Kimdir?

Muhammed Ali Kimdir? Boks Kariyeri ve Hayatı

Hayata bakış açısı, ringlerdeki başarısıyla adeta bir yıldız olan Muhammed Ali, yaşadığı dönemde adından söz ettirmeyi başarmış prensip sahibi bir kişidir. Çalkantılarla dolu olan ömrüne bir çok olay sığdırmıştır.

Muhammed Ali Kimdir?

17 Ocak 1942’de Amerika Birleşik Devletleri Kentucky Louisville’de doğmuş, 74 yaşında 3 Haziran 2016’da Amerika Birleşik Devletleri Arizona Phoneix’de vefat etmiştir. Müslüman olmadan evvel ki adı “Cassius Marcellus Clay Jr.” dır. İrlanda ve Afro-Amerikan kökenlidir. Kariyeri boyunca birçok başarıya imza atmıştır. Onun bu kadar ünlü olmasını sadece bokstaki başarısı değil, hayata bakışı sağlamıştır.

Muhammed Ali’nin Boks Hayatı

Boksa 12 yaşındayken başlamış ve o günden itibaren Muhammed Ali boksu, boksta onu ölene kadar bırakmamıştır. 18 yaşındayken hafif ağırsıklette profesyonelde altın madalya kazanmıştır. Yine 18 yaşında katıldığı Roma Olimpiyatlarında kazandığı altın madalya onun boks camiasında iyice tanınmasına neden olacaktır.

  • 2001 senesinde hayatı “ALİ” adlı film ile beyaz perdeye aktarılmıştır. Boksörü ünlü oyuncu Will Smith canlandırmıştır.
  • 2001 senesinde 11 Eylül saldırısının akabinde itfaiye şapkası giyerek bölgeye gitmiş ve İslam Terörü propagandası yapılmasına karşı tepkisini dile getirmiştir.
  • 2002 senesinde Birleşmiş Milletler Barış Elçisi olarak Afganistan’a gitmiştir.
  • 2006 senesinde İsviçre’deki Davos zirvesine U-2 müzik grubunun solisti Bono ve ünlü Holywood aktristi Angelina Jolie ile birlikte katılmıştır.
  • 2012 senesinde Londra Yaz Olimpiyatlarında Olimpiyat bayrağını taşımıştır.(Parkinson hastalığı nedeniyle bayrağı taşımakta zorlanın eşi Lonnie kendisine yardımcı olmuştur)
  • 2016 yılında vefat etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu