Mutfaktaki Kötü Kokulardan Kurtulmak İçin Püf Noktaları

Mutfaktaki kötü kokular herkesin en büyük düşmanlarından biridir. Ancak bu kötü kokudan kurtulmak sanıldığı kadar zor değildir.
18.07.2018 - 23:53
18.07.2018 - 23:53
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Mutfakta çeşit çeşit yemekler yapıp onların güzel kokularını duymak çok güzeldir. Ancak yemeği pişirdikten sonra mutfakta kalan koku inatçı ve kötü olabilir. Mutfaktaki kötü kokuları gidermek, kurtulmak için düzenli ve temiz olmak aynı zamanda da yemek birikintilerini açıkta bırakmamak gerekir.

Mutfaktaki kötü kokuların kaynağı bozulmuş yiyecekler, fırın, borular, buzdolabı ya da bunlar gibi başka bir şey olabilir. Mutfağınıza güzel koku vermek ve en önemli kokuları geçici olarak çözmek değil tamamen gidermek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

  1. Bulaşık makinesine yemek artıkları bırakmayın.

Yemek artıkları makinenin tahliye borusunun tıkanmasına neden olabilir. Bu sebeple de kötü kokular ortaya çıkabilir. Tabaklarınızı ya da kaplarınız bulaşık makinesine koymadan önce sudan geçirin ve yemek artıklarını temizleyin. Tahliye borusunu temizlemek için ise tahliye çıkışına bir yemek kaşığı karbonat ve 3 barda kaynar su karışımını boşaltın. Bu uygulamayı haftada bir kez yapın.

  1. Buzdolabı temizliğini aksatmayın.

Buzdolabı içerisindeki yiyecekler bozulabilir, küflenebilir ya da çürüyebilir. Bu tip reaksiyonlar sonucu da kötü bir koku oluşabilir. Buzdolabı temizliği sık sık ve düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Buzdolabının içerisine yerleştireceğiniz iki adet limon dilimi buzdolabınızın kötü kokmasını oldukça engelleyecektir.

  1. Yağ kokusundan kurtulun.

Yağ kullanılan herhangi bir yemek yaptıktan sonra yağ kokusunun kalması çok normaldir. Bu kötü kokuyu ortadan kaldırmak için 2 bardak sirkeyi kaynatın. Böylelikle kötü kokudan kurtulmuş olursunuz.

Yağlı yemek yaptıktan sonra yapılan tencereyi hemen yıkamalısınız. Eğer zorlu bir yağ lekesiyse tavanın içinde portakal kabuğu ve sirkeli su kaynatırsanız lekeden kurtulabilirsiniz.

  1. Elinizdeki kötü kokulardan kurtulun.

Soğan, sarımsak ya da balık gibi yiyecekleri pişirdikten sonra elimizde bir miktar kötü koku kalmış olabilir. Bu nedenle sizi rahatsız etmemesi adına yemek yaptıktan sonra elinizi iyice yıkayın. Yıkamakla geçmeyen kokular içinse elinize yarım limon sürün. Sürdüğünüz limon kötü kokuları anında çıkaraktır.

  1. Süngerlerinizi temizleyin.

Süngerler yapıları dolayısıyla sıvıları içine çekerler. Yağ gibi hapsolmuş besinler süngerlerden kötü koku yayılmasına neden olur. İşinizi bitirdikten sonra süngerlerinizi güzelce yıkayın ve üzerindeki yiyecek kalıntılarını temizleyin.

  1. Çöpteki kötü kokulardan kurtulun.

Çöpü çıkaramıyorsanız da kötü kokulardan kurtulmanızın bir yolu var. Çöp torbasının alt kısımlarına karbonat serpin ve limon dilimi koyun. Böylelikle kötü kokuları oldukça fazla bir şekilde engelleyeceksinizdir.

  1. Mutfağınıza güzel kokular koyun.

Kötü kokulardan kaçınmanın en kolay yollarından biri de başka bir kokudan yardım almaktır. Kahve çekirdeklerini bir kaba koyun ve kabı da buzdolabının üzerine yerleştirin. Kahve yoğun ve güzel aromasıyla kötü kokuyu bastıracaktır. Bunun yanında yapabileceğiniz bir diğer kolay çözüm de bir pamuğu, gazlı bezi ya da bir parça bezi vanilya özüne batırın. Batırdığınız parçaları mutfağın farklı köşelerine yerleştirin. Eğer daha kolay bir çözüm istiyorsanız kokulu mumlardan edinip onları kullanabilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Künye | İletişim