Haber

Mutfak Dolapları Kolayca Nasıl Temizlenir?

Eğer mutfağınız küçükse mutfak dolaplarınız çok daha fazla kirleniyor demektir. Çünkü yeterince havalandıramazsınız ve bu da size dolaplarınızda sararma ve leke olarak geri döner. Bir de rutubet durumu var ki evlerden ırak.

Peki, bu duruma doğal bir çözüm var mı? Sık sık temizlemenize rağmen hala sararmış ve lekeli görünen, henüz yeni olmasına rağmen sanki kırk yıldır kullanıyormuşsunuz gibi duran mutfak dolaplarındaki lekelerden kurtulmak mümkün. Hadi gelin, mutfak dolapları kolayca nasıl temizlenir sorusunun yanıtına birlikte bakalım. Bu yazıdan sonra daha uzun süre rutubetsiz dolap içlerinin, lekesiz dolap kapaklarının keyfini çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz.

Kabartma Tozu Ve Su Karışımı

Eğer mutfak dolaplarınızda oluşan lekelerden kolayca kurtulmak istiyorsanız bu karışım tam size göre. Malum mutfak dolapları farklı farklı malzemelerden yapılabiliyor. Fakat her neden yapılırsa yapılsın nemden ve sert cisimlerin temasından çabuk etkilenen mutfak dolaplarının temizliğinde biraz hassas davranmak gerekiyor. Siz siz olun asla bulaşık teli ile mutfak dolaplarınızı temizlemeye kalkmayın, onun yerine biz bez ya da süngerle temizleyin. Mutfak dolaplarını temizlemek için mikrofiber bezlerden de yardım alabilirsiniz.

Şimdi gelelim ilk doğal temizlik ürünümüze. Yemek kalıntısı ve lekeleri mutfak dolaplarınızın kapaklarından temizlemek istiyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit. Sadece bir paket kabartma tozu ve 5 yemek kaşığı kadar suyu bir kabın içerisinde karıştırın. Tabi uygulama yapacağınız alana göre bu oranı arttırabilirsiniz. Daha sonra bir bez ya da bir süngeri bu karışımın içine batırıp dolap kapaklarınızı yavaş hareketlerle ovun. Bu sayede hem kapaklarda lekeden eser kalmayacak hem de çizilmeyecek.

Lekeler fazla inatçı ise karışımı hazırlarken kabartma tozu yerine karbonat ekleyebilir, içine 3 yemek kaşığı kadar da taze sıkılmış limon suyu ekleyebilirsiniz. Fakat limon suyunu ekleyecekseniz lekeleri temizledikten sonra temiz suda yıkadığınız bir bezle kapakları yeniden silmenizde yarar var.

Limon Ya Da Portakal Yağı Ve Su Karışımı

Yukarıda verdiğimiz uygulama tek başına lekeleri temizlemek için yeterlidir. Fakat daha uzun süren bir temizlik ve aynı zamanda da mutfak dolaplarınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız, şimdi vereceğimiz tarifi de mutlaka yapmanızı öneriyoruz.

Burada da sadece iki malzemeyi temin etmeniz yeterli olacaktır. Yine su kullanacaksınız ve limon ya da portakal yağından biri yeterli olacak.

1 su bardağı kadar suyu, temiz bir sprey şişesinin içine koyun. Daha sonra aldığınız portakal ya da limon yağından 15-20 damla kadar suyun içine damlatın. Yine yukarıdaki karışımda olduğu gibi temizleyeceğiniz alanın büyüklüğüne göre bu miktarları arttırmanız mümkündür. Malzemeleri ekledikten sonra sprey şişesinin kapağını kapatın ve iyice çalkalayın. Daha sonra yine bir sünger veya miktofiber bezden de yardım alarak nazikçe bu karışımla mutfak dolaplarınızı temizleyin. Hiç zorlanmadan mutfağınızın ışıl ışıl olduğunu göreceksiniz.

Çay Ağacı Yağı, Su Ve Karbonat Karışımı, Nem Ve Rutubeti Gideriyor

Mutfak için çok önemli bir kısıma geldik. Nem ve küf mutfaktaki buhar nedeniyle dolap içlerine kadar girebilir. Bu da hem dolapların hem de içine konulan malzemelerin kötü kokmasına aynı zamanda dolabın içinde bakteri ve mikropların oluşmasına neden olur. Bu nedenle önlemi baştan almak ve mutfak dolaplarını rutubetten korumak gerek.

Bunun için de size iyi bir tarif veriyoruz. Uygulamayı yapmadan önce dolaplarınızı tamamen boşaltın. 1 su bardağı temiz su, 10-15 damla çay ağacı yağı hazır bulunsun. Aktarlarda kolayca çay ağacı yağını bulabilirsiniz. Temiz bir sprey şişesinin içine önce suyu, arından da çay ağacı yağını koyun ve iyice çalkalayın. Sonucun daha etkili olmasını isteyenler yağın miktarını biraz arttırabilirsiniz.

Karışımınız hazırsa, mutfak dolaplarınızı da boşalttıysanız gördüğünüz bütün rutubetli kısımlara sprey şişesindeki karışımı püskürtün. Ardından da temiz bir bezle iyice silin. Rutubetin kolayca temizlendiğini göreceksiniz.

Eğer rutubet aşırı fazlaysa ve kolayca çıkmayacağını düşünüyorsanız 1/4 su bardağı karbonatı da karışıma ekleyin. Fakat bu defa sprey şişesinde değil, bir kabın içinde macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Bu karışım sayesinde rutubet tarihe karışacak, siz de rahat bir nefes alarak temizliğin tadını çıkaracaksınız.

Önemli Not:

Mutfaklarınızı ve mutfak dolaplarınızı temizlerken hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, uygulama sonunda mutlaka kuru bir bezle dolaplarınızı silin. Dolapları kendi kendine kurumaya bırakmak, kabarmalara neden olabilir, bu da dolaplarınızın ömrünü kısaltır bizden söylemesi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu