. Bu, eti döllenmesi gerekmeyen tohumlar olmadan etlerinin kabarması ve olgunlaşması anlamına gelir. Günümüzde, muzlarda çok daha küçük tohumlar görüyoruz ve başlangıçta tüketilen muzlardan daha küçük boyuttalar.

Muzun Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Muz ve Elma Karşılaştırması

Elmalar ve muzlar, lezzetli tadı, erişilebilirliği ve rahatlığı sayesinde, piyasadaki en popüler meyvelerden ikisidir. Bununla birlikte, özellikle muz beslenme verilerini elma beslenme gerçekleriyle karşılaştırırken, bu iki meyveler arasında da dikkate değer farklılıklar vardır.

Bir orta boy muzu bir orta boy elma ile karşılaştırırken, bir muzda biraz daha fazla karbonhidrat ve daha fazla kalori var ayrıca daha fazla potasyum da vardır. Aslında, bir orta boy elma porsiyon başına sadece yaklaşık muzun yarısı kadar potasyum miktarını içerir. Ek olarak, elmalar biraz daha fazla şeker içermesine rağmen, diyet lifleri muzdan daha yüksektir. Her ikisi de, C vitamininin yüksek olduğu ve her birinin sunduğu benzersiz besinlerden yararlanmak için sağlıklı, çok yönlü beslenmenin bir parçası olarak dahil edebilirsiniz.

Muzun Zararları

Peki, muz kimler için kötü? Daha önce de belirtildiği gibi, göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda muzun sağlığa faydaları olsa da, herkes için en iyi yiyecek seçimi olmayabilir. İşte muzun zararları;

Örneğin, kan şekeri seviyesini dengeli bir durumda tutmada zorlanan veya kilo vermeye çalışanların, muzun sağlığa olan potansiyel faydalarını en üst düzeye çıkarmak için tüketimini ölçmesi gerekebilir. Narenciye ve kivi gibi diğer meyveler ile karşılaştırıldığında, muzda çok daha fazla şeker vardır. Ayrıca, her porsiyonda daha az lif ve daha fazla miktarda kalori ve muz karbonu bulunur. Kan şekeri seviyelerini sabit tutmak için lif, kan akışına şeker emilimini yavaşlatmaya yardımcı olması için çok önemlidir.

Meyveler, sağlıklı bir şeker oranına sahip seçeneklerin harika bir örneğidir. Genele bakıldığında muz şeker bakımından nispeten düşüktür, lif ve faydalı antioksidanlar bakımından çok yüksektir. Bu sebepten, kilo kaybı veya kan şekeri seviyesini yöneten kişilerin için yeşil elma veya kivi tüketmesi önerilir. Bu meyveler muzdan daha düşük bir glisemik indekse sahiptir. Bu nedenle, kan şekeri seviyeleri üzerinde daha az dramatik bir etkiye sahiptirler.

Muzun Sağlığa Faydaları Ve Zararları

Bununla birlikte, çalışmalar ilginç bir şekilde, muzun karbonhidrat miktarına rağmen, düşük bir glisemik indeks ve az olgun olduklarında daha yavaş emilebilen şekerler içerdiğini göstermektedir. Kan şekerinizi sabit tutmakta zorlanıyorsanız, tamamen olgunlaşmamış yeşil muzlar seçmek, çok sayıda muz avantajının tadını çıkarmak için daha iyi bir seçenek olabilir. Bunun nedeni, olgun olmayan muzların olgun muzdan daha dayanıklı nişasta içermesidir. Dirençli nişasta vücutta daha yavaş parçalanır.

Muzun Sağlığa Diğer Faydaları

 • Muzun besin değerlerine bir göz atın ve bu süper meyvenin sizin için ne kadar iyi olduğunu görün. Muz, lif, C vitamini, B6 vitamini ve potasyumun yanı sıra diğer önemli vitaminler ve mineraller bakımından da yüksektir.
 • Potansiyel muz yararlarından sadece birkaçı, iyileştirilmiş enerji seviyeleri, daha iyi sindirim, daha fazla ruh hali, daha fazla kilo kaybı ve daha iyi kalp ve böbrek sağlığını içerir.
 • Hareket halindeyken sağlıklı bir atıştırmalık için muzun tadını çıkarın veya fırınlanmış ürünlere, kreplere, pudinglere ve daha pek çok şeye ekleyin.
 • Bununla birlikte, diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, muzda daha fazla kalori ve karbonhidrat vardır, bu yüzden kan şekeri seviyelerinizi ve kilonuzu yönetmenize yardımcı olmak için alımın ölçülü kalması önemlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.