Kadın

Mükemmel Kıvamlı Islak Kek Yapmanın Püf Noktaları

En sevdiğimiz klasik lezzetlerden biri olan ıslak kek kesinlikle uzman ellerde harika bir tatlıya dönüşüyor. Bir ıslak kekte olmazsa olmazlar var. Mesela çatalı değdirdiğimizde yumuşacık olmasını ve içine gömülmesini isteriz. Isırdığınızda tadının damağımızda erimesi ve lezzetinin hiç eskimemesi bizim için oldukça önemli. Üstelik kısa sürede ve pratik bir şekilde hazırlanabilen ıslak kek eskiden misafir geleceği zamanlarda çayın yanına yapılan en güzel ikramlardan biridir. Tabii ki yapımı bu kadar kolay olsa da bu muhteşem lezzetin oldukça önemli püf noktaları bulunuyor. Bazen ne kadar uğraşırsak uğraşalım istediğimiz gibi lezzetli bir ıslak kek yapamıyoruz.

Adından da anlayacağınız üzere ıslak kek ismi ile uyumlu olmalı ve kuru olmamalı. Bazen de yumurta kokusu ıslak kekin tadından daha baskın oluyor. Bütün bunların önüne geçmek için yapmanız gerekenler konusunda sizlere bugün pratik bilgiler vereceğiz. İşte mükemmel ıslak kek yapmanın püf noktaları ve sırları…

Islak Kek Nasıl Yapılır?

Başta ıslak kek olmak üzere iyi bir kek yapmanın bazı sırları var. Öncelikle tarifte aksi söylemiyorsa kesinlikle malzemeleri oda sıcaklığında bekletmeniz gerekiyor. Oda sıcaklığında bekleterek kullanmanız gereken malzemelerin başında ise yumurta geliyor. Kekin şahane bir şekilde kabarması için yumurta ve diğer malzemeler oda sıcaklığında olmalı. Daha sonra ise çırpma ve yapma aşamasında sizi bazı püf noktaları bekliyor. Islak kek yapımında 2. püf noktası ise şeker ve yumurtayı karıştırarak köpük köpük haline gelene kadar hızlı ve iyi bir şekilde çırpmak. Kekinizin tam kıvamında olması için yumurta ve şekerin kesinlikle çok iyi çırpılması gerekiyor. Yumurtayı bir arada çıktıktan sonra diğer malzemelerinizi bu karışımın içerisine ekleyip bir kıvam kontrolü yapabilirsiniz. Diğer kekleri oranla ıslak kekin kıvamı daha sıvı olmalı. İsterseniz bir borcam içerisinde isterseniz klasik bir kek kalıbında keki pişirebilirsiniz. Fakat kekinizin ince olmaması için çok büyük bir kek kalıbı kullanmamaya dikkat edin. Eğer çok da küçük bir kap kullanırsanız bu defa kek sosunu tamamen içine çekmez. Tarife uygun olarak orta boy bir kek kalıbı kullanmak önemli. Tabii ki pişirmeden önce fırını ısıtın. Artık kekiniz hazır olduğuna göre onu fırına verip sos aşamasına geçebiliriz.

Islak Kekin Sosunu Ne Zaman Dökmeli?

Kek fırından çıkmaya yaklaştığında kekin sosunu hazırlamaya başlamalısınız. Bir sos tenceresi içerisinde bütün malzemeleri alım ve iyice karıştırın. Sosun kıvamı hafif olmalı ve sıcak olmalı. Bu sırada kekinizi fırından çıkarın ve henüz sıcakken dilimleyerek hazırladığınız sıcak sosu üzerine dökün. Yani ıslak kekin sosunu dökeceğiniz zaman kesinlikle kekin ve sosun sıcak olduğu zaman olmalıdır.

Islak Kek Neden Islanmıyor?

Islak kek yapmaya çalışıyorsunuz ama ıslak kek bir türlü ıslanmıyor mu? O halde bir yerlerde bir hata yapmışsınız demektir. Eğer kekiniz yeteri kadar kabarmamışsa ya da kekiniz soğuk sosunuz sıcaksa, sos içerisine yeteri kadar işlemez ve yeterince ıslanmaz. Böyle durumlarda ise bol sos gezdirip kekinizi daha ıslak yapacağınızı düşünmeyin. Doğru şekilde yapmadığınız ve adımları takip etmediğiniz durumlarda siz ne yaparsanız yapın kek sosu içine çekmez ve üzerinde yine yoğun bir sıvı tabakası kalır. Eğer mükemmel bir şekilde kekle sosu buluşturmak istiyorsanız her ikisinin de sıcak olmasına dikkat etmelisiniz. Bu nedenle kendinize bir ıslak kek tarifi belirleyin ve orada verilen malzemeleri takip edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu