Müslüm Gürses Kimdir? Ne Zaman Vefat Etti?

Ve beklenen Müslüm Baba filmi sonunda vizyona girdi. Türk müziğinin güçlü seslerinden merhum Müslüm Gürses’in çocukluğundan bu yana yaşadığı dönemi konu alan Müslüm Baba filminin galası memleketi Şanlıurfa’da izleyenlere buluşurken sanatçının hayatı da merak edilir oldu. Müslüm Gürses Kimdir? 3 Mart 2013 tarihinde aramızdan ayrılan Arabesk müziğinin sevilen isimlerinden Müslüm Gürses, 7 Mayıs 1953 tarihinde […]

28.10.2018 - 9:16
28.10.2018 - 9:16
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Ve beklenen Müslüm Baba filmi sonunda vizyona girdi. Türk müziğinin güçlü seslerinden merhum Müslüm Gürses’in çocukluğundan bu yana yaşadığı dönemi konu alan Müslüm Baba filminin galası memleketi Şanlıurfa’da izleyenlere buluşurken sanatçının hayatı da merak edilir oldu.

Müslüm Gürses Kimdir?

3 Mart 2013 tarihinde aramızdan ayrılan Arabesk müziğinin sevilen isimlerinden Müslüm Gürses, 7 Mayıs 1953 tarihinde Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Fıstıközü köyünde doğdu. Babası Mehmet Akbaş ile annesi Emine Akbaş ile çocukluğunu bu köyde geçiren Müslüm Gürses’in Zeyno ve Ahmet adında iki de kardeşi vardı.

Henüz 3 yaşında iken ekonomik sebeplerden dolayı Adana’ya göç eden aile burada yaşamak durumunda kaldı. Burada terzi çıraklığı ve kunduracılık yapan Gürses’in bir süre sonra annesi hastalanarak hayatını kaybetti. Annesinin ölümünden sonra kardeşini de kaybeden Gürses, hayatında yaşadığı olumsuzlukları şarkılarına dökmeye karar vererek müzikle ilgilenmeye başladı.

14 yaşında iken Adana Aile Çay Bahçesi’nde yapılan yarışmaya katılmak isteyen Gürses’e babası karşı çıktı. Ancak tüm engellemelere rağmen Müslüm Gürses, o yarışmaya katılarak birinci seçildi ve tüm hayatı değişti. Çay bahçesinde bir süre sahne alan Gürses, bir süre arkadaşından gazinoya çıkması için teklif alır.

Sahne aldığı gazinoda herkes tarafından çok beğenilen Gürses, 1968 yılında ilk albümünü çıkartır ve satış rekorları kırar. O zamanlarda geçirdiği trafik kazası sonrasında hayatı alt üst olan Gürses, arabesk dalında müzik piyasasını adeta talan eder.

90’lı yıllarda Müslümcüler olarak bilinen fanatik hayran kitlesi o dönemin fenomenleri arasında gösterilir. Birçok filmde sahne alan Gürses, 1985 yılında Muhterem Nur ile hayatını birleştirir.

18 Kasım 2012 tarihinde by-pass ameliyatı sonrasında akciğer, bağırsak, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları geçiren Müslüm Gürses, 4 ay yoğun bakımda kaldıktan sonra 3 Mart 2013 tarihinde geride inanılmaz eserler bırakarak hayatını kaybeder.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim